Nepoznato Mocartovo delo otkriveno u biblioteci u Lajpcigu
Do sada nepoznato delo čuvenog kompozitora Volfganga Amadeusa Mocarta, za koje se pretpostavlja da je napisao kada je bio u tinejdžerskim godinama, otkriveno je u bibilioteci u nemačkom gradu Lajpcig.
Izvor: Gardijan |
21.09.2024. 18:57
Foto: Envato
Komad datira iz 1760-ih i sastoji se od sedam minijaturnih stavova za gudački trio u trajanju od oko 12 minuta, saopštile su opštinske biblioteke u Lajpcigu, prenosi Gardijan.
Istraživači su otkrili ovo delo u gradskoj muzičkoj biblioteci, dok su sastavljali najnovije izdanje kataloga Kohel, kompletnu arhivu Mocartovih muzičkih dela.
Kako si naveli, novootkriveni rukopis nije napisao lično Mocart, već se veruje da je kopija napravljena oko 1780. godine.
Istaknuti slikar Petar Lubarda (1907-1974) pred smrt je odabrao 57 slika i 133 crteža i skica koje je poklonio Gradu Beogradu, od kojih se danas 33 slike vode kao nestale, a svega desetak crteža i skica je pronađeno u ruiniranoj kući legata turbulentne istorije.
Nova postavka komada Jovana Sterije Popovića, predstava "Pokondirena tikva” je premijerno izvedena na sceni "Raša Plaović" Narodnog pozorištu u Beogradu.
Kompoziciju je izveo gudački trio na otkrivanju novog kataloga Kohel u austrijskom gradu Salcburg, a u Nemačkoj će premijerno biti izvedena u Lajpciškoj operi u subotu.
Delo se u katalogu pominje kao "Vrlo mala noćna muzika", prema podacima biblioteke u Lajpcigu.
Rukopis se sastoji od tamnosmeđeg mastila na ručno rađenom belom papiru, a delovi su pojedinačno povezani, rekli su istraživači.
Kohelov katalog opisuje delo kao "sačuvano u jednom izvoru, u kome atribucija autora sugeriše da je delo napisano pre Mocartovog prvog putovanja u Italiju", navode iz opštinskih biblioteka.
Ninela Radičević, majka Ane Božović, učenice petog razreda koja je ubijena u masovnoj pucnjavi u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar, poslaće molbu Ministarstvu pravde kako bi u javnu raspravu o izmenama Krivičnog zakonika bila uključena i tema o snižavanju granice krivične odgovornosti.
Severni pol se pomera i to 50 kilometara godišnje, što je zvanično potvrdila i Evropska svemirska agencija. Jedna jedina studija koju je uradio privatni istraživač Adrian Kerton iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje da su klimatske promene u direktnoj korelaciji sa pomeranjem Severnog pola.
Kandidat republikanaca Donald Tramp pobedio je na predsedničkim izborima u SAD, pokazuju trenutne projekcije rezultata, a sada ima 295 elektorskih glasova. On je ranije već proglasio pobedu.
Reprezentativni sindikati prosvetnih radnika saopštili su da nije postignut dogovor sa predstavnicima Vlade Srbije i da će u sredu u 12 časova protestovati ispred Skupštine Srbije, dok škole i predškolske ustanove neće raditi.
Muzej grada Beograda otvorio je multimedijalnu izložbu "Ivo Andrić - čovek iznad vremena" u Kulturnom centru Srbije "Ivo Andrić", koji se nalazi u "Distriktu 789" jednom od najživljih umetničkih kvartova Pekinga.
Filmski centar Srbije i produkcijska kuća Vision Team organizovali su svečanost povodom odlaska srpskog kandidata za Oskara, film "Ruski konzul" reditelja Miroslava Lekića, u Holivud.
Folklorni ansambl "Oko sokolovo" održao je godišnji koncert u sali crkve u Čikagu. Alfa i omega ovog ansambla je Milan Andrijanić, koreograf – kako on sebe voli da naziv, ali i pokretačka snaga najaktivnije naše teatarske grupe na ovim prostorima – Srpskog pozorišta Čikago.
Digitalna verzija Miroslavljevog jevanđelja, najstarijeg sačuvanog srpskog ilustrovanog rukopisa, predstavljena je u Kopenhagenu, a direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon upoznao je dansku javnost i diplomatski kor sa posebnim duhovnim i materijalnim značajem tog rukopisa.
Monografija "Smak", neophodno svedočanstvo za buduće generacije o rok sastavu iz Kragujevca, čiji je priređivač novinarka i arhivistkinja u Istorijskom arhivu Šumadije Ksenija Đerković predstavljena je u Radio Beogradu.
Vinsent Van Gog danas se smatra jednim od najvećih svetskih slikara, ali za života je bio nepoznat, nepriznat i uspeo je da proda samo jednu sliku. Čuvenog slikara kroz ceo život pratili su beda i duševne teskobe.
Kažu da je Nikolaj Gogolj, kada je 1836. godine došao u Pariz, rekao: Pa, ovde je sve politika. Stiče se utisak da u današnjem svetu nema ničeg osim politike. Večerašnjim razgovorom sa Vidom Ognjenović o umetnosti i njenom stvaralaštvu pokušaćemo da pokažemo da to i nije baš tako.
Politiku ne zanima kultura, to joj ne treba jer razvija kritičko mišljenje koje traži odgovore na pitanja. Kultura u Srbiji nikoga ne zanima, istakao je u emisiji Sinteza predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković.
Komentari (0)