Vučić o neotvaranju klastera 3: Nemačka je za, i Francuska i Italija, nastavićemo sa svima da razgovaramo i borimo se
Hvala im ako otvore klaster 3, hvala im i ako ne otvore, važno je da nastavimo da se borimo i da razgovaramo sa svima njima, kaže za RTS predsednik Aleksandar Vučić povodom izostanka saglasnosti članica EU o otvaranju novih poglavalja u pregovorima sa Srbijom.
Predsednik Aleksandar Vučić se drugog dana posete Švajcarskoj u Bernu sastaje sa predsednicom Violom Amherd i ministrom pravde i policije Beatom Jansom. On je rekao da je Švajcarska za nas važan partner, ne samo ekonomski, već i u razmeni usluga.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Briselu sa visokom predstavnicom EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kajom Kalas i naveo da su imali otvoren i težak razgovor.
Politički dijalog, političko poštovanje i korektnost između Beograda i Rima je na mnogo višem nivou nego ranije, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na Poslovnom forumu Srbija "Nord Est Italija" i naglasio kako je Italija uvek tu da pomogne Srbiji na evropskom putu.
Ambasadori zemalja članica EU u sredu nisu dali zeleno svetlo za otvaranje klastera 3. Predsednik kaže da će Mađarska da zakaže za sledeću nedelju novi sastanak i da u to nema nikakve sumnje. Na sednici u sredu bilo je osam zemalja, tri baltičke zemlje, Švedska, Finska i Holandija, i Hrvatska i Bugarska.
"Da me Bog pita šta smo Bugarima zgrešili, ne bih znao da vam to kažem i objasnim. Čini mi se da razumem šta su stvarni razlozi, bez obzira što ih nikada nećete čuti. A za Hrvate sve razumem, nemam tu veliki problem da shvatim. A za nas su dve važne vesti tu da nastavimo da se borimo i da razgovaramo sa svima njima", kaže predsednik Srbije za RTS.
Izuzetno je pozitivno, ističe, to da je Nemačka apsolutno za otvaranje klastera 3, dok su Francuska i Italija i bili i ostali za to.
"Hvala im ako nam otvore taj klaster 3. Hvala im i ako ne otvore. Nikakav problem. Mi ćemo sledeće godine gledati da budemo najbrže rastuća ekonomija u celoj Evropi", poručio je Vučić.
O pozivu Komiteta za zaštitu novinara u Njujorku
Povodom poziva Komiteta za zaštitu novinara u Njujorku koji je zatražio od vlasti Srbije da povedu računa o bezbednosti novinara, predsednik je rekao da uvek štiti novinare i smatra da je to važno, ali da je taj poziv način vršenja pritiska na slobodne zemlje.
"Nadam se da tome dolazi kraj, pobedom predsednika Trampa i dolaskom Viveka Ramasvamija i Ilona Maska i takozvanog DODž programa“, rekao je Vučić.
Rusija i Ukrajina najveći gubitnici
Govoreći o ratu u Ukrajini, navodi da su i Rusija i Ukrajina najveći gubitnici, ne samo u demografskom već i u intelektualnom smislu.
"Mislim da su Rusi i Ukrajinci najveći gubitnici. Izgubili su stotine ljudi, milioni su napustili zemlju. Evropa nije doživela manju štetu od njihove", kaže predsednik Srbije.
Ukazuje da deo sveta ne shvata da Rusija ne može vojno biti slomljena ma šta činili.
"Kao što se Ukrajina u vojnom smislu čudesno držala, a da je malo ko verovao da je to moguće bez obzira na svu stranu podršku, tako su ljudi verovali da će ruska ekonomija da bude brzo slomljena. Ona nije brzo slomljena, a da li je u teškom stanju, jeste. Nema dovoljno investicija, poslova, nema dovoljno rasta građevinske industrije, ali Rusiju ne mogu da slome vojno ma šta činili", navodi predsednik.
Tanjug/Sava Radovanović
Ocenjuje da je jako važno to što Evropa izlazi iz krize.
"Verujem da će se Nemačka izvlačiti iz krize, ako ne 2025. godine onda 2026. Mnogo su uložili u istočni deo Nemačke, u fabrike čipova i verujem da će uspeti da nađu lek jer bi to i za nas bilo važno. Plašim se da drugi deo Evrope o kojem se manje priča ide u lošem smeru. Kancelar Šreder je postao kao proganjana zver jer nije hteo da se odrekne svog prijateljstva sa predsednikom Putinom. Više verujem da će se Nemačka brže preokrenuti nego neke druge zemlje", kaže Vučić.
Preuzimanje zastave Ekspo 2027
Predsednik Vučić izjavio je povodom sutrašnjeg preuzimanja zastave Ekspa, koja je nedavno u Parizu zvanično uručena Srbiji povodom organizacije specijalizovane izložbe Ekspo 2027. u Beogradu, da će ta zastava stajati u Predsedništvu kao podsetnik da treba više da radimo, ali i kao simbol ogromnog napretka i jedne uspešnije Srbije.
"To je za mene više od preuzimanja zastave. I ta zastava će biti u Predsedništvu Srbije dok je ne predam novom predsedniku Srbije baš u maju 2027. godine. Ali ta zastava je za mene simbol nečeg mnogo višeg, mnogo važnijeg. Kao što ona zastava koju sam nosio u Ujedinjenim nacijama po pitanju rezolucije o Srebrenici danas stoji uramljena u Predsedništvu Srbije, tako će ova zastava imati posebno mesto da me uvek podseti na to šta još moramo da uradimo i koliko moramo više da radimo", rekao je Vučić.
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Zbor radnika RTS izrazio je zabrinutost što im se, od početka blokade Javnog servisa, rukovodstvo RTS nije zvanično obratilo i što nemaju "nikakve instrukcije" na koji način mogu da ostvare "pravo na rad u ovoj kriznoj situaciji".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom "audi", u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu izazvao saobraćajnu nezgodu.
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je papa bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima, sa posebnom željom da razvija saradnju sa pravoslavnim crkvama.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ocenila je, povodom hapšenja troje Srba na Kosovu, da "odlazeća vlast u Prištini povlači poslednje očajničke poteze nakon kojih će morati konačno da prizna poraz".
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji?
Konstitutivna sednica skupštine Kosova i Metohije prekinuta je po četvrti put, pošto je Samoopredeljenje Aljbina Kurtija zatražilo dodatno vreme kako se ne bi ponovilla situacija od 19. aprila, kada kandidat te stranke za predsednika skupštine Aljbuljena Hadžiju nije dobila dovoljan
Komentari (0)