Ministar informisanja za Newsmax Balkans: Medijima u Srbiji je potreban dijalog, a ne opanjkavanje

Ne dopada mi se što mediji u Srbiji ne razgovaraju međusobno, nego se opanjkavaju, pa sam sam već na početku svog mandata predlagao da se nekako izborimo za dijalog unutar medija, rekao je za Newsmax Balkans resorni ministar Boris Bratina.

Autor:

G. M.

07.07.2025. 21:14

Ministar informisanja za Newsmax Balkans: Medijima u Srbiji je potreban dijalog, a ne opanjkavanje

Ministar informisanja i telekomunikacija prokomentarisao je aktuelnu medijsku situaciju u Srbiji, s akcentom da delovanje svog ministarstva od preuzimanja funkcije u Nemanjinoj 11, otkad je, kako je podsetio voditelj Stava dana, proteklo oko 85 dana.

"U ovih skoro sto dana vlade nekako je najvažnija činjenica da je prošao set medijskih zakona u Skupštini, tj. Zakon o informisanju, Zakon o informisanju u medijima, Zakon o elektronskim medijima i Zakon o javnim medijskim servisima. To je prilično značajno za celokupan rad Ministarstva, jer su urađene izmene i dopune u skladu sa nekim zahtevima Evropske komisije. To je veliki uspeh", tvrdi Bratina.

Voditelj Newsmax Balkans se posebno osvrnuo na to što je na Skupštinskom odboru danas prošao Zakon o informativnoj bezbednosti.

"Taj zakon nam donosi nešto što je ozakonjeno, nešto što je, čini mi se, pravi hit u svetu. Naime, svuda u svetu se takvi zakoni donose i digitalna bezbednost je apsolutni hit. Kad pogledate koliko zemalja u svetu traže digitalnu zaštitu i mogućnosti digitalne zaštite, vidimo da je tehnologija dosegla još jedan viši stepen u kojem je sada neprekidna trka između zaštite i unapređivanja tehnoloških mogućnosti. To je nešto čime se sve svetske kompanije bave i tome sada svi teže. Taj zakon informativne bezbednosti sad je prošao u skupštinski Odbor, pa ćemo ga na prvoj sledećoj Skupštini braniti koliko je to moguće", naveo je ministar.

U daljem toku intervjua Bratina je prokomentarisao i rad medija u Srbiji, posebno govoreći o tome koliko profesionalno obaveštavaju javnost o svemu što se dešava na ulicama gradova u Srbiji, naročito posle Vidovdanskog protesta kada je došlo do sukoba sa policijom.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Teško je o tome suditi i nije zgodno uopšte suditi ljudima. Teško je biti ministar informisanja u Srbiji danas. Da bih nešto kritikovao, moram prvo da kažem nešto lepo. Ono što se meni dopada je činjenica da u Srbiji imamo takav broj kanala, kao nigde u svetu. Imamo kanale iz svih krajeva sveta, čak i iz istočnih zemalja. Ono što mi se ne dopada je to što ovde mediji ne razgovaraju međusobno, nego se opanjkavaju. Predlagao sam već na početku ovog mandata da se nekako izborimo za dijalog unutar medija. Gde god odem, to i pomenem, zato što mi se čini da bi jedan otvoren razgovor zaista kolege učinio kolegama", veruje Bratina.

Dodao je da bi mediji trebalo da ustanove neku vrstu zajedničkog kodeksa.

"Mislim da su upravo vlasnici medija ti koji najčešće diktiraju politiku medija, što je neki način logično. Pa i oni bi trebalo da razgovaraju, ali čini mi se da je jako važno da iz toga proizađe neka vrsta zajedničkog kodeksa koji svi slede. Svi ovi zakoni o kojima sam vam pričao sadrže to da se izveštava potpuno, istinito, objektivno, u celini", kazao je ministar za Newsmax Balkans.

Gostovanje Borisa Bratine pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)