(VIDEO) Stradanje bez takmičenja: Može li priznanje tuđe patnje biti početak pomirenja naroda na Balkanu
Moramo da se stavimo u cipele drugoga, da priznamo tugu porodica koje su izgubile svoje bližnje, bez obzira na to kojoj naciji pripadaju, za Newsmax Balkans priča istoričar Stefan Radojković.
Dugačka je i teška istorija Balkana - istorija koju obeležava reč "stradanje", koja se, uprkos decenijama koje su prošle od poslednjih ratova, još često koristi u svakodnevnom govoru, politici i medijima. U toj reči sabrane su tuge generacija, kolektivna sećanja, neretko i zamagljene granice između istorijske istine i političke propagande.
Trideset godina nakon raspada Jugoslavije i više od pola veka od kraja Drugog svetskog rata, pitanje koje se nameće jeste: da li je moguće smireno razgovarati o prošlosti, priznati bol drugoga, a da se istovremeno očuva dostojanstvo sopstvenog stradanja.
"Ključna reč je empatija. Moramo da priznamo tugu porodica koje su izgubile svoje bližnje, bez obzira na to kojoj naciji pripadaju. Prepoznavanje tuđe patnje ne umanjuje sopstvenu. Priznanje gubitka drugome otvara vrata iskrenijem dijalogu. Ali, taj proces nije lak ni linearan", kaže Radojković.
Trideset godina je prošlo od rata u bivšoj Jugoslaviji, a teme o njegovim posledicama se i dalje ne mogu zaobići. Istoričar Miloš Ković i direktor Dokumentaciono-informacionog centra Veritas Savo Štrbac pokušali su da daju odgovore na pitanja gde je region danas, primetno i dalje duboko podeljen.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je odluka o diplomatskoj borbi protiv rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN bila izuzetno teška, ali da je pokazala kako se jedna mala slobodarska zemlja štiti i brani svoje pravo na postojanje.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu - Odeljenje za ratne zločine je 16. juna doneo rešenje kojim je prema okrivljenom K. F. odredio pritvor, koji mu po tom rešenju može trajati najduže 30 dana.
Istoričar podseća da se svakodnevna empatija među običnim ljudima često razlikuje od one u javnom govoru, koju kroje političke elite i mediji.
Upravo tu, na raskrsnici individualnog saosećanja i kolektivne manipulacije, nastaje najviše problema. Zloupotreba trauma, kako kaže, prisutna je kod svih nacionalnih zajednica u regionu.
"Ako bismo pustili da empatija raste organski, svakodnevni odnosi među ljudima bili bi znatno bolji", ocenjuje Radojković.
Politika sećanja: Između komemoracije i manipulacije
Jedan od najozbiljnijih izazova u regionu jeste način na koji se obeležavaju stradanja. Dan sećanja na Jasenovac za jedne je dan tuge, dok je dan oslobađanja Knina za druge dan pobede - istovremeno slavljeni i oplakivani događaji. Slično je i sa 11. julom, danom kada se obeležava stradanje u Srebrenici.
"Te datume bi trebalo osloboditi zapaljive retorike, makar tada. Da se komemoracije održe u tišini, sa poštovanjem prema stradalima, bez medijskih ili političkih provokacija", predlaže Radojković.
Foto: Milena Đorđević
Ali, kako dodaje, problem je u binarnom načinu razmišljanja: ako priznam tvoje žrtve, automatski negiram svoje.
"To je zamka. Moramo težiti inkluzivnosti i holističkom pristupu, bez iskrivljavanja naučnih činjenica", navodi naš sagovornik.
Istorija i propaganda: Ko određuje istinu
U vremenu kada se istorija često koristi kao oružje u političkim bitkama, uloga istoričara postaje ključna. Radojković upozorava da istoričari moraju da se više čuju u medijima, jer su oni ti koji mogu da predstave verodostojne narative.
"Ne mora neko da vas laže - dovoljno je da vam da polovičnu informaciju iz koje ćete izvesti pogrešan zaključak. Ukoliko poštujemo činjenice, moramo ih predstaviti u celosti, bez ‘cherry pickinga’, bez selektivnog biranja samo onoga što nam odgovara", navodi Radojković.
Ipak, priznaje da čak ni u socijalističkoj Jugoslaviji, koja se ponosila jedinstvom i bratstvom, nije postojala zajednička interpretacija istorije. Svaka nacija imala je sopstveni narativ, a u današnjem kontekstu nezavisnih država takav konsenzus je još manje izvestan.
Foto: Milena Đorđević
Ideja o zajedničkom udžbeniku istorije za Balkan deluje kao pokušaj pomirenja kroz obrazovanje. Međutim, Radojković odbacuje tu mogućnost kao nerealnu.
"Nema identičnog narativa. Ljudi se prirodno ne slažu. Čak ni o najdokumentovanijim zločinima, poput Holokausta, ne postoji potpuni konsenzus. Nama ne treba nametnuto jedinstvo, već kultura dijaloga", kaže naš sagovornik.
U tom kontekstu, ističe važnu ulogu verskih zajednica, koje u svojoj teologiji već sadrže narative žrtvovanja, ali i potencijal za pomirenje. Takođe, civilno društvo, nevladine organizacije i nezavisni mediji imaju zadatak da insistiraju na empatiji, tačnosti i izbegavanju manipulacije.
U složenom i fragmentisanom prostoru kakav je Balkan, jedinstvena istorijska istina možda nije moguća. Ali zato jeste moguć dogovor o osnovnim vrednostima: poštovanju života, uvažavanju bola drugih i odustajanju od retorike koja raspiruje mržnju.
"Ne moramo svi da vidimo istoriju na isti način. Ali možemo da se složimo da patnja bilo kog čoveka - bez obzira na njegovu naciju - zaslužuje poštovanje", zaključuje Radojković.
Gostovanje Stefana Radojkovića pogledajte u videu:
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
11:00
AVANTURA BALKAN
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
dokumentarni
13:30
BG BERZA
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
U teškoj saobraćajnoj nesreći, koja se dogodila oko pet sati na magistralnom putu u Bijeloj, u blizini hotela Park, stradao je mladić, potvrdilI su iz Službe zaštite i spašavanja.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država nikada neće dati "zeleno svetlo" policiji da oštrije reaguje prema onima koji blokiraju, već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Studenti i građani blokirali su saobraćaj na Autokomandi u Beogradu, a blokade su održane i u Užicu, Novom Sadu, Nišu, Boru, Čačku, Zrenjaninu i još nekoliko gradova Srbije.
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov kazao je za Newsmax Balkans da Rezolucija o Srebrenici spada u domen tzv. kulture sećanja, pa se kao takva usvaja u Generalnoj skupštini UN po olakšanoj proceduri, a uz to nema obavezujuće dejstvo prema međunarodnom pravu.
Evropska komisija objavila je novi izveštaj o vladavini prava u Srbiji, sa lošijom ocenom u odnosu na prethodne. Predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić istakao je za Newsmax Balkans da se u Srbiji reforme ne sprovode i da je put ka Evropskoj uniji zatvoren.
Komentari (0)