Gradonačelnik Novog Sada nagradio policajca koji je 2020. prijavljen zbog prebijanja mladića sa autizmom
Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić i 2024. godine nagradio je policijske službenike, među kojima je i policajac koji se teretio da je tokom protesta 2020. godine u Novom Sadu napao i zadao povrede mladiću sa teškoćama.
Na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova sa po 40.000 dinara nagrađeno je 11 policijskih službenika "za ostvarene izuzetne rezultate u obavljanju policijskih poslova, od značaja za bezbednost ljudi i imovine građana i pravnih lica sa teritorije Novog Sada".
Za poslove od "značaja za bezbednost ljudi" nagrađen je i pripadnik MUP koji se teretio da je tokom protesta 2020. godine u Novom Sadu napao i zadao povrede mladiću sa teškoćama u razvoju.
U trenutku kada prima nagradu, isti pripadnik policije čeka odluku Ustavnog suda povodom žalbe koja je podneta zbog navodnog propusta u istrazi u krivičnom postupku protiv njega koji je završen odbacivanjem krivične prijave, a u kom se teretio za prebijanje mladića sa teškoćama u razvoju na protestu u Novom Sadu 2020. godine.
Pripadnici MUP-a, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, u nastavku suzbijanja korupcije u državnim organima presekli su lanac nelegalne trgovine naftnim derivatima na teritoriji Srbije i uhapsili 17 osoba.
Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) dobio je zvanični izveštaj i potvrdu da je u avgusta u vodi za piće iz gradskog vodovoda bila prisutna bakterija, saopšteno je iz pokreta.
Kako za 021.rs kaže punomoćnik oštećenog advokat Stefan Dulić, ustavna žalba podneta je zbog toga što država nije, iako je to njena obaveza, u ovom slučaju obezbedila delotvornu istragu.
"Osim krivičnog postupka, tužena je i Republika Srbija radi naknade nematerijalne štete u parničnom postupku. Taj postupak je trenutno pod žalbom, prvostepena presuda je doneta i dosuđena je naknada štete, ali se pravobranilaštvo žalilo, tako da se čeka odluka Apelacionog suda u Novom Sadu", navodi Dulić.
Krivičnu pijavu odbacilo tužilaštvo u Zrenjaninu
Portal 021.rs podseća da je krivičnu prijavu protiv dvojice policajaca u ovom slučaju odbacilo Osnovno javno tužilaštva u Zrenjaninu, jer "ne postoje osnovi sumnje da je učinjeno krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti".
Punomoćnici oštećenog ocenili su tada da istraga nije sprovedena delotvorno, da je tužilaštvo postupalo sporo i da neke dokazne radnje nisu preduzete. Svedoci su, na primer, ispitani tek posle godinu i po dana od samog događaja, a policijska službenica koja je prvi put na snimku prepoznala osumnjičenog policajca se kasnije "predomislila".
Osim toga, telefon osumnjičenog veštačile su njegove kolege iz iste policijske uprave, što je dovelo u pitanje nezavisnost istrage.
Punomoćnici oštećenog smatrali su i da je jedan od faktora u odbacivanju krivične prijave bio taj što je branilac u ovom predmetu bio Vladimir Đukanović.
Dvojica policajaca upotrebila silu protiv mladića na protestu
Sam protest na kom su dvojica policajaca upotrebili silu protiv mladića koji je prolazio kroz centar grada desio se 8. jula 2020. godine. Dvojica policajaca su mladića srušila sa bicikla i potom ga šutirala po telu i glavi.
Inače, moguće je da će nakon završetka predmeta pred Ustavnim sudom, biti podneta i predstavka Evropskom sudu za ljudska prava. Ovo ne bi bio prvi slučaj da se Republika Srbija našla pred ESLJP zbog istog policijskog službenika.
Prethodno je Sud u Strazburu presudio da Srbija na ime nematerijalne štete isplati 2.700 evra Novosađaninu i još 4.000 evra za troškove postupka, jer je bio pretučen u novosadskoj policiji 2014. godine.
Osim toga, Apelacioni sud u Novom Sadu je 2023. godine doneo pravnosnažnu presudu u koristu uzbunjivača, policijskog inspektora iz Novog Sada, koji je trpeo odmazdu kolega zbog ukazivanja na prekomernu upotrebu sile od strane visokih funkcionera novosadske policije. Među nadređenima koje je on prijavio zvaničnim kanalima u MUP, Tužilaštvu, a potom i javnosti, nalazio se i sada nagrađeni policajac.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
TRAZIM REC ( R )
Koji su najčešći oblici mobinga i kako ih prepoznati? Postoji li mogućnost otkaza ili odmazde nakon prijave? Koji su ključni dokazi potrebni za dokazivanje mobinga? U kojim sektorima je mobing najčešći i zašto? Gosti emisije: lga Vučković Kićanović konsultant za radno pravo, Milica Lupšor iz Udruženja „ROZA za radna prava žena“, Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca Srbije, Šumadinka Mihajlović poslovni trener i Ivana Trajković, meta mobinga.
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Književnica i bivša političarka Vida Ognjenović, gostujući u emisiji Sinteza, osvrnula se na svoje političko angažovanje, podsećajući da je to smatrala dužnošću u borbi za demokratsku državu. Kao jedna od osnivača Demokratske stranke, Ognjenović je istakla da ni za jednu sekundu tog angažmana ne žali, dok je političko delovanje videla kao prirodni produžetak intelektualnog rada. Podsetila je na značaj lidera DS-a, kao što su Dragoljub Mićunović i Zoran Đinđić, koji su doprinosili stranci kroz akademski i intelektualni angažman.
specijal
05:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DRŽAVA JUŽNIH SLOVENA ( R )
Serijal prati političke, društvene i kulturne događaje koji su oblikovali zajednički život naroda na Balkanu, osvetljavajući ključne ličnosti, sporazume i konflikte koji su obeležili ovaj period. Kroz svedočanstva istoričara, analize događaja i bogate arhivske snimke, Država Južnih Slovena pruža gledaocima dublje razumevanje jugoslovenske ideje, njenog uticaja na generacije i razloga za njen neizbežan kraj. Ovaj serijal poziva publiku da sagleda složene odnose i nasleđe države koja je bila simbol zajedništva, ali i epicentar političkih previranja.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
Grčki koncesionari nisu ispunili sve tehničke preduslove, zbog čega zajednička elektronska naplata putarine između Srbije i Grčke, putem taga, nije zaživela 1. jula, kada je to bilo predviđeno, objašnjava za Newsmax Balkans ambasador Srbije u Atini Nikola Nedeljković.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
Na novopazarskoj gradskoj deponiji Golo brdo došlo je do eksplozije zbog curenja metana, potvrđeno je danas iz Zavod za javno zdravlje (ZZJZ) Novog Pazara, koji je izdao i hitno upozorenje i apelovao na građane da ne prilaze kontaminiranom području.
Najstarija i najmasovnija manifestacija na reci Drini – čuvena Drinska regata, održana je po 31. put u trećoj nedelji jula, a centralni događaj, veliki spust rekom, tradicionalno je održan u subotu. Manifestacija traje ukupno šest dana i okuplja više od 120.000 posetilaca.
Pripadnici MUP uhapsili su M. P. (45) i P. G. (33) zbog sumnje da su ubili šezdesetogodišnjeg muškarca u Staroj Pazovi. Žrtvu je, kako se sumnja, nasmrt pretukla supruga drškom od sekire, a telo su zajedno odneli i ostavili pored puta.
Srbija ima drugog najboljeg naučnika u svetu u oblasti mezenhimskih matičnih ćelija. Radovi profesora doktora Vladislava Volarevica citirani su više od sedam hiljada puta, što ga čini našim najcitiranijim naučnikom.
U Ulici vajara Živojina Lukića na Novom Beogradu došlo je do incidenta kada je policajac pucao u psa rase kane korso koji je bez nadzora napao dvoje građana i nasrtao na prolaznike.
Vest da je petnaestogodišnjak koji se izgubio u Vrčinu pronađen i to zahvaljujući Gorskoj službi spasavanja obradovala je sve. Spasioci su brzom intervencijom pronašli dečaka. Kako je sezona godišnjih odmora, mnogi slobodne dane provode van grada i zato je neophodan oprez, ali i odgovarajuća oprema.
U 2024. godini 14,3 miliona dece širom sveta nije primilo nijednu vakcinu, što je neznatno manje nego 2022. godine. Iako su ovi brojevi u blagom padu, oni su i dalje veći nego pre pandemije kovida-19, kada je globalni zdravstveni sistem bio stabilniji.
Komentari (0)