Italija podržala otvaranje Klastera 3 sa Srbijom: "Uvek smo zagovarali ubrzanje procesa proširenja EU"

Italija se zalaže za otvaranje novog klastera u pregovorima Evropske unije (EU) i Srbije, a slično je i sa Francuskom, koja uprkos unutrašnjim problemima, vodi jasnu spoljnu i evropsku politiku, rečeno je na skupu Foruma za strateške studije.

Izvor: FoNet   |  

11.12.2024. 15:59

Italija podržala otvaranje Klastera 3 sa Srbijom: "Uvek smo zagovarali ubrzanje procesa proširenja EU"
Foto: Envato

Ambasador Francuske Pjer Košar ocenio je da u Evropi postoji solidna osnova koja će pomoći da i Francuska, ali i Nemačka, prevaziđu situacije u pogledu unutrašnjih pitanja.

"Ne minimizujem ih, ali država funkcioniše, predsednik Emanuel Makron ima mandat do 2027. godine. On je zadužen za spoljne poslove, evropske poslove i ne vidim sa te strane promene", ukazao je Košar.

Govoreći o novim institucijama EU, Košar dodaje da one jesu nove, ali je kontinuitet glavni element i posle izbora. On, međutim, ukazuje da se treba spremati za teške diskusije u iščekivanju dolazeće administracije izabranog američkog predsednika Donalda Trampa.

"Sjedinjene Države će biti naš saveznik, ali očekuju nas teška pitanja o brojnim temama, a glavni izazovi biće Ukrajina, evropska bezbednost i trgovina sa rizikom otvorenog rata", upozorio je Košar.

On je podsetio da će i klimatske promene biti teška tema, podsećajući na povlačenje SAD iz Pariskog sporazuma tokom prvog Trampovog mandata.

Ambasador Italije: Uvek smo zagovarali ubrzani proces proširenja

Ambasador Italije Luka Gori istakao je da njegova zemlja uvek prednjačila među zemljama koje su zagovarale ubrzanje procesa proširenja EU.

"Uvereni smo u neophodnost da iskoristimo priliku i novi zamah u tom procesu i zato se zalažemo za otvaranje Klastera 3 sa Srbijom", rekao je Gori.

Pristupanje je važan element promena i reformi za kandidate, ali je ključno da se razume i geopolitički momenat. Ovaj proces je važan za EU, jer je to element naše bezbednosne arhitekture, naveo je italijanski ambasador.

Gori je rekao da su svi svesni jasne metodologije u procesu proširenja, odgovornosti kandidata da primene sve reforme, ali Italija je uvek bila fokusirana na taj proces.

Dolazak Trampa je izazov, ocenjuje on, ali EU treba da se fokusira na ono što ona može da uradi za sebe i sve svoje građane.

"Srbija je ratifikovala jedan sporazum, ali to nije slučaj sa drugim zakonima"

Predsednica skupštinskog odbora za evropske integracije Elvira Kovač izjavila je da je Skupština Srbije na sednici o budžetu ratifikovala jedan sporazum, koji je uslov za isplatu novca, predfinansiranje, iz Plana rasta, ali da nažalost to nije slučaj i sa drugim zakonom.

"Imamo usvojen jedan instrument, ali drugi nije mogao da stigne za tu sednicu parlamenta, proveraval smo sa Ministarstvom finansija", napomenula je Kovač i dodala da deluje da nema mogućnosti za dijalog za opozicijom kako bi se sednica održala do kraja godine.

Kovač predviđa da se sednica parlamenta može očekivati oko 20. januara, kada bi se mogao ratifikovati i drugi zakon, što bi omogućilo da novac stigne u februaru.

"Sa Trampovom administracijom neće biti novi šok"

Stiven Blokmans, ispred Centra za evropske studije, smatra da u odnosima SAD i EU sa drugom Trampovom administracijom neće sve biti "novi šok" za kolektivni sistem Unije.

"Sadašnja administracija Džozefa Bajdena nastavila je neke od mera Trampove administracije, poput tarifa", dodao je.

Kada je reč o Ukrajini, on smatra da bi značajan singnal moglo da bude što Tramp nije postavio Ričarda Grenela, već penzionisanog generala koji ima "tvrd stav" prema Rusiji, dok je za vikend u Parizu nosio boje ukrajinske zastave i dva puta razgovarao sa Volodimirom Zelenskim. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)