EK usvojila godišnji Paket proširenja za 2024: "Tempo najviše zavisi od napretka u dijalogu Beograda i Prištine"

Evropska komisija usvojila je svoj godišnji Paket proširenja, koji pruža detaljnu procenu stanja i napretka koji su postigli Srbija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Severna Makedonija, Gruzija, Republika Moldavija, Ukrajina i Turska na svom putu ka pristupanju EU.

Izvor: Tanjug   |  

30.10.2024. 18:33

EK usvojila godišnji Paket proširenja za 2024: "Tempo najviše zavisi od napretka u dijalogu Beograda i Prištine"
Foto: Tanjug/AP/Virginia Mayo

Visoki predstavnik EU Žozep Borelj rekao je na konferenciji za novinare u Briselu da su proteklih pet godina obeležili izazovi bez presedana i istakao da je članstvo u EU sada, više nego ikad, postalo strateški izbor.

On je rekao da EU predlaže u Paketu proširenja detaljnu procenu stanja u zemljama koje teže da postanu članice Evropske unije i istakao da je procena zasnovana na pojedinačnim naporima zemalja, na osnovu zasluga, pri čemu je u osnovi vladavina prava.

Paket proširenja za 2024. godinu sastoji se od saopštenja Komisije i izveštaja za deset kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU, među kojima je i izveštaj za Srbiju.

Osim Srbije, obuhvata izveštaje za Albaniju, BiH, Gruziju, Kosovo, Moldaviju, Crnu Goru, Severnu Makedoniju, Tursku i Ukrajinu.

Šta obuhvata Paket proširenja

Paket proširenja je skup izveštaja koje Komisija usvaja svake godine, u kojem se sumiraju ključna dešavanja u politici proširenja EU.

Izveštaj pokazuje postignut napredak i izazove sa kojima se suočavaju partneri na putu ka pristupanju EU, i ukazuje na reforme koje treba da se sprovedu.

Foto: Tanjug/AP/Virginia Mayo

Na osnovu tih izveštaja kandidati za članstvo u EU i potencijalni kandidati dobijaju smernice i preporuke o svojim reformskim prioritetima.

U izveštaju za Srbiju, Komisija je navela da je Klaster 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast, tehnički spreman za otvaranje i istakla da će ukupni tempo pregovora nastaviti da zavisi od reformi vladavine prava i normalizacije odnosa Beograda i Prištine, a bavi se i usklađivanjem sa zajedničkom spoljnom politikom EU i drugim temama.

"Tempo proširenja i napredak u dijalogu moraju da idu ruku pod ruku"

Borelj je izjavio da, kada je reč o Beogradu i Prištini, tempo proširenja i napredak u dijalogu koji se vodi uz posredovanje EU ka normalizaciji odnosa "moraju da idu ruku pod ruku".

"Ne možete raditi jednu stvar, a da ne radite drugu. Napredak ka Evropskoj uniji i rešenje za dijalog su međusobno zavisni i interaktivni. Oni zahtevaju trud, ali na kraju, naporan rad se isplati ljudima", naveo je Borelj na konferenciji za novinare.

On je izrazio nadu da će Ohridski sporazum biti sproveden, "označavajući put ka normalizaciji i članstvu u Evropskoj uniji".

Borelj je dodao da je, u okviru dijaloga, pored postizanja sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa i njegovog implementacionog aneksa prošle godine rešeno pitanje registarskih tablica, da su ukinuti ulazno-izlazni dokumenti, odnosno da je omogućeno "građanima Srbije i Kosova" da slobodno putuju s jedne na drugu stranu, kao i da je "stavljena tačka na 20 godina neregulisanog korišćenja energije" na severu KiM.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)