Erdogan nakon sastanka sa Vučićem: "Zlatno doba" u odnosima Srbije i Turske
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan ocenio je, prilikom posete Beogradu, da su odnosi Srbije i Turske takvi da se može reći da je "zlatno doba", a da tim odnosima, kako je rekao, upravljaju ekonomski.
Sa predsednikom Vučićem, kako je rekao na zajedničkoj konferenciji u Palati Srbija, razgovarao je i o regionalnoj saradnji i stabilnosti na Balkanu.
Turski predsednik je naveo da je odnos dve zemlje unapređen otvaranjem konzulata u Novom Pazaru 2022. godine, kao i Kancelarije za odnose sa stanovništvom u Nišu.
"Ekonomski odnosi su ono što upravlja našim odnosima i u poslednje dve godine smo dostigli ono što smo očekivali, preko dve milijarde dolara trgovinske razmene", rekao je Erdogan.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan završio je dvodnevnu posetu Srbiji, a sa aerodroma Nikola Tesla ispratio ga je predsednik Aleksandar Vučić. Srbija i Turska potpisale su 11 sporazuma i memoranduma o međusobnoj saradnji, u prisustvu dvojice predsednika.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je, posle sastanka sa predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom i potpisivanja sporazuma o saradnji dve zemlje, da su razgovarali o svim važnim geopolitičkim i drugim temama, kao i problemima sa kojima se pojedinačno i zajedno suočavaju Srbija i Turska.
Naveo je da očekuje da će broj turista iz Srbije biti veći od onog broja koji je bio 2022. godine i dodao da se trenutno radi na tome da putovanje bude omogućeno putem ličnih karata.
Erdogan je rekao da turski podizvođači rade na 95 projekata u iznosu od preko dve milijarde dolara i da u Srbiji u građevini Turska zapošljava 10.000 radnika koji, kako je rekao, doprinose srpskoj privredi.
Razgovori o regionu
"Razmenili smo naše mišljenje i naša očekivanja vezano za regionalnu saradnju i još jednom smo podvukli značaj mira i stabilnosti na Balkanu i u okviru toga je jako važno imati zdrav razum u pristupu kada je reč o tenzijama između Kosova i Srbije i svega što se dešavalo nedavno. Još jednom smo potvrdili našu rešenost da zaštitimo stabilnost u Bosni i Hercegovini", rekao je Erdogan.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović
Bosna i Hercegovina je, kako je rekao, politički vrlo ranjiva i to je činjenica koju treba uzeti u obzir, ali i promeniti što pre. "Mislim da će Srbija igrati vrlo konstruktivnu ulogu i ja sam mnogo puta to podvukao koliko Srbije igra konstruktivnu ulogu", naveo je Erdogan.
"Sporazumi će dodatno ojačati ugovorene obaveze"
Takođe, ukazao je da su potpisani sporazumi koji će dodatno ojačati ugovorne obaveze između dve zemlje.
Posle njihovog sastanka biće održana četvrta sednica Visokog saveta za saradnju između Republike Srbije i Republike Turske predvođena predsednicima Vučićem i Erdoganom.
Srbija i Turska potpisale su danas 11 sporazuma i memoranduma o međusobnoj saradnji u prisustvu predsednika Aleksandra Vučića i Redžepa Tajipa Erdogana.
Podsećamo,Vučić i Erdogan sastali su se poslednji put u septembru na marginama zasedanja Generalne skupštine UN u Njujorku.
Erdogan je Srbiju posetio poslednji put u septembru 2022. godine, a pre toga u oktobru 2019. godine, kada je obeleženo 140 godina diplomatskih odnosa dve zemlje. Predsednik Turske Srbiju je posetio i 2017. godine, kada je sa predsednikom Vučićem posetio i Novi Pazar.
Vučić je u poseti Turskoj boravio 2018, 2021 i 2022. godine.
Erdogan u Srbiju stiže iz Albanije, gde se sastao sa premijerom te zemlje Edijem Ramom.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
GradjaНИН ( R )
Kakva je situacija u kulturi u Srbiji? Šta nas čeka i šta možemo da očekujemo teme su o kojima ćemo razgovarati sa poznatim izdavačem, Zoranom Hamovićem. U drugom delu emisije GrađaNIN sa Nevenom Čalovskom, psihoterapeutkinjom pričamo o tome da li zbog prethodnih godina u Srbiji plaćamo preveliku psihičku cenu nanizanih trauma i možemo li da se sačuvamo.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Muškarac iz sela Obajgora kod Bajine Bašte usmrtio je u noći između nedelje i ponedeljka bivšu suprugu, a potom i sedmogodišnjeg sina, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave Užice.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Najstarija i najmasovnija manifestacija na reci Drini – čuvena Drinska regata, održana je po 31. put u trećoj nedelji jula, a centralni događaj, veliki spust rekom, tradicionalno je održan u subotu. Manifestacija traje ukupno šest dana i okuplja više od 120.000 posetilaca.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su M. R. (75) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu uputilo je zahteve za prikupljanje potrebnih obaveštenja Upravi kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova RS i Bezbednosno-informativnoj agenciji u cilju identifikovanja lica koja su 18. jula uhapsila Igora Popovića.
Paljenje strnjike, smeća i biljnih ostataka na otvorenom je ne samo opasna i pogrešna praksa već ostavlja nesagledive posledice po zemljište, imovinu, životnu sredinu i zdravlje ljudi, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede i apelovalo na pojoprivrednike da ne uništavaju svoje zemljište.
Još ranije je trebalo reagovati - imali smo udžbenike koji su minimizovali naše srpstvo i državnost, kaže Ljubiša Živković, povodom Predloga izmena Zakona o udžbenicima. S druge strane, Miroljub Albijanić ocenjuje da je reč o represivnom potezu vlasti koji urušava slobodno tržište i autorska prava.
Ispitivanjem anonimnog svedoka tužilaštva pod oznakom "F1", u Prištini je nastavljeno suđenje Vladimiru Toliću, Blagoju Spasojeviću i Dušanu Maksimoviću, trojici od 45 optuženih za terorizam, finansiranje terorizma i teška krivična dela, u slučaju Banjska, u septembru 2023. godine.
Crveni krst Srbije objavio je da započinje proces realizacije intervencije novčane humanitarne pomoći porodicama koje su najteže pogođene požarima, a čiji su objekti za stalno stanovanje i osnovna sredstva za život i rad pretrpeli značajnu štetu.
Nema velikog rizika od širenja antraksa, opasne zarazne bolesti životinja koja je nedavno potvrđena u Hrvatskoj, na teritoriji Srbije, izjavila je načelnica Odeljenja za veterinarsku inspekciju Uprave za veterinu Ljiljana Ivanjac.
Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja u pomaganju, uhapšeni su bivši direktor privrednog društva "Rembas trans" i dva rukovodioca u rudniku "Rembas" iz Resavice.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da nema nastavka dijaloga o normalizaciji odnosa sa Prištinom dok njegov zamenik Igor Popović, kom je određeno zadržavanje do 30 dana, ne bude oslobođen.
Komentari (0)