Portparol EK o protestima u Srbiji: Vlast da vodi inkluzivan dijalog sa studentima i demonstrantima
Portparol Evropske komisije (EK) Gijom Mersije izjavio je da su na nedavno održanom sastanku u Briselu predsednica EK Ursula fon der Lajen, predsednik Evropskog saveta Antonio Košta i predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarali o trenutnoj situaciji u Srbiji.
Mersije je pozvao sve zainteresovane strane da nađu mirno i političko rešenje i uzdrže se od eskalacije tenzija.
Odgovarajući na niz pitanja u vezi sa ovim sastankom i situacijom u Srbiji, Mersije je na brifingu za novinare u Briselu rekao da je na srpskim vlastima da vode inkluzivan dijalog sa učesnicima protesta, a kada je reč o strateškim projektima EU u zemljama koje nisu njene članice, najavio je da će odluka o tome biti doneta u narednim nedeljama.
Ponovio je i da Komisija pomno prati situaciju u Srbiji i poručio da je potrebno da "svi akteri pronađu mirno i političko rešenje za trenutnu krizu".
"Videli smo tenzije i pozivamo sve zainteresovane strane da se uzdrže od dalje eskalacije bilo kakvih tenzija između različitih članova društva. U ovoj fazi ne mogu ništa drugo da dodam. Dijalog treba da se odvija na nacionalnom nivou", rekao je on.
Foto: Tanjug/Marko Đoković
Na pitanje da li Komisija razgovara sa civilnim društvom, studentima i opozicijom u Srbiji, podsetio je da se komesarka EU za proširenje Marta Kos sastala sa predstavnicima organizacija civilnih drušatva pre nekoliko nedelja.
"Postoje diskusije i na političkom nivou. Mi se angažujemo na svim različitim nivoima, ali kada su u pitanju demonstracije, verujemo da je na vlasti da vodi inkluzivan dijalog sa demonstrantima i studentima, a mi u to nismo uključeni", poručio je Mersije.
On je dodao da je za EK prioritet da podrži Srbiju na njenom putu ka EU.
"Mi smo veoma dugo angažovani sa srpskim vlastima i nastavljamo to da radimo kroz put pristupanja, očigledno i na najvišem nivou kao što smo imali ove nedelje sa predsednikom. Takođe imamo veći angažman na tehničkom nivou kada želimo da radimo na Planu rasta za Zapadni Balkan", naveo je Mersije.
Predsednica Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) Ljiljana Bralović izjavila je da, kakva god bude odluka Evropske komisije (EK) o projektu Jadar, neće biti kopanja litijuma u Srbiji i da se borba nastavlja.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je da Evropska unija poziva da se u Srbiji stvore uslovi za inkluzivni dijalog u koji bi se uključile sve strane, kao i da je to zajednička odgovornost svih njih.
Upitan da prokomentariše to što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će za sedam ili osam dana EU proglasiti "Jadar" za svoj strateški projekat van zemalja Evropske unije, Mersije je podsetio da je Komisija ove nedelje prvi put usvojila listu od 47 strateških projekata unutar EU i dodao da će narednih nedelja biti doneta odluka o projektima van EU.
"Kada je reč o projektima van EU, odluka će biti doneta u narednim nedeljama. U ovoj fazi nema odluke. Ne mogu da potvrdim da li će ovaj konkretni projekat biti deo ove liste ili ne", poručio je Mersije.
On je podsetio da su Srbija i EU u julu 2024. potpisale Memorandum o razumevanju o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima vrednosti baterija i električnim vozilima i dodao da se očekuje da će to partnerstvo podstaći ekonomski razvoj, olakšati zelenu digitalnu tranziciju i stvoriti nove mogućnosti za zapošljavanje.
Ono će takođe, podvukao je Mersije, produbiti integraciju Srbije sa EU uoči pristupanja bloku i obezbediti čvršću integraciju u jedinstveno tržište, u skladu sa ambicijama Plana rasta za Zapadni Balkan.
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
21:00
DIJAGNOZA
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM ( R )
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Reprezentacija Srbije ubedljivo je pobedila selekciju Južnoafričke Republike na startu Svetskog prvenstva u vaterpolu. Fantastičnu igru ispratio je i rezultat, pa su "delfini" slavili sa 27:3 (8:0, 6:3, 4:0, 9:0).
Delegacija Srpske liste predvođena predsednikom Zlatanom Elekom sastala se sa visokom delegacijom Stejt Departmenta koju je predvodio Brendan Hanrahan u Prištini.
Kriza rađanja u Srbiji traje decenijama, ali i kriza fertiliteta. Između 2002. i 2022. broj žena u fertilnom periodu se smanjio za gotovo 440.000. Šta ljude deli od braka, porodice i željenog broja dece?
Brojni izazovi roditeljstva utiču na to da nas je pola miliona manje samo na osnovu prirodnog priraštaja u prethodnih 10 godina. Podaci Republičkog zavoda za statistiku svedoče o negativnom priraštaju i u prošloj godini, kada je Srbija ostala bez skoro 38.000 stanovnika.
Tokom tehno žurke pod nazivom "Rave The Planet", održane u Berlinu, došlo je više incidenata u kojima je povređeno 89 osoba, saopštila je gradska vatrogasna služba, dodajući da je 69 učesnika hospitalizovano, dok je nekoliko osoba zadobilo povrede opasne po život.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Hoće li predsednik Tramp "krenuti" na Rusiju nakon što, kako kaže, završi sa Ukrajinom? Šta bi mogle doneti moguće izmene Zakona o advokaturi? Kako bi mogla da izgleda nuklearka na srpski način I bliži li se kraj eri uglja?
Viši sud u Novom Sadu odbio je zahteve okrivljenih i njihovih branilaca i vratio spise predmeta Višem javnom tužilaštvu u tom gradu koje vodi dopunu istrage u slučaju pada nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra prošle godine kada je nastradalo 16 osoba.
Komentari (0)