(VIDEO) Gardijan tvrdi, analitičari osporavaju: Da li porodica Dodik pregovara o odlasku iz BiH
Britanski "Gardijan" objavio je da je porodica predsednika Republike Srpske (RS), Milorada Dodika, u proteklim mesecima kontaktirala visokog zapadnog zvaničnika kako bi pregovarala o uslovima Dodikovog odlaska iz BiH. O ovoj temi za "Otvori oči" pričaju Mlađen Cicović, Branko Pavlović i Ivana Marić.
"Ovo prvi tekst gospodina Đuljana Borgera u kome Srbe naziva odmetnicima, u kome Republiku Srpsku naziva odmetničkom republikom u Bosni i Hercegovini, a i ovaj tekst koji je sigurno samo jedan politički spin i podrška svemu onome što se dešava u BiH u prethodnom periodu kad su u pitanju politike prema BiH gde se prosto ne dozvoljava da BiH prodiše, da BiH funkcioniše u skladu sa Ustavom da se u BiH dogovaraju tri konstitutivna naroda i dva entiteta", kaže Mlađen Cicović, šef predsedništva Republike Srpske u Srbiji.
Printscreen: Newsmax Balkans
Na pitanje, da li pregovara porodica Dodik o svom odlasku iz Republike Srpske, Cicović odgovara:
"Svi koji poznaju Milorada Dodika sigurno će na ovo pitanje odgovoriti da on nije čovek i psihološki profil koji bi sebi dozvolio da političku karijeru, a i što kažu i životnu karijeru, završi na način da beži, da odlazi", navodi Cicović.
Pavlović: Legitimna borba srpskog naroda
Advookat i analitičar Branko Pavlović navodi da srpski narod u Republici Srpskoj vodi jednu antikolonijalnu borbu.
"Naime, jedna je stvar da vi imate strane predstavnike u Ustavnom sudu godinu, dve ili tri dana. U Nemačkoj je ta vrsta uprave trajala četiri godine posle Drugog svetskog rata. Vi ovde imate 30 godina strance u Ustavnom sudu što je u stvari poluga kolonijalne vlasti, neokolonijalne vlasti nad jednim narodom", navodi Pavlović.
Printscreen: Newsmax Balkans
Sagovornik naše televizije naglašava da treba da se shvati da je borba srpskog naroda u BiH za svoja prava u skladu sa dejtonskim sporazumom.
Marić: dodik bez problema prelazi granice
Politička analitičarka iz Sarajeva Ivana Marić ocenjuje da su špekulacije o potencijalnom bekstvu Milorada Dodika iz Bosne i Hercegovine preuveličane i neutemeljene. U razgovoru za televiziju Newsmax Balkans, Marić kaže da lider Republike Srpske nesmetano prelazi granice BiH i da ne vidi razlog zbog kojeg bi mu bila potrebna bilo kakva pomoć ili zaštita spolja, uključujući i spekulacije o navodnom angažovanju mađarskih jedinica.
"Dodik nema potrebu da dogovara beg. On vrlo lako prelazi granicu Bosne i Hercegovine - ide u Srbiju, Rusiju, Mađarsku. Nema nikakve potrebe da beži uz bilo čiju pomoć, jer i sada bez problema izlazi i vraća se", navodi Marić.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je Republika Srpska ojačana i rehabilitovana novim stavovima nove administracije Sjedinjenih Američkih Države i da čeka da i Evropa promeni svoj pristup.
Vlada Litvanije uvela je sankcije predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, predsedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću i premijeru Radovanu Viškoviću, javlja Al Džazira pozivajući se na zvaničnu objavu Odeljenja za migracije Ministarstva unutrašnjih poslova Litvanije.
Interpol odbio žalbu koja je upućena preko NCB Interpol Sarajevo, a po zahtevu Suda BiH za revidiranje odluke da se ne raspiše crvena poternica za rukovodstvom Republike Srpske, saznaje portal Provjereno, a prenosi RTRS.
Govoreći o tvrdnjama koje se pojavljuju u javnosti da bi eventualna presuda mogla dovesti do njegovog hapšenja, Marić objašnjava da se sve odnosi na drugostepenu presudu Apelacionog odeljenja suda BiH. Prvostepenom presudom Dodik je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja javne funkcije.
"Ukoliko kazna ostane ista, Dodik je može otkupiti za oko 18.000 evra, jer zakon u BiH dozvoljava otkup zatvorske kazne do jedne godine. U tom slučaju, ne postoji pravna osnova za njegovo hapšenje", objašnjava Marić.
Marić: U BiH niko nije "žrtva"
Osvrnuvši se i na unutrašnju političku situaciju, Marić ističe da u Bosni i Hercegovini niko nije "žrtva", već da svi - i politički predstavnici tri konstitutivna naroda, ali i međunarodna zajednica - snose deo odgovornosti za stanje u zemlji.
"U BiH nema nevinih. Svi su saučesnici - i jedni i drugi i treći. I domaći lideri i međunarodna zajednica. Priče o tome da je neko žrtva, a ostali agresori, jednostavno ne stoje", smatra ona.
Foto: Tanjug/Srna/Borislav Zdrinja
Marić je kritikovala i činjenicu da Srbi još uvek nisu imenovali svoje sudije u Ustavni sud BiH.
"Srbi nemaju svoje sudije u Ustavnom sudu ne zato što im neko ne dozvoljava, već zato što ih sami ne žele imenovati. To dodatno otežava rešavanje i naizgled banalnih, ličnih predmeta građana koji čekaju na odlučivanje" ističe Marić.
Kao ključni problem političkog funkcionisanja u BiH navodi nedostatak dijaloga i sklonost ka blokadama i traženju pomoći iz inostranstva.
"Najvažnija lekcija koju BiH treba da nauči jeste da svi moraju sesti za sto i razgovarati. Ne treba tražiti pomoć od Rusije, EU, SAD… već pregovarati sami, jer niko neće rešiti naše probleme osim nas samih", zaključuje Marić.
Gostovanje Pavlovića, Cicovića i uključenje Marić možete pogledati u videu:
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
08:00
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
11:00
DIJAGNOZA ( R )
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Dopisnik Newsmax Balkans iz Amerike Antonije Kovačević istakao je da je Teksas u žalosti, da zvone zvona na crkvama svako veče i podsećaju ljude na one koje su izgubili u proteklim danima. Broj stradalih popeo se, kako je naveo, na 111 i još se traga za nestalima.
Sedmorici privedenih nakon protesta u Užicu, koji se sumnjiče za napad na službeno lice, određen je pritvor do 30 dana, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz tamošnjeg Osnovnog suda.
U teškoj saobraćajnoj nesreći, koja se dogodila oko pet sati na magistralnom putu u Bijeloj, u blizini hotela Park, stradao je mladić, potvrdilI su iz Službe zaštite i spašavanja.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Zamenik generalnog direktora Generalnog direktorata za migacije i unutrašnje poslove, Olivije Onidi, predvodio je posetu Srbiji na visokom nivou, zajedno sa predstavnicima više država članica i agencija EU, kako bi se ojačala saradnja u oblasti upravljanja migracijama i unutrašnjih poslova.
Novosadski naučnici napravili su revolucionarni iskorak spajajući hranu i elektroniku u službi zdravlja. Razvili su tehnologiju koja bi mogla da omogući da u budućnosti i proveravamo svoje zdravstveno stanje upravo kroz ono što jedemo.
U Srbiji će biti promenljivo oblačno uz pojavu sunčanih intervala, naročito u prvom delu dana u Vojvodini, ali i sa retkom pojavom kratkotrajne kiše ili pljuska uz mogućnost grmljavine.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Kosovska predsednica Vjosa Osmani izjavila je na univerzitetu Džon Hopkins da bi, ako to žele, predsednik SAD Donald Tramp i generalni sekretar Nato Mark Rute mogli da učine članstvo Kosova u NATO mogućim.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
Specijalno tužilaštvo u Prištini pokrenulo je istragu o ugovorima za izgradnju novih mostova preko Ibra u Kosovskoj Mitrovici zbog postojanja sumnje o zloupotrebi javnih sredstava, prenela je Koha.
Trideset godina je prošlo od rata u bivšoj Jugoslaviji, a teme o njegovim posledicama se i dalje ne mogu zaobići. Istoričar Miloš Ković i direktor Dokumentaciono-informacionog centra Veritas Savo Štrbac pokušali su da daju odgovore na pitanja gde je region danas, primetno i dalje duboko podeljen.
Komentari (0)