Aleksić (NPS): Vlast prepustila istok Srbije strancima, ko veruje u zeleni rudnik, neka dođe u Bor
Vlast rasprodaje strancima teritoriju Srbije i polako nas pretvara u koloniju, a ono što građani istočne Srbije proživljavaju, polako se sprema i za zapad zemlje kroz priču o litijumu i otvaranje rudnika u dolini Jadra, rekao je u Boru Miroslav Aleksić, predsednik Narodnog pokreta Srbije.
Narodni poslanik Aleksić tokom razgovora sa građanima Bora naglašava da je prodat RTB Bor sa svim nalazištima i bakra i zlata, pa tako kompanija Ziđin poseduje 63 odsto, a država 37 procenata preduzeća i dodaje da je vlast prihvatila stranu kompaniju za 350 miliona evra manje, nego za koliko je prodata čipsara u Čačku.
"Najveće rezerve u Evropi i možda jedno od najvećih nalazišta bakra i zlata u svetu se nalazi na toj teritoriji i to je naše prirodno, nacionalno blago koje eksploatiše neko drugi i uzima profit, a mi kao država dobijamo smešnu i bednu rudnu rentu koja se obračunava na neki iznos, jer nema nikakve kontrole", kazao je on.
Čini mi se da je vlast u Srbiji ucenjena litijumom, da ovo što radi mora da radi da bi spasavala sebe i da nije u stanju da se bori za interese građana i države, već isključivo za sopstveno preživljavanje, kaže u razgovoru za Newsmax Balkans predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić rekao je da u izveštaju Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) koji je podnet Odboru za odbranu i unutrašnje poslove Skupštine Srbije nema reči o zaštiti Srba na Kosovu i Metohiji i ukazao na selektivnost u radu policije.
On ističe da u Srbiji svi drugi imaju veći interes nego što imaju naš narod i država i dodaje da je oko 12.500 kineskih državljana prijavljeno u Boru, kao i da 18. decembra ističe obaveza kompanije Ziđin prema radnicima iz Bora i okoline.
"Rudarske kompanije i konglomerati idu tamo gde je velika korupcija i gde ne postoji vladavina zakona i institucija. Zato i Rio Tinto hoće da dođe u Srbiju, a ne u neke druge evropske zemlje u kojima takođe ima litijuma, jer ovde je rudna renta među najnižim u svetu, nema kazni i odgovornosti i mogu da rade šta žele", dodao je on.
Aleksić kaže da je država prepustila istok Srbije stranom investitoru, u ovom slučaju Kinezima koji imaju jasan interes i dodaje da vlast danas obećava da će u Jadru biti otvoren zeleni rudnik i da će se voditi računa o životnoj sredini, kao i da svako ko u to veruje treba da dođe u Bor i Majdanpek, vidi kakva je situacija.
"Ovde se uzurpira privatna imovina, a 2.000 hektara zemljišta je upisano u vlasništvo privatne strane kompanije. To može da uradi samo neko ko ne misli dobro narodu i državi ili je mnogo ucenjen i dužan. Ako Srbija u budućnosti ne bude likvidna da servisira obaveze koje ima prema Kini pitanje je šta će biti i to je velika opasnost", istakao je on.
On naglašava da su oni koji danas vladaju Srbijom pokazali ko su i šta su i kako misle na nacionalne interese na KiM, zapadnoj i istočnoj Srbiji, Vojvodini i ostalim delovima zemlje i dodaje da je svako ko je hteo nešto u Srbiji to i dobio, od Arapa, preko Kineza, Nemaca, Rusa, Francuza.
Aleksić je obišao i mesto izgradnje vetroelektrane na Crnom vrhu, kao i mesto predviđeno za rudnik zlata gde firma "Dandi plemeniti metali" izvodi istražne radove i razgovarao sa građanima i tom prilikom istakao da je prema zvaničnim informacijama prekoračenje teških metala u vazduhu u Boru 50 puta veće od dozvoljenog.
"Ono što me je jako pogodilo danas je ono što sam čuo od stanovnika Bora i okolnih sela. Rekli su mi da su proterani sa svoje imovine, da žive kao u gasnoj komori, da im vlast preti, a Kinezima, koji im kažu da prodaju imovinu ili će im biti oduzeta jer su oni ovde gazde, pomaže. Kada pitaju Kineze gde da idu, oni im kažu da idu u Paraćin jer je do tamo sve njihovo", rekao je Aleksić.
Severni pol se pomera i to 50 kilometara godišnje, što je zvanično potvrdila i Evropska svemirska agencija. Jedna jedina studija koju je uradio privatni istraživač Adrian Kerton iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje da su klimatske promene u direktnoj korelaciji sa pomeranjem Severnog pola.
Politiku ne zanima kultura, to joj ne treba jer razvija kritičko mišljenje koje traži odgovore na pitanja. Kultura u Srbiji nikoga ne zanima, istakao je u emisiji Sinteza predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković.
Na Starom savskom mostu počelo je uklanjanje tramvajskih šina, a prisutan je kordon policije. Postavljene su i betonske barikade kojima su zatvorene obe strane mosta. Pokret Kreni-promeni je objavio da su privedeni lider tog pokreta Savo Manojlović i njihov gradski odbornik Aleksandar Jovanović.
Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Poslanici republičkog i pokrajinskog parlamenta blokirali su dva ulaza zgrade suda i Tužilaštva u Novom Sadu, u znak protesta što se ne hapse odgovorni za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici. Za četvrtak je najavljeno novo ukupljanje ispred suda.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp uveliko popunjava pozicije u svom kabinetu. Svi sa pažnjom prate njegova imenovanja. Šta su Trampovi prioriteti u drugom mandatu i na koji način planira da ispuni predizborna obećanja? Odgovore tražimo od dr Marka Savkovića, višeg saradnika ISAK fonda.
U ovoj teškoj tragediji je izostala politička odgovonost i mi ne odustajemo od zahteva da gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić bude smenjen, saopštila je novosadska opozicija.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je očajan zbog odluke vlade da povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju. Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević saopštio je da će vlada u petak doneti odluku o povlačenju predloga dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policija sve uradila po nalogu tužilaštva i obezbedila dovođenje ljudi koje je tužilastvo tražilo.
Studenti i zaposleni Filološkog, Filozofskog i Fakulteta političkih nauka u Beogradu okupili su se ispred zgrada svojih fakulteta i simboličnim petnaestominutnim ćutanjem, od 11.52 do 12.07 sati, odali počast žrtvama nesreće u Novom Sadu.
Na Starom savskom mostu, gde je sa novobeogradske strane u 12 sati počeo protest zbog odluke gradskih vlasti da most bude srušen, raspoređene su jake policijske snage.
Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da je izdato Rešenje o obimu i sadržaju za rudarski deo projekta "Jadar", kojim je kompanija Rio Tinto u obavezi da osigura da će u Studiji biti detaljno obrađeni i prikazani svi potencijalni kumulativni uticaji projekta na životnu sredinu.
Dvojica muškaraca poginula su u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u četvrtak u 9.35 sati, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije.
Komentari (0)