Trideset i jedan sat straha: Kako se tokom operacije "Bljesak" 1. maja 1995. promenila sudbina 15.000 ljudi
Tog 1. maja 1995. godine, jedni su slavili pobedu, a za oko 15.000 Srba iz Zapadne Slavonije to je bio dan koji im je promenio život. Hrvatska vojska je prekršila Sarajevski sporazum i Rezoluciju UN 743, i za 31 sat zauzela 500 kvadratnih kilometara.
Posle ratne 1991. godine, naredne četiri godine srpski narod je uživao zaštitu u tzv. Zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija, koju su kontrolisale snage UNPROFOR-a, a vojne akcije protiv tih teritorija bile su zabranjene sve dok se ne postigne političko rešenje između Zagreba i srpskih vlasti.
Napad u ranu zoru iznenadio je Srbe, ali i mirovne snage. Među 15.000 građana koji su napustili svoje domove bio je i Nikola Rajković (43), koji se za Newsmax Balkans priseća detalja.
"Prvog maja 1995. godine moje detinjstvo se naglo prekinulo. Imao sam 13 godina, živeo u Okučanima, išao u sedmi razred i tog jutra planirao da vežbam fiziku - test nas je čekao već sledećeg dana, jer se majski raspust završavao", navodi Rajković.
Nakon što je Kemal Mrndžić osuđen u Americi zbog zločina nad Srbima u ratnom logoru u Čelebićima, predsednik Dokumentaciono-informativnog centra Veritas Savo Štrbac očekuje da će protiv Mrndžića organi gonjena BiH otvoriti istragu i da će mu se suditi zbog zločina nad srpskim zatvorenicima.
Na današnji dan pre 34 godine, na katolički Uskrs, hrvatski specijalci upali su na područje Nacionalnog parka "Plitvice". Tada su ubijeni hrvatski policajac i srpski teritorijalac, dok je 17 Srba zarobljeno i mučeno do razmene, saopšteno je još tada iz Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas".
Međutim, kako kaže, umesto pitanja iz fizike, dobio je pitanje života: kako se nositi sa iznenadnim odlaskom, gubitkom doma i strahom za goli život?
"Dan ranije atmosfera je već bila napeta. Naš podstanar, civilni policajac UN-a, Daniel Galadima iz Nigerije, vratio se kući vidno uznemiren. Umesto uobičajenih šala, samo je izustio da je 'situacija opasna.' U zoru su nas probudili zvuci granata. Na radiju su pokušavali da zadrže mir govoreći kako je sve pod kontrolom 18. korpusa RSK, ali stvarnost koja je dolazila s terena govorila je suprotno", navodi Rajković.
Foto: Newsmax BalkansCivilni policajac UN Daniel Galadima iz Nigerije sa Nikolom Rajkovićem par dana pred operaciju "Bljesak"
Rajković se priseća da se 1. maja, oko podne, komšija vratio s prve linije. Uzbuđeno je rekao da je jedno selo već palo.
"Tada sam znao - kraj je. U tom trenutku prestao sam da budem dete. Počeli smo da pakujemo ono malo stvari što je stalo u auto. Baka nije želela da ide, otac nije bio s nama, i tako smo krenuli - mama, brat i ja - kroz Novi Varoš, dok su granate već padale. Tek nakon što smo prešli most na Savi, osetio sam olakšanje: spasli smo živote", priseća se naš sagovornik.
Neplanirano, sa samo nešto najosnovnije garderobe, preselili su se kod rođaka u Banjaluku.
"Upisao sam novu školu i završio sedmi razred sa svim peticama. Knjige su mi postale jedini beg od svakodnevnih vesti o poginulima. Sećam se kako sam svaki dan slušao te priče, ali i kako sam pokušavao da u njima ne nestanem. Tog dana izgubio sam detinjstvo, ali sam dobio nešto drugo – ožiljak sazrevanja koji me i danas oblikuje. Naučio sam da cenim mir, sigurnost i snagu koju nosimo čak i kada mislimo da je više nemamo”, zaključuje Rajković i dodaje da svoju decu uči da nikoga i nikad ne mrze i da pokušaju da budu - pre svega dobri ljudi.
Veritas: Poginule 283 osobe
Za samo 31 sat, snage Hrvatske vojske i policije zauzele su teritoriju tadašnje Republike Srpske Krajine u Zapadnoj Slavoniji, prethodno potpisanih primirjem i pod zaštitom Ujedinjenih nacija.
Prema podacima Veritasa - organizacije koja se bavi ljudskim pravima i srpskim udruženjima izbeglica - tokom operacije je poginulo 283 osobe, među kojima su bili i civili, žene, deca i starci. Više od 15.000 Srba bilo je prinuđeno da napusti svoje domove, a mnogi su i danas raseljeni širom Srbije i Republike Srpske.
Foto: Milena Đorđević
"Sada u Okučanima i okolini živi oko hiljadu i po ljudi. To su uglavnom stariji ljudi, veoma mali broj mladih je ostao", za Newsmax Balkans navodi Savo Štrbac.
Prema njegovim rečima, ovo je jedna od većih tragedija u ratovima devedesetih, jer je za mali broj sati ubijen veliki broj ljudi - gotovo deset osoba svakog sata.
"Većina je stradala dok je bežala prema 'Mostu spasa' preko Save, ka Gradišci. Taj most bio je pod stalnom artiljerijskom vatrom, pa su neki čak pokušavali i da preplivaju reku", navodi Štrbac.
Prema podacima Veritasa, čak 57 žena je poginulo tokom ovog dana, što je izuzetno visok procenat među stradalim žrtvama. Prema njegovim rečima, bilo je više civila nego vojnika.
"Prilikom istraživanja imamo priličan broj neidentifikovanih tela. I još više nepronađenih tela", navodi Štrbac.
Foto: Srđan Ilić
Naš sagovornik upozorava da je posle operacije "Bljesak" bilo pokušaja manipulacije brojkama.
"Mnogi su kritikovali Veritas navodeći da je 283 umanjen broj. Mi u Veritasu se stvarno trudimo da sve što objavimo bude na osnovu dokaza, da budemo objektivni, da ne preterujemo. Recimo, jedan izveštaj Ministarstva inostranih poslova SRJ iz 1995. godine naveo je da je poginulo 3.000 civila i 1.000 vojnika, što zaista ne odgovara istini", navodi Štrbac.
Prilikom operacije "Bljesak", oko 1.500 Srba je uhapšeno, a mnogi od njih su naredne godine proveli po zatvorima i logorima.
Iako je hrvatsko rukovodstvo tada tvrdilo da je cilj operacije bio uspostavljanje ustavno-pravnog poretka na teritoriji Hrvatske, srpska strana i brojni međunarodni posmatrači ukazivali su na gruba kršenja međunarodnog prava, posebno po pitanju zaštite civila i ratnih zarobljenika.
Za stradanje srpskih civila niko nije pravosudno odgovarao. S druge strane, hrvatske vlasti imaju spisak od oko 4.000 Srba koji se u nekim dokumentima terete za ratne zločine.
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
19:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-SPOMENICI SRBIJE ( R )
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
20:00
PRESEK PLUS
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
21:00
PULS PLANETE
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Nedavni oglas za prodaju 25 službenih pasa Vojske Srbije izazvao je burne reakcije u javnosti, što zbog termina kojim se opisuje prodaja dojučerašnjih najboljih prijatelja vojnika vodiča, što zbog cene koja se kreće od 400 do 3.000 dinara.
Carinski rat koji je američki predsednik Donald Tramp pokrenuo je rat prohibitivnih carina, koji dovodi do apsolutne izolacije jedne i druge zemlje u odnosu jedne na drugu. To je bilo besmisleno, ali je Tramp uspeo da natera Kinu da sedne za sto, izjavio je profesor FPN u penziji Dragan Veselinov.
Emilija i Đorđe Ivanišević prevazilaze lošu demografsku sliku Srbije i doprinose poboljšanju nataliteta. Kada su se venčali, Emilija je imala 21 godinu, a Đorđe 24. Sada imaju šestoro dece, dok je sedmo na putu.
Naizgled mirna svakodnevica u sarajevskom naselju Dobrinja prekinuta je ozbiljnim zdravstvenim upozorenjem – potvrđena je pojava leptospiroze, zarazne bolesti koju prenose glodari, najčešće pacovi, a koja se širi putem kontaminirane vode, tla ili hrane.
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da je, pre upisa nove generacije studenata, potrebno završiti i nadoknaditi semestre i propuštene ispitne rokove, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
Saobraćajna policija MUP Srbije obavila je kontrolu više od 3.300 vozača motocikala, mopeda, bicikala i električnih trotineta i otkrila gotovo 900 prekršaja njihovih vozača.
Kragujevčanin Toni Stevanović, iako pripadnik mlađe generacije, još od srednjoškolskih dana odlučio se za obućarski zanat. Želja mu je bila da sačuva od zaborava ovaj stari zanat, stekne znanje koje će mu doneti siguran prihod u životu.
Portparolka REM Olivera Zekić izjavila je da se, zbog komplikovanih procedura, izbor članova Saveta tog regulatornog tela može očekivati u prvoj polovini jula.
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova izdalo nalog za hapšenje Dilota Brahimija, policajca privremenih institucija u Prištini.
Elektrodistribucija Srbije od 1. juna počinje sa primenom člana 197a Zakona o energetici o obračunskom periodu, koji u skladu sa evropskom praksom predviđa očitavanje brojila najmanje jednom godišnje je izjavila da je doneta odluka da se taj rok skrati na tri meseca.
Kod Bubanj Potoka oko 11.45 dogodila se saobraćajna nezgoda u smeru ka gradu, u kojoj je povređeno četvoro ljudi. Hitna pomoć ih je sve prevezla u Urgentni centar, saznaje Newsmax Balkans.
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović zaključila je posle ponoći Jedinstveni birački spisak za izbore za odbornike grada Zaječara i opštine Kosjerić koji će biti održani 8. juna 2025. godine.
Komentari (0)