Klačar: Protesti protiv iskopavanja litijuma politički i ekološki
Izvršni direktor CeSID-a Bojan Klačar ocenio je da je protest protiv najave iskopavanja litijuma i kompanije Rio Tinto politički i ekološki, jer se tiče javnih politika, kao i da ima sličnosti sa protestima "Srbija protiv nasilja" i udruženja 1 od 5 miliona.
Klačar očekuje da će političke stranke u opoziciji dugoročno da zauzimaju malo nijansiranije stavove o ovoj temi, zato što je projekat Jadar na neki način, kako kaže, i evropski projekat, ne samo projekat iza koga stoji srpska vlada.
"Verujem i da će stranke u opoziciji korigovati svoje stavove imajući u vidu i njihove pozicije koje su veoma bliske Evropskoj uniji", rekao je Klačar za Tanjug i dodao da je za očekivati da se stavovi menjaju, jer ako otpočne dijalog o toj temi, to bi trebalo da znači i približavanje stavova.
S druge strane, ne očekuje da će aktivisti imati korekcije po pitanju stavova, jer je njihova ideja vezana za strepnje koje imaju i jednu vrstu emotivnog odnosa prema toj temi.
Kada se govori o sličnostima sa prethodnim protestima, Klačar ističe da su i jedni i drugi krenuli kao "organski", uglavnom su bili vezani za aktiviste, ili za civilno društvo, a zajednička poveznica su im velika očekivanja na početku.
Rudnik litijuma je prilika za Srbiju da produbi veze sa Evropskom unijom i pozicionira se kao lider u industriji koja će biti veoma važna u budućnosti, ali o tome da li će rudnika i biti, treba da odluči narod u Srbiji, rekao je Džefri Pajat, pomoćnik državnog sekretara SAD za energetske resurse.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je listu proizvoda sa cenama nižim od akcijskih, rekao da su u toku pregovori o minimalcu i položio kamen temeljac za izgradnju savremenog objekta za Odred vojne policije "Kobre".
Specifičnost ovih protesta, kaže Klačar, ogleda se u činjenici da su imali možda veći odjek izvan Beograda, nego u samoj prestonici, odnosno protestu u Beogradu su prethodili protesti u manjim sredinama.
"Ti protesti su po svemu sudeći u velikoj meri bili organski, odnosno organizovani su od strane onih koji su aktivisti, verovatno uz određenu vrstu pomoći iz plana B političkih organizacija, ali ako govorimo o sličnostima njih je puno više nego razlika", rekao je Klačar.
Na pitanje zašto ekološka udruženja, koja između ostalog, traže da im javni servis omogući da uživo govore o ekološkom aktivizmu - umesto toga ne traže debatu o litijumu, Klačar kaže da bi debata i dijalog trebalo da budu na prvom mestu ako se govori o tome šta je interes zajednice.
Potrebna je, kaže, velika i sadržajna rasprava, bilo da se projekat na kraju prihvati ili odbaci, a najgore je da se dođe do rešenja koje bi bilo doneto zbog pritiska i koje bi iza sebe ostavilo veliki broj ljudi koji su nezadovoljni i koji nisu imali dovoljno informacija.
"Međutim, očekivanja demonstranata su drugačija. Zbog čega mi u ovom momentu imamo više protesta, manje dijaloga? Zato što se sada nalazimo u fazi u kojoj se zapravo obe strane bore za bolje početne pozicije i za narativ. Bore se za to ko će da ovlada javnim prostorom", rekao je Klačar.
Tanjug/Vladimir ŠporčićIzvršni direktor CESID-a Bojan Klačar
Kako kaže, u ovom momentu vladi više odgovara da postoji racionalni dijalog zato što postoji veliki broj stručnjaka koji bi mogao kredibilno da govori o projektu Jadar i koji ne bi iznosio neke kataklizmične scenarije i koji bi u velikoj meri mogao da govori o tome da bi projekat Jadar mogao da bude ekološki bezbedan i ekonomski veoma isplativ.
"A na drugoj strani, demonstrantima u ovom momentu više odgovara da vrše pritisak preko ulice pa da eventualno u kasnijoj fazi, kada taj pritisak naraste sa boljom pregovaračkom pozicijom uđu u institucije, u parlament i u političke stranke. U ovom momentu prosto ciljevi su različiti", rekao je on.
Cilj demonstranata je, kako kaže, da se pritisak vrši putem ulice zato što je taj pritisak već jednom dao rezultat kada je vlada povukla uredbu i oni veruju da se taj rezultat može još jednom ponoviti.
Klačar očekuje da će dijalog biti značajniji i na svim nivoima, i na stručnom i na političkom, a ukazuje i da su sve vlade, i pre SNS, kao i Rio Tinto temu držali van očiju javnosti.
"Možda nije bila loša namera, možda su mislili samo da nema neke potrebe da bilo šta dodatno objašnjavaju, ali čini se da je deo javnosti ostao uskraćen za malo više transparentnosti. I onda kada na to dodate jednu jaku polarizaciju među vlašću i opozicijom koja proizvodi nepoverenje, nalazite se u situaciji koja nije u ovom momentu okruženje za dijalog. Nikakvi terenski radovi ne mogu da se obavljaju, barem još godinu, godinu i po dana i to je relativno dug period u kojem može da se razgovara. Moja su očekivanja da će se više razgovarati", rekao je Klačar.
Umesto standardnog prikaza postignuća i titula, ovaj serijal pruža dubinski uvid u njihove životne puteve, izazove, unutrašnje borbe i trenutke koji su oblikovali njihov karakter.
dokumentarni
22:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Telekom Srbija grupa saopštila je da je preuzela je NET TV Plus koji emituje program za tržište dijaspore, kao i satelitsku televiziju Total TV u Srbiji i Severnoj Makedoniji od kompanije Junajted Grupa.
Kompanija Telekom Srbija je saopštila da je uspešno realizovala kupovinu određenih prava, licenci i ostale imovine povezane sa Sport klub kanalima za teritoriju Zapadnog Balkana (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija) od kompanije Junajted Grupa.
U nastavku borbe protiv korupcije, policijski službenici Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu uhapsili su šest osoba, među kojima je i predsednik Opštine Žitorađa Ivan Stanojević.
U nastavku borbe protiv nelegalnog prometa akciznih proizvoda zaplenjena je roba i podnete su prijave protiv osoba koje se sumnjiče da su oštetile budžet Srbije za oko 110 miliona dinara, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić.
Košarkaši Fenerbahčea ugostiće ekipu Barselone u 33. kolu Evrolige od 19.45 časova i to će biti prvi prenos elitnog evropskog košarkaškog takmičenja na televiziji Arena Sport - na kanalu Premium 2.
To što bolovanje ne može da se otvori u privatnom, već samo državnom sektoru za državu je dupla dobit, a pacijent je uskraćen, izjavila je osnivačica i bivša direktorka privatne klinike Bel Medic doktorka Jasmina Knežević.
Grupa građana okupila se nešto pre 19 časova ispred sedišta Srpske napredne stranke na Novom Beogradu. Okupljeni građani pokušali su da spreče da automobili sa funkcionerima stranke napuste parking ispred sedišta SNS.
Deo migranata koji ne dobije azil u zemljama Zapadne Evrope mogli bi da završe na Balkanu. Evropska komisija predložila je uspostavljanje Zajedničkog evropskog sistema za povratke. Spekuliše se da bi to mogle biti zemlje Zapadnog Balkana, pre svega Srbija i Bosna i Hercegovina, kao i Albanija.
Predsednik Aleksandar Vučić poručio je posle sastanka sa britanskim ministrom spoljnih poslova Dejvidom Lamijem da Srbija ne želi sukobe i da je zemlji potreban brzi ekonomski razvoj.
Savetnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Vladimir Jakovljević rekao je za Newsmax Balkans da će Ministarstvo učiniti sve da pomogne visokoškolskim ustanovama da akademsku godinu privede kraju, kao i da će akademska godina biti privedena kraju, ako se počne sredinom aprila.
U Srbiji je registrovano oko 5.500 dece sa smetnjama u razvoju među kojima su i deca sa autizmom, izjavila je v. d. direktorka Instituta za mentalno zdravlje Milica Pejović Milovančević povodom Svetskog dana osoba sa autizmom. Majke dece sa autizmom kažu da im podrška najviše fali od okruženja.
Slivanje vode sa useka i nanosi zemlje na kolovoz dodatno utiču na bezbednost u vožnji zbog dužeg zaustavnog puta ili neočekivanog proklizavanja točkova, a na putevima u planinskim predelima tokom noći i jutra zbog nižih temperatura postoji opasnosti i od poledice, saopštili su iz Auto-moto saveza.
Korišćenje elektronskih kapija na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu će od 4. aprila biti omogućeno i državljanima zemalja Evropske unije i Šengen zone, saopštio je MUP.
U Specijalnom sudu u Beogradu su optuženi pripadnici grupe Darka Šarića i Veljka Belivuka negirali da su učestvovali u ubistvima četvorice pripadnika takozvanog škaljarskog klana.
Komentari (0)