Generalni direktor Direktorata Evropske komisije: Siguran sam da će Klaster 3 sa Srbijom uskoro biti otvoren
Generalni direktor Direktorata Evropske komisije za proširenje i susedsku politiku Gert Jan Kopman izjavio je u Briselu da je uveren da će Klaster 3 u pristupnim pregovorima EU sa Srbijom uskoro biti otvoren i istakao da Srbija nije samo tehnički, već u potpunosti spremna za to.
"Siguran sam da će klaster uskoro biti otvoren. Ponavljam ovo, prilično sam siguran da će klaster uskoro biti otvoren", rekao je Kopman na skupu pod nazivom "Samit EU-Zapadni Balkan: obnovljen pristup regionu", čiji je domaćin organizacija Prijatelji Evrope.
On je ukazao da se vodi velika debata o geopolitici nasuprot zaslugama i ocenio da je "dobra vest" što je u stvarnosti reč i o jednom i o drugom.
"Mislim da je ovo veoma, veoma važna poruka. Moraćete to da uradite na osnovu zasluga. Ali moraćete da prođete i geopolitički test", rekao je on i dodao da postoji termin za to, a to su klauzule za uravnoteženje.
Teško bi bilo očekivati da napad na kanal Ibar-Lepenac ne utiče na otvaranje Klastera 3 u pregovorima sa Evropskom unijom, jer je Srbija jedna od osumnjičenih strana, istakla je za Newsmax Balkans Jelica Minić iz Evropskog pokreta Srbije.
Kao dobar primer kako to funkcioniše naveo je Klaster 3.
"Morate da ispunite tehničke kriterijume. A po zaslugama, Srbija je odavno spremna. Ali postoje i klauzule za uravnoteženje, koje se odnose na šire političke procese kao što je usklađivanje sa pravnim tekovinama EU i šire. Usklađivanje sa vrednostima EU izvan pravnih tekovina, proces regionalne integracije, odnosi sa Kosovom, sve ove stvari su važne", rekao je Kopman.
Dodao je da je stav Komisije da je na testu ravnoteže Srbija napredovala i da zato on smatra da Srbija nije samo tehnički spremna, već je u potpunosti spremna i da klaster treba otvoriti.
"Srbija povećala svoju stopu usklađenosti sa politikom EU"
Ukazao je da je Srbija je povećala svoju stopu usklađenosti za zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU sa 51 odsto na 57 odsto.
"Događa se mnogo promena. I mislim da je ovo veoma, veoma dobrodošlo", rekao je Kopman i dodao da je predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić u pravu kada kaže da "ne morate biti potpuno usklađeni".
"Bilo bi sjajno da ste danas potpuno usklađeni, ali ako danas niste potpuno usklađeni, to nije problem sam po sebi. Ali ono što treba da pokažete je put ka potpunom usklađivanju do datuma pristupanja", rekao je Kopman.
Foto: AP/Boris Grdanoski
Kako je naveo, ne vidi u tom smislu nikakvu kontradikciju između geopolitike i principa zasnovanog na zaslugama.
"Potrebno vam je oboje", poručio je Kopman.
Istovremeno je priznao da je proces možda predugo trajao, ali tvrdi da ni reforme možda nisu dovoljno brzo napredovale.
"Ono što mi takođe vidimo, a to je nešto na šta zapravo treba da gledamo veoma ozbiljno, postoji novi zamah, ne samo u EU, već i u zemljama u smislu tempa reformi", rekao je Kopman.
"Postoji mnogo složenosti, ali i mnogo rešenja"
Smatra da region Zapadnog Balkana "kada zaista želi nešto da uradi, može da radi stvari izuzetno brzo i može da radi izuzetno naporno".
"Dakle, na toj noti optimizma, mislim da ne treba da očajavamo. Postoji mnogo složenosti, ali imamo i mnogo rešenja", poručio je Kopman.
Istakao je i da su procedure za pridruživanje EU komplikovane, ali je ocenio da je EU sposobna da donosi odluke kada je to važno i da, ako se radi drugačije i fokusirano, moguć je brz napredak.
"To je pitanje političke volje", rekao je Kopman i kao primer naveo da predviđa da će biti postignut dogovor sa Moldavijom o suštini Plana rasta za tu zemlju pre nego što se ta uredba primeni jer je tako učinjeno i sa Zapadnim Balkanom.
Kopman je ocenio i da su reformske agende na koje su ove zemlje pristale ambicioznije od reformskih agendi većine država članica EU.
"I mislim da treba da budemo veoma, veoma oprezni da ne upadnemo u zamku uslovljavanja proširenja promenama u pravilima i procedurama.Jer tada ćemo zaista biti u nevolji. To nije neophodno", zaključio je Kopman.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Bivši košarkaški reprezentativac Dragan Labović preminuo je u subotu u 39. godini od posledica srčanog udara, a sve češće može se čuti da mladi u dvadesetim i tridesetim godinama imaju problema sa srcem.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji je doputovao u posetu Srbiji.
Femicid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu tokom vikenda su alkotestirali 428 vozača, od kojih je troje zadržano u službenim prostorijama zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok je jedan vozač zadržan zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Univerzitet u Beogradu saopštio je da podržava zahteve studenata i brani njihovo pravo na društveni angažman u okvirima akademskih normi i zakona, ističući ujedno da je kontinuitet obrazovanja javni interes i da je potrebno obezbediti uslove za završetak školske godine.
Komentari (0)