Brnabić stihovima pesnika o borbi protiv iskopavanja litijuma
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić oglasila se povodom pojedinih medijskih objava o litijumu i sumpornoj kiselini i prokomentarisala da bi stranci koji to prate u Srbiji pomislili da je reč o zemlji iz sedmog veka, a onda citirala i stihove pesnika Vitomira Vita Nikolića.
Brnabić je u objavi na društvenoj mreži X navela da je borba protiv litijuma uvek podseti na stihove crnogorskog pesnika Vitomira Vita Nikolića "svi cvjetovi ostaće bez glava da bi bili sa travom u skladu".
Dodala je da je sumporna kiselina "otkrivena" u osmom veku, a da je do tada bila poznata kao "vitriolno ulje", dok u 18. veku započinje njena veća proizvodnja i upotreba i da je, kako je istakla, danas jedna od najvažnijih industrijskih hemikalija.
Ekološki aktivisti i građani održali su u centru Loznice protest protiv otvaranja rudnika litijuma, a organizatori skupa uputili su poziv na dve blokade u subotu, 19. oktobra u Gornjim Nedeljicama i na petlji u Preljini.
Na sastanku opozicionih političkih stranaka i udruženja SEOS i Ne damo Jadar, koji je održan u ponedeljak, analizirana je nedavno održana sednica Narodne skupštine Republike Srbije o Zakonu o izmenama i dopunama zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima i najavljen je protest u Loznici za sredu.
Brnabić je navela podatak da je u Srbiji prošle godine potrošeno 450.000 tona sumporne kiseline, a da ove godine očekuje potrošnja oko 600.000 tona, kao i da Nemačka godišnje troši oko 4,5 miliona tona sumporne kiseline.
"No, tako je to kad čitavu opoziciju predvodi Ljilja Bralović, umesto da je, na ovu temu, savetuje neko kao što je akademik i profesor Rudarsko-geološkog fakulteta Vladica Cvetković", napisala je ona.
Ova borba protiv litijuma me uvek podseti na stihove Vite Nikolića „svi cvjetovi ostaće bez glava da bi bili sa travom u skladu“.
Stranci koji prate „debatu“ na temu litijuma u Srbiji, a da o Srbiji nemaju nikakvo prethodno znanje, pomislili bi da smo mi zemlja na nivou razvoja… pic.twitter.com/BqKuzlVf1H
— Ana Brnabic (@anabrnabic) October 16, 2024
Dodala je da stepen retrogradnosti koji, kako je navela, opozicija, opozicioni mediji i veliki broj udruženja civilnog društva pokazuju na tu temu treba ne da uplaši, već da prestravi svakog normalnog čoveka u zemlji bez obzira na političku opredeljenost.
"Svi cvjetovi ostaće bez glava da bi bili sa travom u skladu", navela je Brnabić u objavi.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Teolog i filozof iz Sarajeva Pavle Mijović govorio je u emisiji Razumno sa Borisom Brezom o vrijednostima Uskrsa, koji se ove godine obilježava u istom danu i po Julijanskom i po Gregorijanskom kalendaru.
Izaslanica predsednika Republike Srbije i predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je, nakon što je položila venac u spomen parku "Jajinci", da Srbija neguje kulturu sećanja i da nikada neće dozvoliti da budu zaboravljene žrtve fašizma tokom Drugog svetskog rata.
Trojica mladića koja su pre 22 dana "jugom" starim 35 godina krenula na put za Peking dug 11.500 kilometara, vratila su se u Beograd. Oni su na put za Kinu krenuli da bi prikupili novac za Institut za neonatologiju.
Ekonomski komentator Luka Čubrilo, u autorskom tekstu za Newsmax Balkans, analizirao je kakve efekte na buduće odnose Beograda i Vašingtona može imati nominacija Marka Brnovića za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.
Za papu Franju, muftija beogradske Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić kaže za Newsmax Balkans da je bio sjajan i mudar čovek koji se uvek trudio da se bori, što se, kako je podvukao, moglo videti kroz svaki njegov korak.
Koliko duboko je ukorenjena tradicija zadužbinarstva kod Srba? Ko je u našoj novijoj istoriji jedan od najpoznatijih srpskih mecena? Odgovore tražimo od upravnika Kolarčeve zadužbine Aleksandra Pekovića.
Udruženje novinara Srbije, Strukovni sindikat RTS i Sindikat novinara Srbije (SINOS) ponovili su, povodom 26 godina od ubistva 16 radnika u NATO bombardovanju RTS, da je ta vojna organizacija počinila ratni zločin i uvela praksu napada na medije međunarodnim sukobima, ali da niko nije odgovarao.
Komentari (0)