Tokom sastanka govorilo se o pristupnim pregovorima i odnosu Srbije i EU, dijalogu Beograda i Prištine, vladavini prava, demokratiji i slobodi izražavanja, kao i o situaciji u Srbiji nakon tragedije u Novom Sadu, koja je pokrenula blokade i proteste.
Sastankom Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) EU-Srbija, koji čine poslanici Srbije i Evropskog parlamenta (EP), zajedno su predsedavali predsedavajući delegacije Narodne skupštine Srbije Milimir Vujadinović i predsedavajući delegacije EP za odnose sa Srbijom Lukas Furlas.
Furlas je rekao da je uveren da je pravo mesto za Srbiju u okviru evropske porodice i da veruje da postoji zajednička volja da se Srbija zadrži na putu pristupanja EU, dok je Vujadinović naglasio da je članstvo Srbije u EU njen najvažniji spoljnopolitički prioritet i da u tom pogledu ne postoje u velikoj meri razlike među političkim partijama.
"EU potrebna Srbiji i Srbija EU"
Ministarka za evropske integracije Srbije Tanja Miščević govorila je o napretku po pitanju otvaranja Klastera 3, Planu rasta za Zapadni Balkan i reformskoj agendi, kao i planu Srbije do 2026. godine i poručila da je rad na reformskoj agendi pokazao da možemo da uskladimo domaće pravo sa pravom EU do kraja 2026. godine.
Dodala je i to da bi početkom marta trebalo da bude doneta odluka o članstvu Srbije u jedinstvenom sistemu plaćanja u evrima.
Većina predstavnika EU institucija je tokom sastanka istakla da je EU potrebna Srbiji, kao i Srbija EU, i pozvala Srbiju da iskoristi zamah u procesu proširenja i sprovede potrebne reforme.
U ime poljskog predsedavanja Savetu EU obratio se predsedavajući Radne grupe za proširenje Saveta EU Pavel Lacki, a u ime Evropske komisije šef jedinice za Srbiju i Kosovo pri Generalnom direktoratu za proširenje i istočno susedstvo Jiri Pleciti.
Oni su naglasili da napredak u vladavini prava i normalizacija odnosa sa Prištinom nastavljaju da odlučuju o sveukupnom tempu pristupnih pregovora Srbije i pozvali Srbiju da pojača napore za uklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU.
Lacki je rekao da je poljsko predsedavanje posvećeno procesu proširenja sa svim partnerima, uključujući sa Srbijom i dodao da to znači potencijalno otvaranje klastera, a kada je reč o protestima u Srbiji, naglasio je da se sloboda okupljanja mora zaštiti i mirno sprovoditi.
Kovač: Neophodno smiriti tenzije u Srbiji
Poslanica Saveza vojvođanskih Mađara u Narodnoj skupštini Srbije Elvira Kovač ukazala je na to kako 38 meseci nije otvoren novi klaster uprkos četiri preporuke Evropske komisije da je Srbija tehnički za to spremna i ocenila da je Srbija žrtva geopolitičke situacije.
Istovremeno je naglasila da je Srbija usklađena 61 odsto sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU i navela da je u planu da Srbija uskladi zakonodastvo sa zakonodavstvom EU do 2026. godine.
Kovač je, takođe, pozvala na smirivanje tenzija u Srbiji i da se sve što se dešava na ulicama Beograda, Novog Sada i drugih gradova vrati u institucije i ocenila da dijalog bez toga nije moguć.
Pitanje nacionalnih manjina
Narodna poslanica opozicionog Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević rekla je da Srbija mora da bude zemlja gde će institucije raditi posao i da će onda biti sjajna članica EU.
"Današnji građani koji to zahtevaju su najbolji Evropljani koje možete imati", rekla je Đorđević.
Poslanik EP Tomislav Sokol izneo je niz kritika na račun Srbije, među kojima i po pitanju položaja manjina, dok je poslanica EP sa liste vladajuće mađarske partije Fides iz stranke Saveza vojvođanskih Mađara Anamarija Viček rekla da EU može da bude ponosna na pristup Srbije prema nacionalnim manjinama.
Ona je dodala i da je u srpskom parlamentu zastupljena opozicija, za razliku od EP, gde postoji "sanitarni kordon" za određene političke grupacije.
Ružić: Zahtevi studenata opravdani
Poslanik Socijalističke partije Srbije Branko Ružić rekao je da je proces evropskih integracije rešenje za većinu izazova sa kojima se Srbija suočava i ocenio da bi Vlada Srbije trebalo da prizna da su zahtevi studenata, kako je rekao, opravdani, dobro zasnovani i važni.
Tokom sastanka pojedini poslanici su kritikovali i plan za rudarenje litijuma u Srbiji.
U četvrtak će u Strazburu biti održan drugi dan sastanka Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU-Srbija, na kojem bi trebalo da se razgovara o ekonomskom razvoju, usklađivanju sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom "kao pokretačem evropskih integracija Srbije", kao i dijalogu Beograda i Prištine koji se vodi uz posredovanje EU.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)