Slika nađena u "đubretu" na Kapriju je originalni Pikaso
Trgovac starim stvarima pronašao je, čisteći podrum kuće, originalni portret "Dora Mar" (Buste de femme), koju je naslikao španski slikar Pablo Pikaso.
Izvor: Gardijan |
01.10.2024. 09:47
Foto: AP/Kathy Willens
Nakon što je 1962. godine slučajno našao sliku u podrumu kuće na Karpiju, Italijan Luiđi Lo Roso poneo je sa sobom u Pompeju, gde je slika narednih nekoliko decenija visila na zidu u dnevnoj sobi, piše Gardijan.
Portret (Buste de femme), za koji se veruje da je slika Pikasove ljubavnice i muze, Dore Mar, u gornjem levom uglu ima prepoznatljiv potpis slikara, ali Lo Roso nije znao ko je on.
Do sada nepoznato delo čuvenog kompozitora Volfganga Amadeusa Mocarta, za koje se pretpostavlja da je napisao kada je bio u tinejdžerskim godinama, otkriveno je u bibilioteci u nemačkom gradu Lajpcig.
Istaknuti slikar Petar Lubarda (1907-1974) pred smrt je odabrao 57 slika i 133 crteža i skica koje je poklonio Gradu Beogradu, od kojih se danas 33 slike vode kao nestale, a svega desetak crteža i skica je pronađeno u ruiniranoj kući legata turbulentne istorije.
Porodica je na kraju tražila savet tima stručnjaka. Nakon godina istraživanja, grafolog Sinzija Altijeri, potvrdila je u pitanju Pikasova slika, vredna šest miliona dolara.
"Moj otac je bio sa Kaprija i skupljao je 'smeće' koje bi potom prodavao. Pronašao je sliku pre nego što sam se uopšte rodio i nije imao pojma ko je Pikaso. Nije bio baš obrazovana osoba", rekao je Lo Rosov sin, Andrea i dodao da je njegova majka želela da se otarasi slike, jer joj je bila "užasna".
Slikar, koji je umro 1973. godine, često posećivao Kapri i veruje se da je slika nastala između 1930. i 1936. godine.
Uragan Milton na Floridi, koji je pogodio SAD prošlog meseca uzrokovao je veliku štetu, kako u domaćinstvima tako i na celokupnoj infrastrukturi. Zabeleženo je 17 smrtnih slučajeva, skoro dva miliona ljudi ostalo je bez napajanja električnom energijom, a u nekim oblastima i dalje nema struje.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je saopštilo da je, povodom obrušavanja nadstrešnice zgrade Železničke stanice u tom gradu, u kom je stradalo 15 ljudi, uhapšeno i zadržano 12 osoba. Za krivična dela za koja se osumnjičeni terete zaprećena je kazna zatvora od dve do 12 godina.
Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Pripadnici SAJ, uz sadejstvo svih drugih policijskih snaga, uhapsili su jutros u 3.05 sati u selu Pribojska Goleša Aliju Balijagića, osumnjičenog za dvostruko ubistvo kod Bijelog Polja.
Politiku ne zanima kultura, to joj ne treba jer razvija kritičko mišljenje koje traži odgovore na pitanja. Kultura u Srbiji nikoga ne zanima, istakao je u emisiji Sinteza predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković.
Izložbom "Dualnost Milene Pavlović Barili", u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, predstavljeno je stvaralaštvo naše značajne umetnice i istaknut njen doprinos srpskoj, ali i svetskoj modernoj umetnosti, u međuratnom periodu.
Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) saopštila da je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, preminuo akademik Dejan Despić, jedan od naših najznačajnijih kompozitora 20. i 21. veka.
Velikanke srpske kulture su često slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji zbog borbe protiv patrijarhata i birokratije, bile su primer hrabrosti i posvećenosti uprkos preprekama i stereotipima, rečeno je na otvaranju izložbe "Velikanke srpske kulture".
U čast pokojnog muzičara Masima Savića u beogradskom Sava centru održan je koncert na kojem su, pored ostalih, njegove pesme izvodili Neno Belan, Sergej Ćetković, Amel Ćurić, Kaliopi i Željko Joksimović.
Komentari (0)