Washington Examiner: Demonstranti nemaju jedinstven politički zahtev, Vučić po prvi put ima prijatelja u Beloj kući
Američki časopis Washington Examiner navodi da je protest 15. marta koji je zatvorio glavni grad Srbije bio "vatren", ali uglavnom miran, dobrim delom zahvaljujući policiji koja je razumela da je sudbina cele vlade počivala na njenoj uzdržanosti.
Kako piše Washington Examiner, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je uživao široku podršku tokom protekle decenije upravljanja zemljom, poslednja četiri meseca suočen je sa protestima studenata koji drže univerzitete zatvorenim.
Časopis navodi da je 15. mart najavljivan kao "Dan D" ili "dan koji će okončati vladavinu populističkog predsednika, ali je dan došao i prošao, ulice su raščišćene, a Vučić i dalje stoji u palati".
"Posle višemesečnih pokušaja da se uhvati u koštac sa zahtevima demonstranata, Vučić proglašava pobedu i ide dalje", navodi se u tekstu i dodaje da je povratak na vlast predsednika SAD Donalda Trampa ključan za njega.
Podseća se da je Vučićeva Srpska napredna stranka dominirala lokalnim izborima, čak i u najliberalnijim gradovima Srbije. Dodaje se da je Vučić pobedio na predsedničkim izborima 2022. godine sa skoro 60 odsto ukupnog broja glasova.
"Ekonomija Srbije je 2024. godine porasla za gotovo četiri odsto, uz povećanje od osam odsto stranih direktnih investicija. Ekonomski motor Balkana bio je spreman da bude retka svetla tačka na kontinentu kojim je dominirala stagnirajuća Nemačka, sa izuzetnim i stalnim rastom Srbije pod Vučićevim neoliberalizmom, što je zadovoljavajući odgovor Zapadu koji je blokirao pristup Srbije u sve, od Evropske unije do Svetske trgovinske organizacije", piše u tekstu.
Rešenja za izlazak iz političke krize u kojoj se Srbija nalazi predlažu i vlast i opozicija, a oglasili su se i studenti. Sagovornici Newsmax Balkans objasnili su koji scenariji postoje za formiranje nove vlade i raspisivanje izbora i pod kojim uslovima može da se vrati stabilnost u društvo.
Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu i predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević izjavio je za Newsmax Balkans da veruje da bi za Srbiju najbolje rešenje bilo da dođe do izbora nove vlade.
Srbija je u dosta dubokoj i zabrinjavajućoj krizi, koja je više društvena nego politička. Međutim, kada je reč o politici, tu postoji stabilnost, izjavio je za Newmax Balkans Vladimir Pejić, politički analitičar i direktor agencije za istraživanje javnog mnjenja "Faktor plus".
U međuvremenu, dodaje Washington Examiner, Tramp, koji je nadgledao istorijski sporazum o ekonomskoj normalizaciji između Srbije i Kosova tokom svog prvog mandata, bio je spreman da se vrati na vlast nakon četiri godine predsednikovanja Džoa Bajdena, koji je uglavnom bio neaktivni vozač balkanske politike.
"Kao bonus, Vučićeva administracija je upravo potpisala ugovor koji omogućava Džaredu Kušneru da rekonstruiše bivše sedište Jugoslovenske narodne armije, što je Trampova porodica pokušavala da postigne još od 2013. godine", ističe se u tekstu.
I onda je, dodaje se, sve doslovno propalo 1. novembra prošle godine kada se nadstrešnica renovirane železničke stanice u Novom Sadu srušila, ubivši 15 ljudi, teško povredivši dvoje, i izazvavši odmah lanac besa koji se manifestovao kroz proteste širom zemlje.
"Formalno vođeni od strane uglavnom anonimnih univerzitetskih studenata i profesora koji su se protivili 'korupciji', protesti su se održali u 400 mesta sa četiri zahteva upućena vladi: povećanje finansiranja visokog obrazovanja za 20 odsto, pomilovanje demonstranata uhapšenih tokom protesta, podizanje krivičnih optužnica protiv agitatora koji su napali demonstrante i objavljivanje svih dokumenata vezanih za renoviranje železničke stanice", navodi časopis.
Foto: Newsmax Balkans
Washington Examiner navodi da je vlast ispunila najmanje dva studentska zahteva i prenosi izjavu ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanje Starovića s tim u vezi.
"Ako neko pokuša da ih oceni iz veoma objektivnog ugla, svako može da utvrdi da smo kao vlada već ispunili svaki od zahteva. Problem je što nema nikog sa strane studenata koji je voljan da to prizna, da nam da odgovarajuće metrike ili indikatore za ispunjenje, tako da ovi zahtevi sada deluju kao neki pokretni cilj", rekao je Starović.
U tekstu se ističe da studenti zaista nisu delovali kao da imaju jedinstven, koherentan ili opipljiv politički zahtev.
"Iako su demonstranti koristili neku nacionalističku simboliku, mašući srpskim zastavama i ikonama Isusa Hrista, praćenu generalom iz Drugog svetskog rata Dražom Mihailovićem, ukupna atmosfera beogradskog spektakla bila je bliža Vudstoku nego Maršu na Vašington", navodi Washington Examiner.
U tekstu se takođe navodi da je "najveći znak da se u Beogradu mnogo bunilo ni zbog čega to što niko, nijedan demonstrant, nije ni pomenuo najverovatniji uzrok kolapsa: ne korupciju Vučićeve vlade već Komunističke partije Kine".
"Iako državno preduzeće 'Infrastruktura železnica Srbije' upravlja stanicom, renoviranje koje je počelo 2021. godine sprovela je filijala 'China Railway Group Limited' i 'China Communications Construction Company'. Pošto srpski zakon dozvoljava tužiocima da javno identifikuju samo krivične osumnjičene po njihovim inicijalima, ne znamo da li je neko od optuženih imao bilo kakve veze sa inicijativom 'Pojas i put', ali tužioci kažu da se optuženi terete za 'teške prekršaje protiv opšte bezbednosti' i 'neregularne i nepravilne građevinske radove'", navodi se u tekstu.
Foto: ATAImages/M.M.
Washington Examiner ocenjuje da demonstranti nisu zainteresovani za ovo pitanje.
"Zapravo, nemaju nikakvu radoznalost ili osudu uopšte prema politici", navodi Washington Examiner i dodaje da "studenti zapravo nisu targetirali suštinski problem jer nisu ni pitali Vučića o stvarnom uzroku rušenja nadstrešnice".
U tekstu se takođe ističe da je sin američkog predsednika Donald Tramp Mlađi posetio srpskog predsednika uoči protesta i da ga je intervjuisao, a da je "Ričad Grenel, bivši Trampov izaslanik za Srbiju i Kosovo, a sada izaslanik predsednika za specijalne misije, "stao uz Vučića", te da srpski predsednik, po prvi put u demokratiji Srbije, ima prijatelja u Beloj kući.
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE-CRKVA I KOMUNISTI( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
21:00
DIJAGNOZA ( R )
Masakr na Cetinju, izmena Zakona o oružju u Crnoj Gori. Gosti: kriminolog Velimir Rakočević i novinarka Vesna Rajković Nenadić.
dokumentarni
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM ( R )
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Generalni direktor fudbalskog kluba Crvena zvezda Zvezdan Terzić izjavio je da je srećan i ponosan što u klub dolazi Marko Arnautović, i naglasio da je to jedno od najvećih pojačanja u istoriji Crvene zvezde.
Posle požara koji se dogodio 6. jula, meštani su blokirali sve putne pravce koji vode ka deponiji Golo brdo kod Novog Pazara i na taj način onemogućili dalje odlaganje otpada iz nekoliko okolnih opština. Kažu da ne žele da im nesanitarna deponija više bude u okruženju.
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Na petoj Evropskoj olimpijadi iz informatike za devojke (European Girls' Olympiad in Informatics – EGOI), reprezentativke Srbije osvojile su dve srebrne i jednu bronzanu medalju, saopštilo je Društvo matematičara Srbije.
Da bi dete progovorilo na vreme, potrebno je da bude adekvatno stimulisano od strane odraslih na tom ranom uzrastu i to od samog rođenja. Period progovaranja je kod mnoge dece pomeren na uzrast od dve do tri godine, kaže master logoped Marijana Mirković u razgovoru za Newsmax Balkans.
Osnovni sud privremenih institucija u Prištini odredio je meru pritvora u trajanju do 30 dana pomoćniku direktora Kancelarije za KiM Igoru Popović koji je u petak uhapšen na administrativnom prelazu Brnjak.
Opština Bajina Bašta dobija u okviru programa "Gradovi u fokusu" ove godine 33,3 miliona dinara za završnu fazu realizacije Doma ćirilice u objektu nekadašnje škole u Rači - prvog nacionalnog muzeja u Srbiji posvećenog ćirilici kao delu nematerijalne kulturne baštine.
Žestoki napadi Ukrajine na Moskvu - da li sledi eskalacija sukoba? Zbog čega je Peta beogradska gimnazija ostala bez đaka generacije? Šta treba da donese izmenjen Zakon o udžbenicima?
Komentari (0)