(FOTO/VIDEO) Profesor Dragan Đukanović: Ne treba očekivati da će se Klaster 3 sa Srbijom otvoriti do kraja 2024. godine
Profesor Fakulteta političkih nauka Dragan Đukanovića rekao je za Newsmax Balkans da ne treba očekivati da će se Klaster 3 sa Srbijom otvoriti do kraja godine.
"Mislim da su na neki način bila i očekivanja od strane Srbije da se neke dodatne stvari urade, ali očigledno je tu veoma čvrst stav, pre svega baltičkih zemalja, pa i nekih nama susednih zemalja poput Bugarske i Hrvatske, koje smatraju da u ovom trenutku taj Klaster ne bi trebalo otvoriti", rekao je profesor u emisiji Sinteza.
Na pitanje da li će, s obzirom na geopolitičku situaciju, Evropska Unija ubrzati proces pristupanja Ukrajine, Moldavije, Gruzije, Srbije, Severne Makedonije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Đukanović smatra da EU mora da nađe neku vrstu racionalnog odgovora na unutrašnje probleme.
Generalni direktor Direktorata Evropske komisije za proširenje i susedsku politiku Gert Jan Kopman izjavio je u Briselu da je uveren da će Klaster 3 u pristupnim pregovorima EU sa Srbijom uskoro biti otvoren i istakao da Srbija nije samo tehnički, već u potpunosti spremna za to.
"Sasvim sam siguran da će ona pokušati, ne u tako kratkom periodu, da recimo i na samom Zapadnom Balkanu izdvoji jednu ili dve države koje će prve ući u Evropsku uniju, a potom će svakako insistirati na Ukrajini i na Moldaviji. A opet u drugom planu ostaje Gruzija kao za neki naredni krug proširenja. Čini mi se da će Evropska unija zapravo probati na neki način taj geostrateški prostor da zaokruži i da spreči neke nove nestabilnosti koje bi se pojavile i u istočnoj Evropi i na Zapadnom Balkanu", istakao je Đukanović
"Makar jedna zemlja će postati članica EU"
Đukanović nije optimista povodom najave nove komesarke za proširenje Marte Kos, da će makar jedna zemlja postati nova članice EU u novom mandatu Evropske Komisije.
"Mislim da je to zapravo pokušaj da se pokaže da ipak politika proširenja nije zamrla u potpunosti, i da se barem jedna zemlja izdvoji iz korpusa zapadno-balkanskog okvira, odnosno ovih šest država i entiteta na Zapadnom Balkanu. Mislim da se, ako konkretno razgovaramo o Crnoj Gori, usled unutrašnjih političkih prilika, veoma teško može očekivati da se stvari ubrzaju i da ona postane članica već 2028", ocenio je sagovornik Newsmax Balkans.
Foto: Milena Đorđević
Komentarišući novi mandat Evropske komisije, Đukanović smatra da će se nastaviti neka vrsta kontinuiteta.
"Kada se gledaju političke partije političkog mejnstrima u Evropskoj Uniji, da li su levi ili desni centar ili su baš u smislu konkretno centrističke partije, nema tu nikakvih značajnih strateških odstupanja. Tako da ni ovu Komisiju ne treba u nekom smislu razlikovati u odnosu na prethodnu", ukazao je profesor FPN.
"Situacija u Gruziji zavisiće od rata u Ukrajini"
Upitan kako će dalje da se odvija situacija u Gruziji u kojoj već danima na hiljade ljudi demonstritra protiv vlade zbog odustajanje od evropskih ambicija, Đukanović je naveo da dosta zavisi od ekstremnih faktora.
"Meni se čini da će se ti unutrašnji rascepi u Gruziji nastaviti i da će dosta zavisiti od rešavanja ukrajinske krize, od raznih drugih evropskih problema, kako će se zapravo i situacija oko Gruzije na neki način sanirati. Da li će se ići ka tome da politička elita koja je sada osvojila vlast, dakle politička opcija, Gruzijski san vrati na svoje prvobitne stavove ili će se nastaviti sa dominantnim uticajem Ruske Federacije. Mislim da dosta na tom postsovjetskom prostoru zavisi zapravo od rata u Ukrajini", zaključio je Đukanović.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PERSPEKTIVA ( R )
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Zbor radnika RTS izrazio je zabrinutost što im se, od početka blokade Javnog servisa, rukovodstvo RTS nije zvanično obratilo i što nemaju "nikakve instrukcije" na koji način mogu da ostvare "pravo na rad u ovoj kriznoj situaciji".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom "audi", u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu izazvao saobraćajnu nezgodu.
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je papa bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima, sa posebnom željom da razvija saradnju sa pravoslavnim crkvama.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ocenila je, povodom hapšenja troje Srba na Kosovu, da "odlazeća vlast u Prištini povlači poslednje očajničke poteze nakon kojih će morati konačno da prizna poraz".
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji?
Konstitutivna sednica skupštine Kosova i Metohije prekinuta je po četvrti put, pošto je Samoopredeljenje Aljbina Kurtija zatražilo dodatno vreme kako se ne bi ponovilla situacija od 19. aprila, kada kandidat te stranke za predsednika skupštine Aljbuljena Hadžiju nije dobila dovoljan
Komentari (0)