Klačar: Protesti protiv iskopavanja litijuma politički i ekološki
Izvršni direktor CeSID-a Bojan Klačar ocenio je da je protest protiv najave iskopavanja litijuma i kompanije Rio Tinto politički i ekološki, jer se tiče javnih politika, kao i da ima sličnosti sa protestima "Srbija protiv nasilja" i udruženja 1 od 5 miliona.
Klačar očekuje da će političke stranke u opoziciji dugoročno da zauzimaju malo nijansiranije stavove o ovoj temi, zato što je projekat Jadar na neki način, kako kaže, i evropski projekat, ne samo projekat iza koga stoji srpska vlada.
"Verujem i da će stranke u opoziciji korigovati svoje stavove imajući u vidu i njihove pozicije koje su veoma bliske Evropskoj uniji", rekao je Klačar za Tanjug i dodao da je za očekivati da se stavovi menjaju, jer ako otpočne dijalog o toj temi, to bi trebalo da znači i približavanje stavova.
S druge strane, ne očekuje da će aktivisti imati korekcije po pitanju stavova, jer je njihova ideja vezana za strepnje koje imaju i jednu vrstu emotivnog odnosa prema toj temi.
Kada se govori o sličnostima sa prethodnim protestima, Klačar ističe da su i jedni i drugi krenuli kao "organski", uglavnom su bili vezani za aktiviste, ili za civilno društvo, a zajednička poveznica su im velika očekivanja na početku.
Rudnik litijuma je prilika za Srbiju da produbi veze sa Evropskom unijom i pozicionira se kao lider u industriji koja će biti veoma važna u budućnosti, ali o tome da li će rudnika i biti, treba da odluči narod u Srbiji, rekao je Džefri Pajat, pomoćnik državnog sekretara SAD za energetske resurse.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je listu proizvoda sa cenama nižim od akcijskih, rekao da su u toku pregovori o minimalcu i položio kamen temeljac za izgradnju savremenog objekta za Odred vojne policije "Kobre".
Specifičnost ovih protesta, kaže Klačar, ogleda se u činjenici da su imali možda veći odjek izvan Beograda, nego u samoj prestonici, odnosno protestu u Beogradu su prethodili protesti u manjim sredinama.
"Ti protesti su po svemu sudeći u velikoj meri bili organski, odnosno organizovani su od strane onih koji su aktivisti, verovatno uz određenu vrstu pomoći iz plana B političkih organizacija, ali ako govorimo o sličnostima njih je puno više nego razlika", rekao je Klačar.
Na pitanje zašto ekološka udruženja, koja između ostalog, traže da im javni servis omogući da uživo govore o ekološkom aktivizmu - umesto toga ne traže debatu o litijumu, Klačar kaže da bi debata i dijalog trebalo da budu na prvom mestu ako se govori o tome šta je interes zajednice.
Potrebna je, kaže, velika i sadržajna rasprava, bilo da se projekat na kraju prihvati ili odbaci, a najgore je da se dođe do rešenja koje bi bilo doneto zbog pritiska i koje bi iza sebe ostavilo veliki broj ljudi koji su nezadovoljni i koji nisu imali dovoljno informacija.
"Međutim, očekivanja demonstranata su drugačija. Zbog čega mi u ovom momentu imamo više protesta, manje dijaloga? Zato što se sada nalazimo u fazi u kojoj se zapravo obe strane bore za bolje početne pozicije i za narativ. Bore se za to ko će da ovlada javnim prostorom", rekao je Klačar.
Tanjug/Vladimir ŠporčićIzvršni direktor CESID-a Bojan Klačar
Kako kaže, u ovom momentu vladi više odgovara da postoji racionalni dijalog zato što postoji veliki broj stručnjaka koji bi mogao kredibilno da govori o projektu Jadar i koji ne bi iznosio neke kataklizmične scenarije i koji bi u velikoj meri mogao da govori o tome da bi projekat Jadar mogao da bude ekološki bezbedan i ekonomski veoma isplativ.
"A na drugoj strani, demonstrantima u ovom momentu više odgovara da vrše pritisak preko ulice pa da eventualno u kasnijoj fazi, kada taj pritisak naraste sa boljom pregovaračkom pozicijom uđu u institucije, u parlament i u političke stranke. U ovom momentu prosto ciljevi su različiti", rekao je on.
Cilj demonstranata je, kako kaže, da se pritisak vrši putem ulice zato što je taj pritisak već jednom dao rezultat kada je vlada povukla uredbu i oni veruju da se taj rezultat može još jednom ponoviti.
Klačar očekuje da će dijalog biti značajniji i na svim nivoima, i na stručnom i na političkom, a ukazuje i da su sve vlade, i pre SNS, kao i Rio Tinto temu držali van očiju javnosti.
"Možda nije bila loša namera, možda su mislili samo da nema neke potrebe da bilo šta dodatno objašnjavaju, ali čini se da je deo javnosti ostao uskraćen za malo više transparentnosti. I onda kada na to dodate jednu jaku polarizaciju među vlašću i opozicijom koja proizvodi nepoverenje, nalazite se u situaciji koja nije u ovom momentu okruženje za dijalog. Nikakvi terenski radovi ne mogu da se obavljaju, barem još godinu, godinu i po dana i to je relativno dug period u kojem može da se razgovara. Moja su očekivanja da će se više razgovarati", rekao je Klačar.
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PULS PLANETE ( R )
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Profesorka sociologije i potpredsednica novosadskog odbora Pokreta slobodnih građana Marija Vasić, član PSG Lado Jovović i aktivista grupe "Stav" Lazar Dinić pušteni su iz pritvora da se brane sa slobode, saopštio je Apelacioni sud u Novom Sadu.
Studentski pokret je najjača društvena grupa u ovom trenutku, koja će verovatno postati i politička. Pokret slobodnih građana smatra da studenti imaju legitimitet i imaju našu punu podršku, nećemo ići protiv njihovih odluka, izjavio je predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović.
U međunarodnoj akciji pravosudnih organa više evropskih država i Srbije, uz podršku MUP, u Srbiji je uhapšeno pet osoba osumnjičenih za šverc narkotika i oružja. Jedna osoba je u bekstvu, a postupci protiv ostalih pripadnika grupe vode se u više evropskih zemalja.
Mladi širom sveta, pa i u Srbiji, sve češće posmatraju brak ne kao društvenu dužnost, već kao partnerski odnos zasnovan na razumevanju, uzajamnoj podršci i emocionalnoj povezanosti.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su osam osoba, saopštio je MUP.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, uhapšena je M.B, odgovorno lice udruženja građana, zbog sumnje da je lažno prikazivala realizaciju 15 projekata za koje je od države, pokrajine i grada dobila preko 5,6 miliona dinara.
Blokada zgrada suda i tužilaštva u Novom Sadu biće nastavljena od 11 sati i trajaće sve dok svi aktivisti Pokreta slobodnih građana i grupe "Stave" ne budu pušteni na slobodu, najavili su studenti.
Šta bi novi zakon o visokom obrazovanju mogao doneti i zašto mu se deo akademske zajednice protivi, objasnili su za Newsmax Balkans profesor u penziji Zoran Stojiljković i profesorka Medicinskog fakulteta Valentina Arsić Arsenijević koja ističe da je obrazovanje u Srbiji jako dugo u problemu.
Viši sud u Užicu odredio je pritvor do 30 dana osumnjičenom D. N. za kog se sumnja da je u Arilju 18. maja pretukao i gurnuo sa terase svoju bivšu suprugu K. N.
Deca koja danas pohađaju školu žive u svetu koji se menja brže nego ikada ranije. U doba veštačke inteligencije, pametnih tehnologija i digitalne transformacije, roditelji i nastavnici sve češće postavljaju pitanje - kako ih pripremiti za poslove koji još ne postoje.
Ministar pravde Nenad Vujić izrazio je zabrinutost povodom odluke Apelacionog suda u Novom Sadu kojom je ukinut pritvor za više osumnjičenih za krivična dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, imajući u vidu okolnosti u kojima je odluka doneta, a to je direktan pritisak na pravosuđe.
Da li dete u Srbiji ima kome da se obrati kada mu je najpotrebnije? Zašto godinama čekamo Alimentacioni fond, zakon o pravima deteta, dečjeg ombudsmana i šta možemo da učinimo da zaštitimo najranjivije među nama?
O tome kako izgleda put do vozačke dozvole, kakav je kvalitet instruktora i kandidata, kao i kolika je uloga kontrole i korupcije u ovom sektoru, za emisiju "Presek" na televiziji Newsmax Balkans govorio je Milan Božović, stručnjak za bezbednost saobraćaja.
Komentari (0)