Razgovor Vučića i Šujoka: Srbija što pre da postane članica EU, odnosi dveju zemalja na najvišem nivou
Predsednik Mađarske Tamaš Šujok izjavio je da će Mađarska učiniti sve da Srbija što pre postane punopravna članica Evropske unije jer, kako je istakao, smatra da bez evropskih integracija na Balkanu ne može da se postigne dugoročna stabilnost.
Izvor: Tanjug |
28.10.2024. 07:27 >> 11:28
Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić
"Vreme je da se obećanje koje je Evropska unija dala Zapadnom Balkanu najzad, posle dvadesetak godina i ostvari", rekao je Šujok na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
On je kazao da u Mađarskoj nema energetske stabilnosti bez Srbije i obrnuto, dodajući da su dve zemlje upućene jedna na drugu. Kako je rekao, Srbija je tranzitni partner za Mađarsku i omogućava im povećanje količine gasa.
"Mi imamo i odličnu saradnju po pitanju izgradnje železničke pruge između Beograda i Budimpešte. Zahvaljujem se što ćete vi u Srbiji već do iduće godine završiti radove na vašoj deonici i nadamo se da ćemo u narednih nekoliko godina i mi u Mađarskoj obezbediti da se pokrene železnički saobraćaj na toj pruzi do Budimpešte", rekao je mađarski predsednik.
Prema njegovim rečima, Mađarska će učiniti sve da se ubrza prelazak granice između dve zemlje otvaranjem novih graničnih prelaza.
On je zahvalio predsedniku Vučiću na srdačnom prijemu u Beogradu i napomenuo da je kao predsednik Mađarske bio u Beču i Vatikanu i da ga je treće putovanje dovelo u srpsku prestonicu.
Vučić: Mađarska četvrti trgovinski partner Srbije
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da je Mađarska četvrti trgovinski partner naše zemlje sa brojnim zajedničkim projektima, među kojima je i gradnja panonskog koridora za prenos električne energije, koji bi trebalo da se završi do kraja 2028. godine.
Vučić je istakao da je trgovinska razmena zemalja pre 12 godina iznosila 768 miliona evra, a da je prošle godine bila 3,1 milijardu evra.
Predsednik Srbije je naveo i da će brza pruga između Novog Sada i Budimpešte biti izuzetno značajna za građane, a izrazio je i nadu da će pre otvaranja pruge države potpisati izjavu o uspostavljanju brze pruge između četiri zemlje - Mađarske, Srbije, Severne Makedonije i Grčke.
Panonski koridor za struju do kraja 2028.
Predsednik Srbije je rekao da je da će uskoro biti realizovan projekat naftovoda, između Novog Sada i Alđe i da se do kraja godine očekuje da bude završena studija izvodljivosti, nakon čega će moći da se započne izgradnja naftovoda.
"Što se gasa tiče, mi ćemo dalje da budemo partner Mađarskoj u snabdevanju gasu, kao što je Mađarska nama bila decenijama pauzdan partner u snabdevanju gasa Srbijom. Mađarska uvek može da računa na Srbiju, kao što smo mi uvek mogli da računamo na Mađarsku", dodao je Vučić.
On je istakao i da Srbija želi zajedničku berzu električne energije sa Mađarskom i Slovenijom, dodajući da radimo razvoj panonskog koridora za prenos električne energije sa Mađarskom, koji bi trebalo da se završi do kraja 2028. godine.
"Vidite jedno sveobuhvatno povezivanje sa Mađarskom, sveobuhvatno, infrastrukturno, saobraćajno i energetsko", naglasio je.
Vučić je izjavio nakon sastanka sa Šujokom da Mađarsku doživljavamo ne samo kao strateškog partnera već i kao iskrenog prijatelja. On je rekao da je veoma srećan što ima priliku da ugosti mađarskog predsednika u Beogradu.
"I ne samo u Beogradu, ići ćemo posle zajedničkog ručka i u Čurug i u Žabalj. Odnosi između Srbije i Mađarske su na najvišem nivou tokom naše teške istorije. Zahvalan sam mađarskim čelnicima, predsedniku Aderu, Viktoru Orbanu pre svega i prethodnoj predsednici Katalin Novak, i poštovanom predsedniku Tamašu Šujaku na uvek iskrenom zalaganju za dobre, otvorene i prijateljske odnose sa Srbijom", naveo je Vučić u obraćanju u Palati Srbija.
Naglasio je da mađarski narod i Mađarska kao država uživaju veliku popularnost u Srbiji.
"Rekao bih da mađarski narod doživljavamo kao iskreno prijatelja. I sve ovo što ćemo danas zajednički da radimo, verujem da će biti još jedan beočug u lancu našeg još čvršćeg i jačeg prijateljstva. Mi imamo i brojne zajedničke interese. Uz zahvalnost za podršku na našem evropskom putu, želeo bih da kažem da je ekonomija ono što na najbolji mogući način potvrđuje naše političke veze", naglasio je Vučić.
"Činimo sve da Srbi očuvaju identitet u Mađarskoj"
Predsednik Mađarske Tamaš Šujok izrazio je zahvalnost predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i srpskom narodu što mađarski narod u Srbiji ima stabilnu poziciju i što živi u sređenim okolnostima.
"Zaista smatramo da su njihova prava ispoštovana i mi Mađari činimo sve, sa naše strane, da Srbima u Mađarskoj učinimo sve za očuvanje njihovog identiteta", rekao je Šujok.
On je zahvalio Vučiću što se zalaže za sve inicijative koje idu u prilog prijateljskoj saradnji i doprinose opstanku mađarske manjine u Srbiji. Naglasio je da je upravo zbog toga za njega veoma velika čast što ima priliku da zajedno sa predsednikom Vučićem poseti Čurug i da zajednički odaju poštu nevinim žrtvama i sa jedne i sa druge strane.
Svečani doček ispred Palate Srbija
Svečani doček priređen je uz intoniranje državnih himni Mađarske i Srbije i počasni stroj Garde Vojske Srbije. Na dočeku predsednika Mađarske su i ministri Goran Vesić i Tomislav Momirović.
"Ovo je prva zvanična poseta predsednika Tamaša Šujoka Srbiji i predstavlja još jedan važan korak u jačanju prijateljskih odnosa i saradnje između naših zemalja. Razgovaraćemo o ekonomskoj saradnji, evropskim integracijama, kao i situaciji u regionu. Značaj ove posete je višestruk, jer će doprineti produbljivanju partnerstva i saradnje u ključnim oblastima", napisao je Vučić na Instagramu.
Nakon toga uslediće plenarni sastanak delegacija Srbije i Mađarske koje će predvoditi dvojica predsednika.
Šujok se sastao sa Pastorom na Paliću
Šujok je izjavio da Mađarska vidi Srbiju kao strateškog partnera i ocenio da je Savez vojvođanskih Mađara aktivan i nezaobilazan faktor u zastupanju mađarskih interesa u Vojvodini, kao i u sistemu mađarsko-srpskih odnosa.
On je podsetio da su se 26. juna 2013. godine tadašnji predsednici Mađarske i Srbije, Janoš Ader i Tomislav Nikolić, zajedno poklonili sećanju na nevino stradale u Drugom svetskom ratu, što je, kako je ocenio "jedna od prekretnica u procesu mađarsko-srpskog pomirenja" u čemu je, kako je naveo, suštinske zasluge imao pokojni predsednik SVM Ištvan Pastor, prenosi Panon televizija.
"To je pomoglo da se suočimo sa neuralgičnim tačkama naše istorijske prošlosti, razvijamo atmosferu poverenja koja je postavila temelje strateškog partnerstva dve zemlje danas, stvarajući time mogućnost za srpsku nacionalnost u Mađarskoj i Mađare Vojvodine da napreduju u svom zavičaju", rekao je mađarski predsednik na konferenciji za novinare nakon sastanka sa Pastorom.
Pastor je takođe ukazao na značaj istorijskog pomirenja pre 11 godina.
"I veoma smo srećni što će se to ponoviti u Čurugu u prisustvu predsednika Republike Aleksandra Vučića, kao i što će se posvećenje i primopredaja rimokatoličke crkve u Žablju održati i u prisustvu dvojice predsednika", rekao je Pastor.
Polaganje venaca u Čurugu
Prema programu posete, dvojica predsednika će oko 15 časova posetiti Čurug, gde će položici vence na Spomenik pomirenja, koji je podignut u znak sećanja na nevine mađarske žrtve stradale 1945. godine. Taj spomenik je otkriven 26. juna 2013. godine na skupu srpsko - mađarskog pomirenja, a sadrži tri figure izvedene u bronzi koje u pozadini objedinjava kameni zid.
Vučić i njegov mađarski kolega će potom položiti vence i u Muzeju žrtava racije "Topalov magacin" u Čurugu. "Topalov magacin", ima status istorijskog spomenika, a kao Muzej žrtava racije otvoren je takođe 26. juna 2013. godine.
Na Žablju će biti organizovano blagosiljanje obnovljene katoličke Crkve Snežne Gospe i obraćanje Vučića i Šujoka.
Šujok je za predsednika Mađarske izabran u februaru ove godine.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je u emisiji "Otvori oči" televizije Newsmax Balkans da je ponuda koja je u utorak, 29. oktobra, predstavljena sindikatima konačna, ali je istovremeno najavila nastavak pregovora, ukoliko ona bude prihvaćena.
Broj žrtava poplava u istočnom španskom regionu Valensije porastao je na najmanje 95 osobe, saopštile su lokalne vlasti. Proglašena je trodnevna žalost.
Demokratska kandidatkinja Kamala Haris više koristi simboličku nego efikasnu strategiju prema poljsko-američkim glasačima, ocenio je geopolitički ekspert Antoan Reno za Newsmax Balkans.
U gradskom autobusu za Obrenovac, na liniji 860, lakše je povređena devojčica koja se vraćala iz škole pošto joj je na glavu pala tabla sa krova vozila, saznaje Newsmax Balkans.
Ministarka prosvete i visoka funkcionerka Socijalističke partije Srbije (SPS) Slavica Đukić Dejanović je, komentarišući kritike na račun stranačkog kolege Branka Ružića u vezi sa njegovim nedavnim izjavama, istakla u emisiji "Otvori oči" televizije Newsmax Balkans da je reč o stavu pojedinca.
U Srbiji u četvrtak ujutru magla i niska oblačnost, koja će se ponegde zadržati i pre podne, navodi se u vremenskoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
Evropska komisija je u izveštaju za tzv. Kosovo za 2024. godinu, koji je usvojila u okviru Paketa proširenja EU, kritikovala Prištinu zbog sprovođenja aktivnosti suprotnih obavezama iz dijaloga na severu KiM i pozvala na formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
Nekadašnja kovid bolnica u Batajnici postaće centar za dijalizu i palijativnu negu. Mirsad Đerlek, državni sekretar Ministarstva zdravlja, kaže da će se lakše i brže postaviti centar za dijalizu, budući da je za tu namenu potrebna manja adaptacija prostora.
Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra (AŽC) rekla je u emisiji Sinteza da je digitalno nasilje u porastu u svim sferama života, posebno kada je u pitanju nasilje prema ženama i devojčicama i da je jako važno da se uspostavi sistem koji može da ga prepozna kao krivično delo.
Zemlje članice Saveta bezbednosti UN su na sednici SB UN o situaciji na AP KiM ukazale da jednostrane akcije prištinskih vlasti doprinose porastu tenzija i ostale podeljene po pitanju mandata Unmika.
Evropska komisija usvojila je svoj godišnji Paket proširenja, koji pruža detaljnu procenu stanja i napretka koji su postigli Srbija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Severna Makedonija, Gruzija, Republika Moldavija, Ukrajina i Turska na svom putu ka pristupanju EU.
Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu posebno konstatuje napredak Srbije u brojnim oblastima, pre svega ekonomije, izjavio je premijer Miloš Vučević.
Komentari (0)