Đurić za Figaro: Protesti poziv na buđenje u borbi protiv korupcije
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da su građanski protesti poziv za vlasti u Srbiji da se fokusira na pitanja koja su od suštinskog značaja za delove srpskog društva i da intenzivnije radi na ekonomskoj i socijalnoj mobilnosti, kao i na stvaranju novih prilika za mlade.
Đurić je u intervjuu za Figaro, uoči posete Parizu, rekao da je tragedija u Novom Sadu potresla celo društvo do temelja, kao i da "bez obzira na političku ili ideološku pripadnost, svi želimo da dođemo do uzroka i odgovornih".
"Kao potpredsednik Srpske napredne stranke mogu da kažem da je to stranka koja je transformisala zemlju više nego ijedna stranka pre nje. Pod vođstvom predsednika Vučića, udvostručili smo BDP Srbije, obnovili infrastrukturu, i uspostavili veoma čvrste veze sa svim zemljama Balkana", naveo je Đurić.
Dodao je da Srbija mora da vodi politiku koja je inkluzivnija i transparentnija.
"Ovi protesti su, između ostalog, poziv na buđenje društva, koji nas podseća da moramo biti mnogo budniji kada je reč o borbi protiv korupcije", rekao je on.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da drugi mandat predsednika SAD Donalda Trampa predstavlja novu priliku za oživljavanje dijaloga između Beograda i Prištine, uz napomenu da ne očekuje da će to pitanje biti glavni prioritet američke administracije u prvih nekoliko meseci.
Portparol Evropske komisije (EK) Gijom Mersije izjavio je da Evropska unija (EU) sa pažnjom prati događanje na unutrašnjoj političkoj sceni Srbije, kao i da je zabrinuta zbog incidenata koji su se događali sa protestima studenata i očekuje brzu istragu.
Podsetio je da je, što se tiče tragedije u Novom Sadu, državni tužilac odredio pritvor i podigao optužnicu protiv ministra saobraćaja, njegovog prethodnika i direktora železnica.
"To je prvi takav slučaj u regionu Balkana", naveo je Đurić.
Istakao je da će svi odgovorni biti kažnjeni u skladu sa zakonom, bez obzira na funkciju ili političku pripadnost. Đurić je naglasio da je Srbija premašila prosečnu platu nekih zemalja članica EU.
"Težimo istorijskom kompromisu"
Đurić je govoreći o pitanju Kosova i Metohije rekao da ono nije toliko složeno kao sukob na Bliskom Istoku i naglasio da se ozbiljnim radom može postići kompromis koji će biti koristan i za Albance i za Srbe.
"Težimo istorijskom kompromisu u kojem nijedna strana neće dobiti sve, niti će jedna strana izgubiti sve. Srbi i Albanci nisu predodređeni da budu neprijatelji. Trenutno, i Srbi i Albanci stradaju i trpe posledice jednostranog delovanja vlasti u Prištini, čiji je cilj urušavanje kolektivnih političkih, ekonomskih i kulturnih prava u nevećinskim zajednicama, posebno u srpskoj zajednici", poručio je ministar.
Ukazao da su prethodnih godina stotine hiljada Srba letovale u Albaniji.
"Ekonomske veze koje smo uspostavili sa Albanijom dokazuju da su promene paradigme u odnosima između Srba i Albanaca moguće, ali ono što nam stoji na putu jesu jednostrani i agresivni potezi Prištine", istakao je srpski ministar.
Objasnio je i da Beograd želi da bude domaćin susreta predsednika Rusije i SAD, Vladimira Putina i Donalda Trampa, zato što da je glavni grad Srbije najbolja lokacija za tako nešto.
"Kao bivša prestonica Pokreta nesvrstanih, Beograd je idealna lokacija za lidere suprotstavljenih država. Naša nacionalna filozofija je da se Srbija nalazi iznad podela između Istoka i Zapada. Ugostili smo desetine hiljada izbeglica iz Ukrajine i Rusije, pružili smo im finansijsku podršku i radne dozvole. Zato bi se predsednici Tramp i Putin veoma ugodno osećali da se sastanu u Beogradu. To je ideja predsednika Vučića, koji je jedan od retkih lidera koji razgovara sa svima u rusko-ukrajinskom sukobu", naveo je. Đurić.
Srpska diplomatija veoma dobro prihvaćena
Ministar je podsetio da je srpska diplomatija veoma dobro prihvaćena širom sveta, istakavši da je Srbija organizovala Samit Srbija-Afrika 3. decembra, na kojem je učestvovalo 40 afričkih zemalja.
"Naš stav nije dvosmislen: branimo princip očuvanja teritorijalnog integriteta Ukrajine, ali smo veoma zahvalni Rusiji što je uvek podržavala suverenitet Srbije nad celokupnom svojom istorijskom teritorijom. Ova diplomatska pozicija je takođe i stav Ukrajinaca", naveo je on.
Prema njegovim rečima, Srbija je vojno neutralna i želi da obnovi tradicionalnu politiku koja je bila karakteristična za Jugoslaviju nakon njenog raskida sa Staljinom 1948. godine.
"Beograd treba ponovo da postane most između Istoka i Zapada", poručio je Đurić.
On je, nakon što se bavio s dva najvažnija pitanja u srpskoj politici, pitanjem Kosova i Metohije i obnovom prijateljskih odnosa između Vašingtona i Beograda, istakao da mu je sledeći izazov da glavni grad Srbije ponovo postane glavno središte razmene između nacija i civilizacija, kao što je bio tokom tri samita Pokreta nesvrstanih održanih ovde 1961, 1979. i 1989. godine.
"Beograd je već jedna od omiljenih turističkih destinacija evropske omladine, što je za nas ogroman adut. Sada je na nama, Srbima, da ga pretvorimo u svetsku prestonicu mira", napominje Đurić.
Francusko-srpsko partnerstvo jače nego ikada
Istakao je i da francusko-srpsko partnerstvo jače je nego ikada.
"Nikada nećemo zaboraviti šta je Francuska učinila za nas tokom Prvog svetskog rata, čemu govori u prilog to što je Beograd jedina evropska prestonica koja u svom centru ima spomenik zahvalnosti Francuskoj", dodao je.
Naglasio je da su istorijske veze između Francuza i Srba neuporedive.
"Francuske kompanije danas grade beogradski metro i upravljaju našim aerodromom, čija je aktivnost u poslednjih sedam godina učetvorostručena. Kada smo odlučili da diverzifikujemo našu vojnu opremu, obratili smo se Francuskoj. Odnos između predsednika Vučića i Makrona je posebno blizak. Računamo na Francusku da nam pomogne u našem projektu pridruživanja Evropskoj uniji, a smatramo da ćemo do kraja 2026. godine završiti sve reforme koje Brisel zahteva", poručio je Đurić.
Đurić će tokom posete Parizu 9. februara razgovarati sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Policija u Smederevu uhapsila je Z. G. (41) iz Osipaonice kod Smedereva zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Pravnica Jelena Krivokapić Nikolić, članica Romskog glasa za pravdu, rekla je da su napadači na porodicu Gaši pušteni na slobodu, navodeći da su žrtve napada uplašene jer dobijaju pretnje.
Pripadnici policije u Čačku uhapsili su M. Š. (18) i jednog sedamnaestogodišnjaka iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da su učinili krivično delo razbojništvo.
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministar unutrašnjih poslova Severne Makedonije Panče Toškovski potpisali su u Beogradu Sporazum o uspostavljanju zajedničkih kontrola na graničnim prelazima za međunarodni drumski saobraćaj, Preševo (RS) i Tabanovce (RSM).
Sindikat zaposlenih u Agenciji za bezbednost saobraćaja izrazio je duboko žaljenje i zabrinutost zbog hapšenja troje zaposlenih u toj agenciji zbog osnova sumnje da su izvršili više krivičnih dela.
Vučić u Moskvi, studenti trče ka Briselu. Vode li ti putevi ka izborima, kada i kako? Gost u prvom delu GrađaNIN-a je komentator Zoran Panović, a kodomaćin urednik u NIN-u, Milan Grujić.
U borskom rudniku "Jama" povređen je rudar N. G. (54) kada se na njega obrušila stenska masa dok je upravljao mašinom za okucavanje hodnika, rečeno je Tanjugu iz Ziđina.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu uhapšen je D. S. (40) zbog postojanja osnovane sumnje da je dana 6. maja izvršio krivično delo Nasilje u porodici na Novom Beogradu.
Potpredsednica Narodne Skupštine Marina Raguš smatra da je zahtev studenata za raspisivanje vanrednih izbora jasan znak da je tema promena vlasti u Srbiji, dok je samostalna poslanica Jelena Pavlović istakla da je to "iskonska potreba za elementarnom pravdom u društvu".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu uhapsili su R. K. (32) i V. H. (44), slovačke državljane, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela krađa i teška krađa.
Komentari (0)