U EP usvojen izveštaj o Srbiji: Tempo pregovora zavisi od napretka u vladavini prava, izražena posvećenost članstvu u EU

Odbor Evropskog parlamenta (EP) za spoljne poslove usvojio je izveštaj o Srbiji, čiji je autor izvestilac za Srbiju Tonino Picula. Izveštaj je usvojen sa 55 glasova za, 13 protiv i osam uzdržanih.

Izvor: Tanjug, FoNet   |  

09.04.2025. 12:48

U EP usvojen izveštaj o Srbiji: Tempo pregovora zavisi od napretka u vladavini prava, izražena posvećenost članstvu u EU

U izveštaju se ističe da se potvrđuje strateška posvećenost Srbije evropskim integracijama, ali i ukazuje na ozbiljne nedostatke u ključnim oblastima.

Prema rečima Picule, izveštaj je kompletniji od prethodnih, jer se dosta radilo na njemu i usvojio je različita razmišljanja kolega koji su pozvani da ocene situaciju u Srbiji.

"Ukupni tempo pristupnih pregovora sa EU zavisiti od opipljivog napretka u osnovnim vrednostima, vladavini prava, posvećenosti zajedničkim evropskim pravima i vrednostima, kao i od usklađivanja sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom (ZSBP) EU i od dijaloga Beograda i Prištine, koji treba da se sprovodi u dobroj veri kako bi se obezbedio pravno obavezujući sporazum zasnovan na međusobnom priznavanju", piše u Piculinom izveštaju.

Kako dalje stoji u njemu, poziva se Srbija da "snažnom političkom voljom i doslednošću u sprovođenju reformi u vezi sa EU" pokaže da je strateški orijentisana ka EU i da "objektivno i nedvosmisleno" komunicira sa svojim građanima o EU, evropskom putu Srbije i potrebnim reformama.

Foto: AP/Misha Japaridze

"Ovaj dokument pre svega nastoji doživljavati stvari u totalitetu, jer nije korektno, s obzirom na značaj politike proširenja, ali i na značaj Srbije na Zapadnom Balkanu, koja je po mom misljenju najuticajnija zemlja na tom prostoru, da se ne uzme u obzir sve ono što objektivno koči put Srbije na evropskom putu već pune tri godine, koliko je prošlo od otvaranja zadnjeg poglavlja", rekao je Picula o izveštaju.

Takođe, u izveštaju se primećuje izražena posvećenost Srbije članstvu u EU kao strateškom cilju i njena ambicija da se u potpunosti uskladi sa pravnim tekovinama EU do kraja 2026. i poziva se Srbija da brzo i odlučno izvrši suštinske reforme, posebno u Klasteru 1.

"Dobar nivo pripremljenosti"

U dokumentu, o kojem će EP glasati kao o predlogu rezolucije na nekoj od narednih plenarnih sednica, ponavlja se da stav EP da pristupni pregovori sa Srbijom treba da napreduju samo ako se ona uskladi sa sankcijama EU protiv Rusije i ostvari značajan napredak u reformama u vezi sa EU, posebno u oblasti osnovnih vrednosti.

Priznaje se dobar nivo pripremljenosti Srbije u pogledu makroekonomske stabilnosti i fiskalne discipline, kao i procena Komisije da je Klaster 3 tehnički spreman za otvaranje.

Srbija se poziva da pokaže pozitivne korake ka potpunom usklađivanju sa ZSBP dok se konstatuje se da se njena stopa usaglašenosti Srbije sa izjavama i deklaracijama EU povećava, ali da iznosi 61 odsto.

Dijalog Beograda i Prištine

Kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine, pozivali su visoku predstavnicu EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kaju Kalas i Evropsku komisiju da preuzmu proaktivniju ulogu u vođenju procesa dijaloga i zatražili veću ulogu EP u olakšavanju dijaloga, a obe strane se pozivaju da primene sporazume iz Brisela i Ohrida, što uključuje formiranje Zajednice srpskih opština i prestanak protivljenja Beograda članstvu Prištine u regionalnim i međunarodnim organizacijama.

Foto: AP/Geert Vanden Wijngaert

Što se tiče tragedije u Novom Sadu, uz upućivanje izraza saučešća, u izveštaju se poziva na "otvaranje potpunih i transparentnih pravnih postupaka" nakon istrage koju vode organi vlasti i traži se da se šire ispita u kojoj meri je korupcija doprinela tragediji i dovela do smanjenja bezbednosnih standarda.

Nepristrasna istraga o korišćenju "zvučnog topa"

Naglašava se važnost slobode govora i okupljanja i, uz podsećanje na proteste 15. marta, poziva na nepristrasnu istragu povodom tvrdnji da je protiv demonstranata korišćena nezakonita tehnologija za kontrolu mase.

U tekstu se pozdravlja aktivno angažovanje Srbije u sprovođenju novog Plana rasta za Zapadni Balkan i napredak Srbije ka razvoju funkcionalne tržišne ekonomije sa pozitivnim rastom BDP-a i povećanim stranim investicijama u nekim sektorima, uz ocenu da su potrebne značajne reforme na tržištu rada, obrazovanju i javnoj upravi.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)