(VIDEO) Između Moskve i Kijeva: Spoljna politika Srbije na liniji ravnoteže, evropski put kao tačka povezivanja
Iako se pažnja javnosti često fokusira na odnose Srbije i Rusije, u senci rata u Ukrajini razvijaju se i odnosi Srbije i Kijeva – tiho, slojevito, i u kontekstu brojnih izazova.
Poslednji u nizu signala da postoji politička volja za unapređenje odnosa između Beograda i Kijeva bio je telefonski razgovor predsednika Aleksandra Vučića sa ukrajinskim kolegom Volodimirom Zelenskim.
Prema navodima predsednika Srbije, razgovor je bio otvoren i sadržajan, a teme su bile bilateralna saradnja, evropske integracije i platforma "Ukrajina - Jugoistočna Evropa".
U emisiji "Presek" na Newsmax Balkans, Emil Zoronjić iz Omladinske mreže Srbije ocenjuje da odnosi Srbije i Ukrajine, iako podložni ograničenjima, danas imaju stabilan okvir. Zvaničan stav Srbije od početka invazije na Ukrajinu nije se menjao - podrška teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine više puta je iskazana kroz rezolucije u Ujedinjenim nacijama, ali bez uvođenja sankcija Rusiji.
Rusija i Ukrajina mogle bi do sredine godine da postignu "nesavršen dogovor" kojim bi se rat na terenu zamrznuo, ali bez sklapanja sveobuhvatnog mirovnog sporazuma, navedeno je u novom izveštaju geopolitičkog centra američke banke JP Morgan Čejs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa Viktorom Orbanom, mađarskim premijerom, koji se sa delegacijom Mađarske nalazi u radnoj poseti Srbiji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim o bilateralnoj saradnji i evropskom putu Srbije i Ukrajine.
"Postoji ta jasna politička poruka zvaničnog Beograda u vezi sa Ukrajinom, ali ona je često u koliziji s medijskim narativima u zemlji, gde dominira proruska retorika. U Srbiji se već četiri godine na nacionalnim frekvencijama širi otvoreno antiukrajinska propaganda", upozorava Zoronjić.
Ipak, Zoronjić naglašava da na međunarodnom planu Beograd uspeva da balansira. Srbija je, prema njegovim rečima, Ukrajini pružila humanitarnu, finansijsku, pa i posredno vojnu pomoć, i učestvovala u usvajanju nekoliko zajedničkih deklaracija u okviru formata "Ukrajina - Jugoistočna Evropa". U tom smislu, kaže, podrška Ukrajini nije bezuslovna kao što je slučaj sa nekim članicama NATO, ali ni beznačajna.
Zajednički evropski horizont
Obe zemlje imaju isti strateški cilj - članstvo u Evropskoj uniji, i to može biti osnova za jačanje saradnje.
"Kroz evropske integracije i zajednički rad u regionalnim formatima, kao što je "Ukrajina – Jugoistočna Evropa", Srbija i Ukrajina mogu graditi bliže odnose", navodi Zoronjić.
Foto: Newsmax Balkans
On podseća da su i prethodne tri deklaracije u tom okviru bile potpisane od strane Srbije, iako one, kako kaže, imaju više simbolički nego praktični značaj.
Pomoć sa zadrškom
Na pitanje koliko je podrška Srbije Ukrajini suštinska, Zoronjić priznaje da postoji zadrška.
"Srbija pomaže onoliko koliko smatra da je u skladu sa sopstvenim interesima, ne više. Nismo članica NATO i ne ponašamo se kao neke druge zemlje regiona koje su dale i poslednji vojni resurs kako bi pomogle Ukrajini", objašnjava.
U tom kontekstu, razgovori između Vučića i Zelenskog, kao i diplomatske razmene, imaju više funkciju održavanja dijaloga nego menjanja geopolitičke stvarnosti.
"Zelenski zna da ne može da utiče na pozicije Srbije, kao što ni Srbija ne može da očekuje bezuslovnu podršku", ocenjuje Zoronjić.
Pitanje Kosova kao važna tačka razumevanja
Jedan od ključnih stubova srpsko-ukrajinskih odnosa jeste stav Ukrajine prema Kosovu. Ukrajina još uvek nije priznala nezavisnost Kosova, što Beograd vidi kao znak prijateljstva i razumevanja.
"I pored pritisaka i čak predloga u ukrajinskom parlamentu, Ukrajina nije promenila svoj stav o Kosovu, i to Beograd visoko ceni", kaže Zoronjić.
Izbeglice, migracije i stvarni odnosi
Od početka rata u Ukrajini, kroz Srbiju je prošlo više od 148.000 ukrajinskih državljana, od kojih je 26.000 registrovalo dolazak. Iako broj izbeglica nije veliki u poređenju s državama poput Poljske ili Nemačke, ukrajinske vlasti, prema informacijama koje Zoronjić poseduje, zadovoljne su načinom na koji su njihovi građani primljeni u Srbiji.
"Nije bilo nijednog zabeleženog napada na Ukrajince na nacionalnoj osnovi, deca su upisivana u škole, postojali su prihvatni centri poput onog u Vranju - to sve govori o stvarnim, a ne samo deklarativnim odnosima", ističe on.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
TRAZIM REC ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA BEST I ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Nedavni oglas za prodaju 25 službenih pasa Vojske Srbije izazvao je burne reakcije u javnosti, što zbog termina kojim se opisuje prodaja dojučerašnjih najboljih prijatelja vojnika vodiča, što zbog cene koja se kreće od 400 do 3.000 dinara.
Emilija i Đorđe Ivanišević prevazilaze lošu demografsku sliku Srbije i doprinose poboljšanju nataliteta. Kada su se venčali, Emilija je imala 21 godinu, a Đorđe 24. Sada imaju šestoro dece, dok je sedmo na putu.
Naizgled mirna svakodnevica u sarajevskom naselju Dobrinja prekinuta je ozbiljnim zdravstvenim upozorenjem – potvrđena je pojava leptospiroze, zarazne bolesti koju prenose glodari, najčešće pacovi, a koja se širi putem kontaminirane vode, tla ili hrane.
Protest "Odbranimo univerzitete" koji organizuje inicijativa Pobunjeni univerzitet održan je ispred Vlade Srbije. Prema planu je trebalo da traje do 19 časova, ali je zbog nevremena koje je pogodilo Beograd završen ranije.
U nedelju će, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) na severu, zapadu i u delu centralne Srbije ujutro i pre podne biti pretežno sunčano vreme, posle podne promenljivo oblačno.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je Republika Srpska ojačana i rehabilitovana novim stavovima nove administracije Sjedinjenih Američkih Države i da čeka da i Evropa promeni svoj pristup.
Naftna industrija Srbije će i u budućnosti ostati dominantna kompanija u energetskom sektoru u našoj zemlji, izjavila je u emisiji Stav nedelje ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da je, pre upisa nove generacije studenata, potrebno završiti i nadoknaditi semestre i propuštene ispitne rokove, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
Saobraćajna policija MUP Srbije obavila je kontrolu više od 3.300 vozača motocikala, mopeda, bicikala i električnih trotineta i otkrila gotovo 900 prekršaja njihovih vozača.
Kragujevčanin Toni Stevanović, iako pripadnik mlađe generacije, još od srednjoškolskih dana odlučio se za obućarski zanat. Želja mu je bila da sačuva od zaborava ovaj stari zanat, stekne znanje koje će mu doneti siguran prihod u životu.
Portparolka REM Olivera Zekić izjavila je da se, zbog komplikovanih procedura, izbor članova Saveta tog regulatornog tela može očekivati u prvoj polovini jula.
Komentari (0)