Gradonačelnik Novog Sada nagradio policajca koji je 2020. prijavljen zbog prebijanja mladića sa autizmom

Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić i 2024. godine nagradio je policijske službenike, među kojima je i policajac koji se teretio da je tokom protesta 2020. godine u Novom Sadu napao i zadao povrede mladiću sa teškoćama.

Izvor: 021.rs   |  

31.10.2024. 16:38

Gradonačelnik Novog Sada nagradio policajca koji je 2020. prijavljen zbog prebijanja mladića sa autizmom
Foto: MUP Srbije

Na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova sa po 40.000 dinara nagrađeno je 11 policijskih službenika "za ostvarene izuzetne rezultate u obavljanju policijskih poslova, od značaja za bezbednost ljudi i imovine građana i pravnih lica sa teritorije Novog Sada".

Za poslove od "značaja za bezbednost ljudi" nagrađen je i pripadnik MUP koji se teretio da je tokom protesta 2020. godine u Novom Sadu napao i zadao povrede mladiću sa teškoćama u razvoju.

U trenutku kada prima nagradu, isti pripadnik policije čeka odluku Ustavnog suda povodom žalbe koja je podneta zbog navodnog propusta u istrazi u krivičnom postupku protiv njega koji je završen odbacivanjem krivične prijave, a u kom se teretio za prebijanje mladića sa teškoćama u razvoju na protestu u Novom Sadu 2020. godine.

Kako za 021.rs kaže punomoćnik oštećenog advokat Stefan Dulić, ustavna žalba podneta je zbog toga što država nije, iako je to njena obaveza, u ovom slučaju obezbedila delotvornu istragu.

"Osim krivičnog postupka, tužena je i Republika Srbija radi naknade nematerijalne štete u parničnom postupku. Taj postupak je trenutno pod žalbom, prvostepena presuda je doneta i dosuđena je naknada štete, ali se pravobranilaštvo žalilo, tako da se čeka odluka Apelacionog suda u Novom Sadu", navodi Dulić.

Krivičnu pijavu odbacilo tužilaštvo u Zrenjaninu

Portal 021.rs podseća da je krivičnu prijavu protiv dvojice policajaca u ovom slučaju odbacilo Osnovno javno tužilaštva u Zrenjaninu, jer "ne postoje osnovi sumnje da je učinjeno krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti".

Punomoćnici oštećenog ocenili su tada da istraga nije sprovedena delotvorno, da je tužilaštvo postupalo sporo i da neke dokazne radnje nisu preduzete. Svedoci su, na primer, ispitani tek posle godinu i po dana od samog događaja, a policijska službenica koja je prvi put na snimku prepoznala osumnjičenog policajca se kasnije "predomislila".

Osim toga, telefon osumnjičenog veštačile su njegove kolege iz iste policijske uprave, što je dovelo u pitanje nezavisnost istrage.

Punomoćnici oštećenog smatrali su i da je jedan od faktora u odbacivanju krivične prijave bio taj što je branilac u ovom predmetu bio Vladimir Đukanović.

Dvojica policajaca upotrebila silu protiv mladića na protestu

Sam protest na kom su dvojica policajaca upotrebili silu protiv mladića koji je prolazio kroz centar grada desio se 8. jula 2020. godine. Dvojica policajaca su mladića srušila sa bicikla i potom ga šutirala po telu i glavi.

Inače, moguće je da će nakon završetka predmeta pred Ustavnim sudom, biti podneta i predstavka Evropskom sudu za ljudska prava. Ovo ne bi bio prvi slučaj da se Republika Srbija našla pred ESLJP zbog istog policijskog službenika. 

Prethodno je Sud u Strazburu presudio da Srbija na ime nematerijalne štete isplati 2.700 evra Novosađaninu i još 4.000 evra za troškove postupka, jer je bio pretučen u novosadskoj policiji 2014. godine.

Osim toga, Apelacioni sud u Novom Sadu je 2023. godine doneo pravnosnažnu presudu u koristu uzbunjivača, policijskog inspektora iz Novog Sada, koji je trpeo odmazdu kolega zbog ukazivanja na prekomernu upotrebu sile od strane visokih funkcionera novosadske policije. Među nadređenima koje je on prijavio zvaničnim kanalima u MUP, Tužilaštvu, a potom i javnosti, nalazio se i sada nagrađeni policajac.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)