Aleksić (NPS): Srbe na KiM izbacuju iz institucija, a Vučić peče palačinke i igra košarku
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić rekao je da u izveštaju Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) koji je podnet Odboru za odbranu i unutrašnje poslove Skupštine Srbije nema reči o zaštiti Srba na Kosovu i Metohiji i ukazao na selektivnost u radu policije.
"Dok se na teritoriji Kosova i Metohije brišu tragovi Republike Srbije, a Srbi izbacuju iz institucija na ulice, za to vreme predsednik Srbije Aleksandar Vučić peče palačinke, igra košarku i trenira boks", rekao je šef poslaničke grupe NPS-Novo lice Srbije Miroslav Aleksić na sednici tog odbora.
Kako je saopšteno iz NSP-a, Aleksić je rekao da u podnetom izveštaju ništa nije rečeno o tome ko danas pruža zaštitu našem narodu na KiM i da naše institucije ćute na upade albanskih policajaca u srpske institucije.
"Takođe, ni reči o postupanju naše policije na jugu Srbije u Medveđi, Bujanovcu i Preševu, odnosno o tome kako se tamo borimo da zaštitimo poredak i teritorijalni suverenitet i integritet od albanskog ekstremizma”, kazao je Aleksić govoreći o Informaciji o radu Ministarstva unutrašnjih poslova i Izveštaju o stanju bezbednosti u Republici Srbiji.
Nova demokratska stranka Srbije (Novi DSS) zatražila je hitnu sednicu Skupštine Srbije u vezi, kako su naveli, pogoršanog stanja bezbednosti na Kosovu i Metohiji.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je netačna informacija koja se u sredu pojavila u pojedinim medijima da je aktiviran sistem "Pronađi me“, u slučaju nestanka devetogodišnjeg dečaka, koji je brzo pronađen i vraćen porodici.
Aleksić je podsetio i na to da već tri godine nemamo direktora policije što je dovelo, kako je ocenio, do politizacije policije i preuzimanja njegovih nadležnosti od strane drugih kojima to nije posao, kao i do selektivnog postupanja MUP-a, pa čak i do toga da se MUP obračunava sa onima koji ukazuju na kriminal i korupciju.
"Selektivnost se najbolje videla u oštrom postupanju snaga MUP-a prema građanima Srbije koji su izašli na proteste protiv rudarenja litijuma, kada su čak angažovani i pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) iako je jasno propisano pod kojim uslovima i kada može da se angažuje ta jedinica. Dakle, kada treba da se sprovodi prisila i zastraživanje, policija besprekorno funkcioniše, dok za to vreme kriminalci poput Milana Radoičića koji su direktno odgovorni za štetu koja je naneta Srbiji u slučaju Banjska, slobodno šetaju po Srbiji", rekao je on.
Aleksić je pitao i zašto, pored slučaja Banjska, u izveštaju ministra unutrašnjih poslova Republike Srbije Ivice Dačića nije ništa rečeno ni o tome da li je i u kojoj meri policija učestvovala u izdavanju lažnih dokumenata i prebivališta ljudima van naših granica pred izbore, kao i zašto ništa nije rečeno o istrazi vezanoj za malu Danku Ilić.
"Kažete da su rasvetljena sva ubistva, ali ni reči o zastrašujućem slučaju kojim se bavila cela Srbija. Sam predsednik saopštio je da je utvrđeno ko su ubice, istragu je vodio UKP i Ninoslav Cmolić, bivši ministar Bratislav Gašić čitao je detaljan izveštaj javno i uznemiravao javnost i roditelje devojčice, u međuvremenu su se desili i smrtni slučajevi glavnih svedoka, a mi i dalje ne znamo epilog. Šta je unutrašnja kontrola MUP-a uradila povodom toga?", pitao je Aleksić.
Na zahtev šest opozicionih poslaničkih grupa za petak je sazvana hitna sednica Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Narodne skupštine na kojoj je Ivica Dačić odgovarao na pitanja narodnih poslanika pre svega u vezi sa masovnim hapšenjima aktivista i organizatora protesta protiv projekta Rio Tinta.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Patrijarh srpski Porfirije posetio je u Kliničkom centru Srbije studentkinju Pravnog fakulteta Sonju Ponjavić, povređenu tokom blokade, i poželeo joj brzo ozdravljenje i potpuni oporavak po izlasku iz bolnice, saopštila je Srpska pravoslavna crkva.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova te zemlje Peterom Sijartom, a tema sastanka su geopolitička i regionalna pitanja, kao i jačanje saradnje dve zemlje u cilju pronalaženja rešenja na novonastale izazove.
Auto-moto savez Srbije upozorava vozače na opreznu vožnju zbog magle i moguće poledice, i dodaje da će poslednji dani zimskog raspusta doneti povremeno pojačan intenzitet saobraćaja na putevima koji vode sa naših skijališta i popularnih planinskih vrhova ka gradskim sredinama.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Komentari (0)