Novi protest u nedelju na Železničkoj stanici u Novom Sadu: "Hoćemo aktiviste na slobodi, ubice u zatvoru"
Organizacije Sviće i Stav su pozvale građane na novi protest u nedelju u 14 časova na Železničkoj stanici u Novom Sadu zbog tragedije u kojoj je prilikom pada nadstrešnice poginulo 15 ljudi.
Novosadske organizacije Sviće i Stav, istakle su da se protesti povodom tragedije u Novom Sadu, u kojoj je stradalo 15 ljudi, nastavljaju.
"Prethodne nedelje smo dokazali da režim popušta pred pritiscima građana, aktivista i opozicije. Nećemo im verovati na reč, već ćemo budno pratiti započete procese i iznova ih podsećati na ulici da hoćemo aktiviste na slobodi, ubice u zatvoru", poručili su Stav i Sviće na društvenim mrežama.
Više opozicionih stranaka osudilo je ponašanje pripadnika MUP ispred zgrade suda u Novom Sadu i na Starom savskom mostu tokom protesta poslanika i odbornika opozicije i građana, smatrajući da je reč o "represiji vlasti" i "zloupotrebi policije u svrhu odbrane režima".
Nastavnici i saradnici Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, njih 186, zatražili su da u što kraćem roku budu pušteni na slobodu svi uhapšeni na protestu u Novom Sadu, kao i da se uhapse svi koji su odgovorni za pogibiju nedužnih na Železničkoj stanici u tom gradu.
Kako su naveli, u akciji će se kretati Bulevarom oslobođenja i farbati ga u crveno.
"Tako da ceo Novi Sad vidi krvave tragove koji počinju na Železničkoj stanici, a završavaju se u gradskim i državnim institucijama", naveli su Stav i Sviće.
Podsećamo, prošle nedelje 17. novembra orgnizovana je blokada raskrsnice kod Železničke stanice u Novom Sadu, na kojoj je 1. novembra u padu nadstrešnice poginulo 15 osoba, a još dvoje teško povređeno.
U petak bivšem potpredsedniku Vlade Vojvodine Goranu Ješiću ukinut je pritvor, takođe su student Akademije umetnosti u Novom Sadu Relja Stanojević i odbornik Miša Bačulov pušteni na slobodu.
Zbog Ješića i ostalih pritvorenih građana, opozicija i građani su u prethodna tri dana organizovali blokade novosadskog suda, tražeći da se oni oslobode.
Opozicija zahteva da se puste osobe koje su pritvorene posle protesta u Novom Sadu, ali i da tužilaštvo istražuje slučaj obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici, kada je nastradalo 15 osoba, dok su dve i dalje u teškom stanju.
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Uobičajeni odlazak na pecanje pretvorio se u borbu za život jednog čoveka. Hrabrost Božidara Pantića i znanje Nikole Markovića stečeno tokom dvadesetogodišnje službe u Hitnoj pomoći bili su presudni za srećan ishod priče, koja je počela naizgled bezazlenom slikom u kojoj ribolovac stoji u reci.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će izbori biti raspisani u skladu sa zakonom, ne u trenutku kada bude odgovaralo nekoj političkoj partiji ili nečijim partikularnim interesima, već kad to bude odgovaralo državi Srbiji.
Posle požara koji se dogodio 6. jula, meštani su blokirali sve putne pravce koji vode ka deponiji Golo brdo kod Novog Pazara i na taj način onemogućili dalje odlaganje otpada iz nekoliko okolnih opština. Kažu da ne žele da im nesanitarna deponija više bude u okruženju.
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Na petoj Evropskoj olimpijadi iz informatike za devojke (European Girls' Olympiad in Informatics – EGOI), reprezentativke Srbije osvojile su dve srebrne i jednu bronzanu medalju, saopštilo je Društvo matematičara Srbije.
Da bi dete progovorilo na vreme, potrebno je da bude adekvatno stimulisano od strane odraslih na tom ranom uzrastu i to od samog rođenja. Period progovaranja je kod mnoge dece pomeren na uzrast od dve do tri godine, kaže master logoped Marijana Mirković u razgovoru za Newsmax Balkans.
Osnovni sud privremenih institucija u Prištini odredio je meru pritvora u trajanju do 30 dana pomoćniku direktora Kancelarije za KiM Igoru Popović koji je u petak uhapšen na administrativnom prelazu Brnjak.
Opština Bajina Bašta dobija u okviru programa "Gradovi u fokusu" ove godine 33,3 miliona dinara za završnu fazu realizacije Doma ćirilice u objektu nekadašnje škole u Rači - prvog nacionalnog muzeja u Srbiji posvećenog ćirilici kao delu nematerijalne kulturne baštine.
Komentari (0)