Završena sednica Skupštine Srbije: Usvojen Zakon o Alimentacionom fondu, zaštiti vazduha i set medijskih zakona
Nastavljena je sednica Skupštine Srbije na čijem je dnevnom redu 46 tačaka, među kojima su tri medijska zakona, zakon o Alimentacionom fondu, izmene Zakona o jeftinim stambenim kreditima, ali i Zakon o zaštiti vazduha.
Sednica je počela u utorak, 10. juna, a poslanici su završili u sredu objedinjenu načelnu raspravu o svim tačkama dnevnog reda.
U četvrtak, poslanici su završili raspravu u pojedinostima na Predlog zakona o Alimentacionom fondu i izmene zakona o jeftinim stambenim kreditima za mlade i započeli raspravu o amandmanima na set tri medijska zakona.
Među medijskim zakonima su izmene Zakona o elektronskim medijima, izmene Zakona o javnim medijskim servisima, kao i Zakona o javnom informisanju i medijima.
Poslanici usvojili sve tačke dnevnog reda pete vanredne sednice
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su više međunarodnih sporazuma, među kojima je i Zakon o potvrđivanju sporazuma između Vlade Srbije sa više država o ukidanju viza za nosioce diplomatskih i službenih pasoša.
Poslanici su usvojili i Zakon o potvrđivanju Ugovora o kreditnom aranžmanu kupca, Zakon o potvrđivanju Sporazuma o zajmu - Drugi zajam za razvojnu politiku zelenog rasta između Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj.
Usvojen je i Zakon o potvrđivanju Aneksa 1 Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Francuske o aktivnostima Francuske agencije za razvoj i institucije PROPARCO u Srbiji.
Poslanici su usvojili i godišnje izveštaje Zaštitnika građana, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti za 2022, 2023. i 2024. godinu.
Usvojeni su i Izveštaji o radu Državne revizorske institucije, Agencije za sprečavanje korupcije, Fiskalnog saveta i Komisije za kontrolu državne pomoći za 2024. godinu.
Poslanici su usvojili i Zaključak povodom predstavljanja Izveštaja Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu, Odluku o prestanku funkcije predsednika Saveta Državne revizorske institucije i izboru novog, kao i listu kandidata za izbor predsednika Komisije za kontrolu državne pomoći.
Predsednica Narodne Skupštine Ana Brnabić zaključila je pre 18 časova treći dan vanredne sednice, a zasedanje će biti nastavljeno u ponedeljak u 10 časova.
Poslanici Skupštine Srbije završili su načelnu objedinjenu raspravu po 46. tačaka koje se nalaze na dnevnom redu vanredne sednice, a raspravu po amandmanima nastavljaju u četvrtak od 10 časova.
Za potpredsednicu Skupštine Srbije izabrana je narodna poslanica Dunja Simonović Bratić. Skupština je prethodno usvojila Zakon o Alimentacionom fondu, izmene i dopune tri medijska zakona, Zakon o zaštiti vazduha, kao i izmene Zakona o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate kao meru podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti.
Među medijskim zakonima koji su usvojeni su izmene Zakona o elektronskim medijima, izmene Zakona o javnim medijskim servisima, kao i Zakona o javnom informisanju i medijima.
Na sednici su usvojene i izmene Zakona o Centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika, kao i zakoni o zaduživanju Srbije za kreditiranje projekata izgradnje auto-puta Beograd - Zrenjanin - Novi Sad i unapređenje distributivne mreže Elektrodistribucije Srbije d.o.o. Beograd.
Skupština Srbije usvojila zakone o zaduživanju za kreditiranje projekata
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su zakone o zaduživanju Srbije radi kreditiranja projekata, među kojima je auto-put Beograd - Zrenjanin - Novi Sad, kao i za unapređenje distributivne mreže Elektrodistribucije Srbije d.o.o. Beograd.
Poslanici su usvojili i Izmene Zakona o Centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika.
Usvojen Zakon Zakona o zaštiti vazduha
Većinom glasova poslanici Skupštine Srbije usvojili su i predlog Zakona o zaštiti vazduha.
Skupština Srbije usvojila set medijskih zakona
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas set medijskih zakona u koji spadaju Zakon o elektronskim medijima, Zakon o javnim medijskim servisima i Zakon o javnom informisanju i medijima.
Prethodno su poslanici odbili sve predložene amandmane.
Skupština je prethodno usvojila i Zakon o Alimentacionom fondu i Zakon o usvajanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate za kupovinu prve stambene nepokretnosti mladih. U toku je glasanje o ostalim tačkama dnevnog reda.
Usvojen Zakon o Alimentacionom fondu
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su Zakon o alimentacionom fondu i Zakon o usvajanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate za kupovinu prve stambene nepokretnosti mladih.
Prethodno su poslanici odbili sve predložene amandmane.
U toku je glasanje o setu medijskih zakona, u koji spadaju Zakon o elektronskim medijima, Zakon o javnim medijskim servisima, kao i Zakon o javnom informisanju i medijima.
Jovanov: Opozicija želi da protera kineske investitore iz Srbije
Šef poslaničke grupe Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane Milenko Jovanov izjavio je da opozicija napada isključivo kineske investicije u Srbiji, i da su se one našle na udaru da bi se Kina proterala iz Srbije.
Govoreći o Predlogu zakona o zaštiti vazduha na sednici Skupštine Srbije, a reagujući na izjave pojedinih poslanika opozicije da su najveći zagađivači strani investitori, Jovanov je naveo da su u isto vreme u Banatu i Sremu pravljene dve fabrike za proizvodnju gume, od kojih je jedna bila u vlasništvu Kineza, a druga nije.
"Oba su veliki svetski proizvođači, a Pokrajinski sekretarijat za životnu sredinu dao je iste uslove za obe fabrike. Kineska je problem, jer ona će da zagađuje, a drugu niko ne spominje", rekao je Jovanov.
Kako smatra, opozicija napada isključivo kineske investicije.
"Napadaju se isključivo kineske investicije, jer je tako naručeno. Nelogično je da imate dve iste tehnologije, a da vam smeta samo jedna, a ona druga ne. I zato sada smeta i ono što se radi u Smederevu, Boru, Majdanpeku, Zrenjaninu. Na udaru su kineske investicije i da se Kina kao država protera iz Srbije", rekao je Jovanov.
Foto: ATAImages/M.M.
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta izneo je tvrdnju da Kinezi proteruju naše ljude iz Majdanpeka i Bora, da se ne zna koliko rude ekplatišu i da se upisuju kao "trajni vlasnik zemlje".
Jovanović je pokazao i slike iz Surdulice gde nemačka kompanija Knauf eksploatiše kamenu vunu tvrdeći da je time izazvala trovanje lokalnog stanovništva, i da to ne bi smela ni da pomisli da uradi u Nemačkoj.
Poslanik poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" Milimir Vujadinović, reagovao je na izlaganje Jovanovića, istakavši da Kinezi tako proteruju stanovnike Bora i Majdanpeka da je tamo u vreme bivše vlasti stan košta od 5.000 do 10.000 evra, a danas, dodao je, ne možete da kupite stan i prodaje se po ceni kao u Beogradu ili Novom Sadu.
Vujadinović je podsetio da je prošli Zakon o zaštiti vazduha donet 2004. godine.
"Čestitam ministarki. Održana je javna rasprava, a sam zakon prošao u Odboru bez ijednog glasa protiv. Niko iz opozicije nije glasao protiv njega, a usvojeno je više od 500 sugestija", rekao je Vujadinović.
Završena rasprava o amandmanima na medijske zakone
Poslanici Skupštine Srbije završili su raspravu o amandmanim na tri medijska zakona, a govoreći o izmenama Zakona o javnim medijskim servisima poslanici opozicije su kritikovali što, kako kažu, vode većim ovlašćenjima direktora.
Poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević rekao je da se izmenom Zakona o javnim medijskim servisima menja odnos snaga unutar javnog servisa, te da se njegovim usvajanjem ide ka povećanju ovlašćenja generalnog direktora i da bi trebalo napraviti balans između ovlašćenja Upravnog odbora i generalnog direktora.
Poslanik ZLF Radomir Lazović dodao je da je potrebno naći način da upravljanje medijima, kako kaže, ne bude skoncentrisano u rukama nekolicine ljudi, već da bude demokratizovano unutar institucija.
Preman njegovim rečima,i Javni servis bi trebalo da omogući pravovremeno, tačno informisanje, pluralizam mišljenja, da se čuju različite strane, različite kritike, ne samo vlasti, već i pojava u društvu.
Poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski istakao je da bi Javni servis trebalo u celosti finansirati iz budžeta i TV pretplate ili samo iz budžeta ili samo iz TV pretplate, ali prekinuti sa reklamama.
Foto: Tanjug/Narodna skupština Republike Srbije/Peđa Vučković
Istakao je da "niko od građana ne želi da plaća TV pretplatu da bi gledao reklame", a građani ne žele ni da se novac iz budžeta daje na reklame.
Poslanica Pokreta slobodnih građana Ana Oreg smatra da je proces izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) obesmišljen i da je njegov cilj da se odaberu ljudi koji bi, kako tvrdi, širili propagandu vlasti.
Poslanik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić rekao je da su mediji ti koji prave određeni ambijent u društvu i da se, kako tvrdi, preko lažnih vesti "targetiraju politički protivnici".
Kako je naveo, kada bi zakoni bili jasniji i kada bi ih izvršna vlast poštovala i sprovodila društvo ne bi bilo podeljeno i kako je rekao, na ivici eskalacije.
Poslanik Narodnog pokreta Srbije Borislav Novaković ocenio je da je u senci razgovora o Zakonu o javnim medijskim servisima ostala RTV tvrdeći da tamo ne postoji mogućnost da se pojavi istina.
Obraćajući se ministru Bratini, novaković je istakao da ne postoje male i velike promene u zakonu, već bitne i nebitne i da je zato važno da se otvori javna rasprava koja je, kako je rekao, izostala i koju je, kako je rekao, trebalo pokrenuti u stručnim krugovima.
Poslanik "Mi glas iz naroda" Branko Lukić rekao je da bi zakonskim izmenama trebalo omogućiti jednako predstavljanje političkih stranaka kako u toku izborne kampanje, tako i van kampanje i da se to odnosi na sve političke subjekte.
Brnabić izrekla opomenu Parandiloviću zbog pretnji novinarima
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izrekla je opomenu poslaniku Narodnog pokreta Srbije Milošu Parandiloviću zbog pretnji koje je uputio novinarima.
Prethodno je Parandilović u svom govoru istakao da ne treba da se čude kako novinari prolaze.
"Čudite se kako taj novinar prolazi tako na terenu, e pa tako prolazi i tako će prolaziti. Nemojte da se čudite".
Brnabić je istakla da to što je Parandilović rekao tokom skupštinske rasprave o "prorežimskim medijima" pokazuje njihovu politiku da bi novinari koji im se ne sviđaju, trebalo da budu linčovani i poručila da bi svi poslanici zajedno trebalo da stanu u odbranu svih novinara, ne selektivno i bez obzira na uređivačku politiku određenih medija.
Foto: Tanjug/Narodna skupština Republike Srbije/Peđa Vučković
Predsednica parlamenta je zamolila sve poslanike da ne relativizuju napade na novinare, a posebno na novinarke na taj način.
"Ti ljudi pokušavaju da rade svoj posao koji imaju, bez obzira na uređivačku politiku. Ako bi krenuli tom filozofijom, ko zna gde bi došlo", istakla je Brnabić.
"Mislim da je to danas posebno važno. Znate, imate medije koji pričaju da otac predsednika Aleksandra Vučića mu nije otac, da mu je majka, da ne kažem šta, da mu je sin hologram. Ali nikome to ne daje za pravo da novinara ili novinarku tog medija napada", dodala je Brnabić.
U izbornoj noći u Kosjeriću i Zaječaru napadnute su novinarke Informera.
Opozicija: Treba povećati moć Upravnog odbora RTS
Poslanici opozicije u Skupštini Srbije danas su u raspravi o izmenama Zakona o javnim medijskim servisima istakli da je potrebno da se moć Radio-televizije Srbije (RTS) ne koncentriše samo u funkciji direktora, već da je treba podeliti sa članovima Upravnog odbora (UO).
Poslanik Zeleno-levog fronta (ZLF) Đorđe Pavićević kazao je da se izmenom Zakona o javnim medijskim servisima menja odnos snaga unutar javnog servisa, te da se njegovim usvajanjem ide ka povećanju ovlašćenja generalnog direktora.
Foto: Tanjug/Narodna skupština Republike Srbije/Peđa Vučković
Pavićević je kazao da se protiv toga mora intervenisati, podsetivši da su raniji direktori javnog servisa bile važne političke figure, te da su protiv nekih od njih bile i demonstracije, što je slučaj i danas.
Prema njegovim rečima, predlogom Vlade da se glavne poluge prenesu u ruke direktora došlo bi do lakše kontrole RTS i odmazde prema zaposlenima.
Pavićević je poručio da je potrebno napraviti balans između ovlašćenja UO i generalnog direktora.
Poslanik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić rekao je da je potrebno povećati kontrolu nad izborom direktora javnih medijskih servisa. On je naveo da se novcem od pretplate za RTS finansiraju tabloidi koji krše novinarski kodeks, što je potrebno zaustaviti.
"Od tog novca direktor koga biramo finansira tabloide pa je tako 50 miliona dinara za godinu dana platio RTS tabloidima da se kod njih reklamira. Samo Večernjim novostima su dali 6,7 miliona dinara za reklamu. Prema izveštaju Saveta za štampu tabloidi svakodnevno krše Kodeks novinara Srbije pa se tako svake godine na prva tri mesta smenjuju Informer, koji je za 859 dana od 2020. do početka ove godine imao 4.075 prekršaja u štampanom izdanju, Alo sa 5.457 prekršaja i Srpski telegraf sa 4.367 prekršaja, zatim sledi Kurir sa 2.150 prekršaja, Večernje novosti sa 1.971 prekršajem i Politika sa 260 prekršaja", kazao je Aleksić.
Rokvić: Ministar Bratina nije radio u medijima
Odgovarajući na kritike poslanice Narodnog pokreta Srbije Ivane Rokvić, koja je navela da ministar informisanja Boris Bratina nikada nije radio u medijima, te da nije kompetentan da bude ministar u tom resoru, on je kazao da se medijima bavio teoretski.
"Donekle sam se medijima bavio teorijski i vi ste u pravu, ja nisam radio u medijima, ali sam pisao u medijima i nastupao na medijima. Tako da nemojte da mislite da baš ništa ne znam o medijima", naglasio je Bratina.
Foto: Tanjug/Narodna skupština Republike Srbije/Peđa VučkovićMinistri Sara Pavkov, Zoran Gajić i Boris Bratina
Poslanici Rokvić, koja je prethodno navela i da su ministri većine resora u Vladi Srbije nekompetentni za posao koji obavljaju, kazao je da nije u redu koristiti priliku za napad i na druge ministre.
"Prilika da se ovde napadnu pored mene i drugi ministri, čini mi se da je to potpuno degutantno. Nema potrebe, napadajte samo mene. Ne morate da napadate Vuka Stankovića i ostale", dodao je Bratina.
Inače, poslanici bi trebalo da razmotre i godišnje izveštaje Zaštitnika građana, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti za 2022, 2023. i 2024. godinu.
Predviđeno je da poslanici razmotre i izveštaje o radu Državne revizorske institucije, Agencije za sprečavanje korupcije, Fiskalnog saveta i Komisije za kontrolu državne pomoći za 2024. godinu kao i više međudržavnih sporazuma.
Na dnevnom redu je i Predlog zaključka povodom predstavljanja Izveštaja Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu, predlog odluke o prestanku funkcije predsednika Saveta Državne revizorske institucije i izboru novog, te razmatranje liste kandidata za izbor predsednika Komisije za kontrolu državne pomoći.
Poslanici će razmotiri i predlog da za potpredsednicu Skupštine bude izabrana narodna poslanica Dunja Simonović Bratić.
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
Otkrijte prirodnu moć srpskih banja – mesto gde telo ozdravljuje, a duša se odmara. Na izvoru zdravlja je serijal o banjama sa lekovitim svojstvima. Upoznajte banje iz drugog ugla i otkrijte njihove dobrobiti. Prezenterka: Jovana Ljubisavljević
dokumentarni
14:00
RAZUMNO
O politici Fridriha Merca, Kristijanu Šmitu i krizi u BiH. Spirala ćutnje-zašto se sve manje iznose politički stavovi u BiH? Gosti: Josep Juratović i Ivana Marić
specijal
15:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Užicu uhapsili su P. L. (41), M. B. (34) i N. S. (52) iz Užica, kao i P. DŽ. (51), državljanina Crne Gore, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo ubistvo u pokušaju.
Viši sud u Beogradu doneo je presudu kojom su roditelji dečaka koji je počinio masovno ubistvo u školi "Vladislav Ribnikar" i sama škola obavezani da solidarno isplate 3,1 milion dinara ranjenom učeniku J. D, zbog pretrpljene nematerijalne štete.
Dve 22-godišnje devojke iz Lazarevca preminule su od povreda zadobijenih u sudaru putničkog i teretnog vozila u mestu Čepelica na magistralnom putu Bileća-Trebinje.
Sonja (57) i Marko Mirotić (69) iz Podgorice ispunili su svoj dugogodišnji san i pokazali da je sve moguće - ostvarili su se kao roditelji posle 22 godine borbe za potomstvo. Sonja je za Newsmax Balkans ispričala kako je izgledao put na kom nikada nisu izgubili nadu, veru i upornost.
Veliki požar zahvatio je područje u okolini sela Mečkovac, nadomak Vranja, a vatrena stihija, potpomognuta jakim vetrom i visokim temperaturama, opasno se približava kućama i poljoprivrednim imanjima.
U Prištini je na snagu stupila privremena mera Ustavnog suda kojom se poslanicima zabranjuje da donose bilo kakve odluke ili preduzimaju bilo kakve radnje, budući da nisu uspeli da konstituišu Skupštinu Kosova u roku od 30 dana.
Predsednik Aleksandar Vučić poručio je tokom obilaska Centra za palijativno zbrinjavanje Klinike za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), da država mora da pokaže veću brigu o starima i svim drugim građanima za koje nema mesta u bolnicama.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je da je prva sledeća mogućnost za otvaranje Klastera 3 u pristupnim pregovorima sa EU krajem septembra.
U Srbiji je nešto više od 1.500 pedijatara i oko 300 lekara na specijalizaciji iz te grane medicine, što je 12 odsto manje nego pre 10 godina, podaci su Ministarstva zdravlja.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je od subote do nedelje 6.00 sati u Srbiji evidentirano je 236 požara na otvorenom prostoru, a da je trenutno aktivno 27 požara.
Usled jakog grmljavinskog nevremena s kišom, gradom i snažnim vetrom, koje se jutarnjim časovima očekuje na području Moravičkog, Šumadijskog i Podunavskog okruga, RHMZ Srbije je pokrenuo sistem za prenos SMS hitnih informacija građanima.
U Srbiji će, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), biti promenljivo oblačno, osetno svežije i veoma nestabilno vreme sa pljuskovima i grmljavinom.
Propala su još dva pokušaja konstituisanja Skupštine u Prištini je propao pa kandidatkinja Aljbuljena Hadžiju nije izabrana za predsednicu Skupštine. U ponoć ističe rok od 30 dana koji je dao Ustavni sud da se formira to telo, a pritisak na Prištinu stiže iz zapadnih prestonica.
Komentari (0)