Mark Brnović - ambasador kontinuiteta, interesa i potencijala za dublju američko-srpsku saradnju

Ekonomski komentator Luka Čubrilo, u autorskom tekstu za Newsmax Balkans, analizirao je kakve efekte na buduće odnose Beograda i Vašingtona može imati nominacija Marka Brnovića za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.

Autor:  

Luka Čubrilo

|  

22.04.2025. 13:02

Mark Brnović - ambasador kontinuiteta, interesa i potencijala za dublju američko-srpsku saradnju

Nominacija Marka Brnovića za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji može delovati kao standardna diplomatska praksa u sklopu povratka Republikanske administracije na vlast. Međutim, kada se pažljivije sagledaju njegov lični i profesionalni background, postaje jasno da je reč o promišljenom izboru koji bi mogao da ima dugoročan značaj za odnose između dve zemlje. Zbog toga izbor Donalda Trampa može da ima i važne efeke na buduću spoljnu politiku Srbije i odnose Beograd i Vašingtona.

Brnović nije karijerni diplomata što donosi novinu u odnosu na njegove prethodnike. On je pravnik, bivši državni tužilac Arizone, političar sa snažnim konzervativnim uverenjima i, što nije beznačajno, Amerikanac srpskog porekla. Otac mu je iz Crne Gore, a majka Srpkinja iz Dalmacije, što mi je posebno drago. Njegova životna priča nije neobična u okvirima američkog društva koje je formirano kroz talase migracija, ali jeste neuobičajena u današnjoj diplomatiji. U doba kada većina ambasadora dolazi iz redova profesionalnih činovnika sa birokratskim iskustvom, postavljanje nekoga ko dolazi iz izvršne grane vlasti i ko poznaje pravnu i političku mašineriju Sjedinjenih Država iznutra, šalje jasnu poruku: Brnović dolazi ne samo da predstavlja, već i da sprovodi.

Srbija u ovom trenutku više nije samo "mesto na Balkanu" u očima Vašingtona. Energetska diversifikacija, napori da se suzbije ruski i kineski uticaj, kao i pokušaji da se povežu partneri u oblasti infrastrukture i visokih tehnologija, pozicioniraju Srbiju kao prostor koji nudi opcije, ali i izazove. Dolazak ambasadora sa političkom težinom, čvrstim stavovima i ličnim vezama sa regionom govori o tome da Sjedinjene Države planiraju proaktivniji pristup. Postoje oblasti gde će se on osloniti na rad svog prethodnika, a naročito u sferi ekonomskih i energetskih odnosa, ali i sfere gde će morati da se snalazi u novim okolnostima, poput carina i napete situacije u Bosni i Hercegovini.

Brnović, kao republikanac i bivši kandidat za Senat, pokazao je doslednost u promovisanju vladavine prava, fiskalne odgovornosti i ličnih sloboda, posebno u turbulntnim vremenima Kovida. Njegovo razumevanje važnosti tehnološkog sektora za budući američki razvoj u domenu ekonomije, bezbednosti i globalne konkurentnosti, može se pretočiti u podsticaj za veću saradnju s domaćim IT sektorom u Srbiji, koji pokazuje potencijal i u velikoj meri izvozi svoje proizvode baš u SAD. On dolazi iz Arizone, savezne države koja poslednjih decenija beleži rast upravo u oblasti mikroelektronike, obnovljivih izvora energije i logistike. Takvo iskustvo može biti od koristi Srbiji, ukoliko postoji politička volja da se ti sektori otvore za dugoročno strateško partnerstvo sa SAD-om.

Američki interes u Srbiji više nije zasnovan isključivo na političkim i bezbednosnim pitanjima. Energetski sektor je u fokusu, od mogućeg ulaska američkih firmi u projekte obnovljivih izvora, do sve važnijeg pitanja vlasničke strukture NIS-a. Ako američka administracija odluči da pojača pritisak zbog ruskog vlasništva u ključnim energetskim firmama, Brnović će biti taj koji će morati da saopšti te poruke, ali i da predloži rešenja koja ne vode u konfrontaciju. To neće biti jednostavno, ali biće realističan test odnosa dve države.

Ipak, pitanje koje najčešće opterećuje bilateralne odnose ostaje Kosovo. Trampova administracija je već tokom prvog mandata napravila pomake – ne u simbolici, već u pokušaju da se dođe do konkretnog ekonomskog sporazuma. Model koji je tada uspostavljen – pragmatičan, orijentisan na investicije i promet robe, a ne na ideološka pitanja – mogao bi se ponovo aktivirati u praksi. Brnović bi, kao neko ko razume i pravne i političke implikacije, mogao da bude nosilac te logike: smanjenje tenzija kroz zajednički interes, a ne kroz diplomatske načelne deklaracije.

Poseban značaj Brnovićeve nominacije ogleda se i u njenoj simbolici za srpsku zajednicu u Americi. Mnogi Srbi u SAD su uspešni profesionalci, preduzetnici, naučnici, sportisti i javne ličnosti, ali dobro je videti da su neki dospeli i do visokih pozicija u saveznoj vlasti. Brnovićev uspon šalje važnu poruku mladim ljudima srpskog porekla da je američki sistem otvoren i da se u njemu može uspeti kroz rad, znanje i posvećenost. On se sada pridružuje nizu uspešnih Amerikanaca srpskog porekla kao što su Tesla Motorsov bivši glavni inženjer Milan Čabrić, astronautka dr Milena Acimović iz NASA programa ili brojni naučnici srpskog porekla koji su učestvovali u Apolo misijama.

Ono što ga razlikuje od prethodnika jeste upravo njegova politička pozadina. Kao bivši državni zvaničnik, on razume značaj institucija, ali i dinamiku političkih odnosa. Brnović izvesno ne dolazi da bude posmatrač, već da pregovara, gradi odnose i ponekad postavlja uslove. Njegov mandat, ako ga potvrdi Senat, neće biti samo diplomatski, već strateški. On podrazumeva i obavezu, ali i šansu.

Za Srbiju, to znači da mora da odluči da li će Brnovića dočekati kao partnera ili kao pritisak. Ukoliko postoji spremnost da se modernizuju institucije, otvore vrata američkim investicijama u visoke tehnologije i energetiku, ali i definiše novi okvir saradnje koji prevazilazi hladnoratovsku logiku, Brnović može biti važan saveznik. Ukoliko se, pak, očekuje ambasador koji će se baviti protokolima i izjavama za medije, biće to propuštena prilika.

U trenutku kada se svet nalazi u procesu tehnološkog, političkog i ekonomskog prekomponovanja, Srbija ne bi smela da ostane po strani. Ambasador sa političkim kapitalom i ličnim razumevanjem regionalnih okolnosti može pomoći da se napravi iskorak, ali samo ako postoji jasan plan i volja da se taj potencijal iskoristi.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)