Braća iz Srbije organizovala prodaju kokaina širom Evrope, uhapšeno desetoro pripadnika kriminalne grupe
Troje pripadnika kriminalne grupe koja je organizovala distribuciju i prodaju kokaina u više evropskih država uhapšeno je u Srbiji, a još sedmoro na teritoriji Nemačke i svi su državljani Srbije, saopštilo je Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, a potvrdio MUP.
"Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala u saradnji sa Javnim tužilaštvom za organizovani kriminal i Kancelarijom javnog tužioca u Visbadenu i Regionalnom kriminalističkom policijom Hesena, a u koordinaciji sa Evrodžastom, prekinuli su kriminalne aktivnosti mreže krijumčara narkotika koji imaju baze u oblasti Rajne-Majne u Nemačkoj, u Sremskoj Mitrovici i Beogradu", izjavio je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Istrage o ovoj organizovanoj kriminalnoj grupi su započete u Srbiji 2022. godine sa kodnim nazivom "Štafeta".
Evrodžast je podržao srpske i nemačke nadležne organe i inicirao je formiranje zajedničkog istražnog tima (JIT), kao i sprovođenje zahteva za međunarodnu pravnu pomoć između Srbije i Nemačke
U sinhronizovanoj akciji, u kojoj je učestvovalo više od 260 policijskih službenika, kao i odeljenja za specijalne akcije i nasilno upadanje, na 27 lokacija u Sremskoj Mitrovici, Beogradu i Visbadenu izvršeni su pretresi i uhapšeno je deset lica.
Pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili su u Zemun Polju u Beogradu dve osobe i zaplenili oko 2,5 kilograma kokaina, automobil i 13.850 evra.
Policija u Zagrebu prijavila je muškarca (72) za femicid 39-godišnje žene, čije je telo pronađeno 29. novembra u dvorištu kuće. Istražni zatvor određen mu je zbog opasnosti od ponavljanja dela, a tokom ispitivanja pred policijom i tužilaštvom izneo je svoju odbranu.
Osumnjičeni se terete da su periodu od januara 2022. godine do 4. decembra ove godine izvršili krivično delo Neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, odnosno da su učestvovala u trgovini više desetina kilograma kokaina iz Holandije, Nemačke, Švajcarske, Austrije i Srbije.
U Srbiji, na teritoriji Sremske Mitrovice uhapšeni su V. K. (20), D. M. (35), M. K. (33), dok su u Nemačkoj, na teritoriji Visbadena, Majnca i Frankfurta uhapšeni D. K. (36) V. D. (44), S. D. (25), N. S. (45), S. P. (44), D. M. (25) i D. D. (28), dok se protiv T. P. vodi krivični postupak u Švajcarskoj.
Putevi prenošenja droge
Kao organizatori ove organizovane kriminalne grupe se sumnjiče M. K. i njegov rođeni brat D. K.
Kako se sumnja ova organizovana kriminalna grupa je od sredine 2022. godine uvozila ilegalne opojne droge iz Holandije do oblasti Rajna-Majna koristeći kafić u Visbadenu kao paravan za ilegalne aktivnosti.
Droga je na ovu lokaciju transportovana automobilima sa skrivenim bunkerima, a potom je smeštana u jedan kafić u Visbadenu, koji je služio za okupljanje članova kriminalne grupe i pranje nezakonito stečenih sredstava.
Srpski deo mreže je svoje aktivnosti sprovodio iz jednog kafića u Sremskoj Mitrovici koji je takođe korišćen kao posao za pranje novca. Prema prvim procenama nadležnih organa, prihodi iz kriminalne aktivnosti iznose najmanje nekoliko miliona evra.
Iz Nemačke su drogu transportovali kuriri vozilima sa specijalno ugrađenim bunkerima do Srbije, ali i u druge članice Evropske unije i treće zemlje, pri čemu je kokain u nekoliko navrata presretnut i u Švajcarskoj.
Zaplenjeni kokain, novac i oružje
Tokom hapšenja izvršen je pretres na 27 lokacija u Srbiji i Nemačkoj, te je tokom pretresa u Nemačkoj pronađeno oko šest kilograma kokaina, pet pištolja, motor marke "bmw", okviri za municiju i municija, uređaj za detekciju uređaja za prisluškivanje, mobilni telefoni, SIM kartice, laptopovi, tableti, uređaj za vakuum pakovanje, oko 110.000 evra, luksuzni satovi, falsifikovani pasoši, dva putnička vozila i dva motorcikla, za koje se sumnja da su korišćeni za izvršenje krivičnog dela.
Osumnjičenima koji su uhapšeni u Srbiji je određeno je zadržavanje do 48 sati nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni nadležnom tužilaštvu, izjavio je Dačić.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
11:00
AVANTURA BALKAN ( R )
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY ( R )
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
dokumentarni
13:30
BG BERZA ( R )
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
Stefan Drljača (37) zasadio je, pre deset godina, šumu u selu Dučalovići kod Čačka, podno planina Ovčar i Kablar. Drljača je za Newsmax Balkans govorio o motivima svog poduhvata, dosadašnjem napretku i novim idejama kojima planira da unapredi biodiverzitet i ekosistem.
Kad bi se hipotetički izbori raspisali za 45 dana, studenti misle da mogu da pobede i u lošim izbornim uslovima, a iluzija je da će Aleksandar Vučić dati dobre uslove. Mora da se pobedi u lošim uslovima i da se brani pobeda, izjavio je za Newsmax Balkans novinar Zoran Panović.
Potpredsednica Narodne Skupštine Marina Raguš smatra da je zahtev studenata za raspisivanje vanrednih izbora jasan znak da je tema promena vlasti u Srbiji, dok je samostalna poslanica Jelena Pavlović istakla da je to "iskonska potreba za elementarnom pravdom u društvu".
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
U zoni petlje Kovilj, na auto-putu E-75, od 11. maja do 5. juna, zbog radova na rehabilitaciji kolovoza za saobraćaj biće zatvorena leva kolovozna traka smer Beograd - Novi Sad i saobraćaj će biti preusmeren na desnu kolovoznu traku, Novi Sad - Beograd, gde će se odvijati dvosmerno.
Zbog višemesečnog zastoja u konstituisanju Skupštine Kosova i neusvajanja izmena Zakona o platama, koje je naložio Ustavni sud, Kosovo bi moglo da se suoči s troškovima od čak 35 miliona evra po osnovu sudskih tužbi zaposlenih u javnom sektoru, prenosi Koha.
Svaki sedmi par u našoj zemlji suočava se sa problemom neplodnosti, tj. infertiliteta. Međutim, čak 75 odsto parova ne prepoznaje ili ne prihvata problem na vreme, što često odlaže početak adekvatnog lečenja. Proces vantelesne oplodnje, osim što je medicinski izazov, predstavlja i emotivnu borbu.
Muškarac star 26 godina isključen je iz saobraćaja kod petlje Kovilovo, pošto je automobilom marke "BMW" upravljao brzinom od 199,3 kilometra na čas, na mestu gde je ograničenje brzine 50 kilometara.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Kraljevo se godinama bori sa problemom napuštenih pasa. I dok u Komunalnom preduzeću "Čistoća", koje te pse steriliše, vakciniše i vraća na ulicu, kažu da je glavni problem neodgovorno vlasništvo, udruženja za zaštitu životinja ukazuju i na to da se zakoni adekvatno ne primenjuju.
Komentari (0)