Aleksić (NPS) o izveštaju EK: Srbija nazadovala u oblasti vladavine prava, režim ne želi da radi na reformama
Godišnji izveštaj Evropske komisije pokazuje da Srbija, nažalost, nije napredovala u reformama kako bi se približila ulasku u EU, a poražavajuće je što će to najočitije biti u oblasti vladavine prava, poručio je predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić.
"Srbija je u oblasti vladavine prava nazadovala. Ovo je još jedan u nizu izveštaja koji potvrđuje da aktuelni režim ne želi da radi na reformama države, kao i da ne želi da Srbija postane član EU i zato nazadujemo dugi niz godina na tom putu, umesto da napredujemo", ocenio je Aleksić, saopštio je NPS.
Aleksić ističe da stalno naglašava značaj poglavlja 23 i 24, jer se te reforme tiču zakonodavstva i pravosuđa što direktno utiče na život naših građana i dodaje da je to nešto što na prvom mestu treba da poboljšamo zarad naše zemlje i kvaliteta života u Srbiji, a ne zbog EU, ali da se nažalost, vlast u Srbiji umesto tim svojim poslom, bavila novopostavljenim službenicima Evropskog parlamenta.
Stranka slobode i pravde (SSP) ocenila je u sredu da je godišnji izveštaj Evropske komisije (EK) o napredovanju ka članstvu u Evropskoj uniji (EU) "najblaže rečeno još jedan u nizu poraza evropske ideje u Srbiji".
Evropska komisija je u nacrtu izveštaja o Srbiji za 2024. godinu navela da je Klaster 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast, tehnički spreman za otvaranje, ističući da će ukupni tempo pregovora nastaviti zavisiti od reformi vladavine prava i normalizacije odnosa Beograda i Prištine.
"Naš ključni problem su ljudi koji već dvanaest godina bahato vode ovu državu i rasprodaju deo po deo naše teritorije, trgujući našim životima kako bi kupili sebi još koji dan na vlasti. Zašto se mi konačno ne bismo držali naših interesa? Stranci koji dolaze kod nas ponašaju se onako kako im se dozvoli", dodao je on.
On naglašava da je dilema ili litijum ili EU potpuno lažna i nametnuta od strane onih koji to žele tako da predstave, kao i da se zna šta su temeljne vrednosti evropske zajednice i šta su formalni preduslovi koje moramo da ispunimo kako bismo ušli u EU.
"Rudarenje litijuma ne spada ni u jedan od tih preduslova. NPS, kao najveća opoziciona stranka, na Glavnom odboru ove godine usvojio je Deklaraciju o zabrani kopanja litijuma i bora u kojima jasno piše da se naša vizija razvoja Srbije ne temelji na rudarenju i uništavanju zemlje od čega bi profit imale samo strane kompanije, već u ulaganju u naše ljude, poljoprivredu i proizvodnju zdrave hrane", istakao je Aleksić.
Kako navodi, NPS u budućnosti vidi Srbiju među najrazvijenijim evropskim zemljama i kao deo EU, koju na tom putu koče druge stvari, a na prvom mestu aktuelna vlast i dodaje da se u izveštaju ističe i da je napravljen određeni napredak kada je u pitanju borba protiv korupcije, međutim usvajanje antikorupcijske strategije, ne znači ništa, s obzirom da je svima jasno kako se u Srbiji poštuju zakoni, kao i da taj dokument ne pruža garancije za otklanjanje problema.
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Presuda kojom je osuđen doktor Zoran Roško, optužen za smrt reprezentativke Srbije u streljaštvu Bobane Momčilović Veličković, objavljena je u Zaječaru.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Komentari (0)