Bivši pripadnik MUP Srbije odbacio navode da je počinio ratni zločin na Kosovu
Šaćir Lutvija iz sela Krstac kod Dragaša, inače bivši pripadnik MUP Srbije, izjasnio se da nije kriv za optužbe da je tokom sukoba na Kosovu i Metohiji počinio ratni zločin u Prizrenu.
“Uopšte se ne osećam krivim, nisam učestvovao u ovim događajima i sve je ovo laž”, rekao je Litvija u odgovoru na pitanje sudije Kujtima Krasnićija, da li se oseća krivim po navodima optužnice Specijalnog tužilaštva za ratne zločine u Prištini.
Prema optužnici on je u periodu 1998-1999. godine, u Prizrenu, tokom sukoba, pojedinačno i u saizvršilaštvu sa drugim licima policijskih snaga policijske stanice u Prizrenu, dok je bio mobilisan, uniformisan i naoružan, prekršio pravila međunarodnog prava. Lutvija je navodno “primenio represivne mere ubistva, hapšenja, premlaćivanja, maltretiranja i nečovečnog postupanja”.
U to vreme u policijskoj stanici u Prizrenu bio je aktivan još jedan policajac sa mladežom na licu
Branilac Šaćira Lutvije advokatica Jovana Filipović ustakla je da njen branjenik nije osoba koja je odgovorna za zločine navedene u optužnici, dodajući da je u to vreme u stanici policije u Prizrenu bio aktivan još jedan policajac sa mladežom na licu, što je glavni detalj po kome su oštećeni identifikovali uhapšenog kao osumnjičenu osobu.
“Ono što je simptomatično i zabrinjavajuće u celom postupku jeste da su svedoci identifikovali osumnjičenog samo na osnovu njegovog mladeža, dajući određene druge karakteristike pogrešno, zbog čega smo sigurni da nije on taj osumnjičeni koji treba da bude u pritvoru i da postoji druga osoba sa nekim sličnim karakteristikama. Međutim, kada pozovete svedoke, oni bi pre svega trebalo da znaju o kom osumnjičenom se radi što ovde nije bio slučaj, niko od svedoka nije znao imenično da kaže koga je to maltretirao, niti se bliže izjasni, osim tog mladeža, precizirala je Filipović.
Filipović dodaje da je Adis Lutvija, sin optuženog istakao da je očigledno da su njegovog oca zamenili sa drugim policajcem u Prizrenu iz tog vremena koji je na licu imao mladež. Zbog toga se obratio kancelariji kosovskog premijera.
“Adis je poslao mejl kancelariji Aljbina Kurtija i zatražio sastanak sa njim. Međutim do danas nije dobio bilo kakav odgovor. On smatra da je ova optužnica zasnovana na političkim motivima i kao čin odmazde i u tom pravcu je želeo da direktno sa njim porazgovara o načinu vođenja ove istrage”, istakla je Jovana Filipović.
Šaćir Lutvija danas je prvi put izveden pred sudiju, nakon što je u oktobru prošle godine uhapšen, i skoro godinu dana proveo u zatvoru Grdovac kod Podujeva.
Zatvaranjem pojedinih srpskih institucija na Kosovu, Srbi su ostali bez usluga zahvaljujući kojima su opstali četvrt veka i koje su bile jedna od veza sa matičnom državom Srbijom.
Osnovni sud u severnom delu Kosovske Mitrovice odredio je meru kućnog pritvora do 30 dana četvorici srpskih mladića koji su u utorak uhapšeni pod optužbom za napad na službeno lice, rekao je advokat Nebojša Vlajić.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Italijanske trupe u rezervnom sastavu KFOR stigle su u AP KiM, kako bi u narednim mesecima pomogle u očuvanju mira i stabilnosti na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999, saopšteno je iz KFOR.
V. d. direktora Vazduhoplovne akademije Miroslav Lepir demantovao je navode o masovnim ostavkama i gubitku sertifikata u ovoj državnoj obrazovnoj instituciji. Lepir je istakao da su medijski izveštaji o navodnih 15 ostavki nosilaca sertifikata i povlačenju dozvola netačni.
Srbija će 2100. godine imati svega 3,7 miliona stanovnika, za razliku od 2024. u kojoj je prema popisu bilo 6,7 miliona, navedeno je u studiji Ujedinjenih nacija (UN) "World Population Prospects 2024".
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) saopštila je da su ispunili svoje zahteve pošto su četiri meseca bili sami bez podrške drugih profesija i grupacija u štrajku i protestima.
U crkvi Ružici na Kalemegdanu u Beogradu održana je sveta liturgija i osvećena je voda povodom obeležavanja hrišćanskog praznika Krstovdana, nakon čega je održano viteško plivanje podno Beogradske tvrđave.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da nema dilemu da će 20. januara biti nastavljena školska godina i da bi sve drugo bila čista politika.
Univerzitetski nastavnici i istraživači u Novom Sadu, uz podršku studenata i građana, održali su ispred Akademije umetnosti petnaestominutno odavanje pošte žrtvama tragedije na novosadskoj Železničkoj stanici, nakon čega je počela protestna šetnja ka Prirodno-matematičkom fakultetu.
Komentari (0)