Nacionalni muzej u Amsterdamu: U toku restauracija Rembrantove slike "Noćna straža", javnost će moći da prati sam proces
U Nacionalnom muzeju u Amsterdamu u toku je najveća do sada restauracija remek-dela holandskog baroknog slikara Rembranta "Noćna straža".
Izvor: Tanjug |
12.11.2024. 18:25
Foto: AP/Peter Dejong
"Noćna straža" je restaurirana najmanje 25 puta, ali najnoviji projekat istraživanja i restauracije je najobimniji do sada.
Nakon pet godina istraživanja, osam restauratora započelo je reastauraciju korišćenjem tehnika kao što su digitalna fotografija i veštačka inteligencija, kako prenosi BBC.
Generalni direktor muzeja Tako Dibits rekao je da će javnost moći da prati sam proces restauracije.
Prema njegovim rečima, početak restauracije je uzbudljiv, a uklanjanje laka sa slike otkriće bogatu istoriju "Noćne straže".
Lak, nanet tokom restauracije od 1975. do 1976. godine, biće uklonjen krpama od mikrovlakana i pamučnim brisevima.
Prvobitni naziv slike
"Noćna straža" iz 1642. godine rađena je uljem, a jedna je od najranijih slika koja prikazuje grupu u akciji.
Više od dva miliona posetilaca godišnje dolazi da vidi ovu sliku u muzeju.
Više od 400 godina nakon smrti po zlu čuvene mađarske grofice Elizabete Batorij ili Krvave grofice, kako su je zvali, prava istina o toj ženi, koja se smatra najvećim ženskim masovnim ubicom i dalje nije poznata.
Pozorište Atelje 212 obeležava Dan pozorišta izložbom fotografija Vukice Mikače "Uspomene" i premijerom predstave "Junaci doba krize" Vila Arberija u režiji Andree Pjević.
Slika je premazana tamnim lakom i na njoj se tokom godina zadržala prašina, tako da se stiče lažan utisak da prikazuje noćnu scenu, zbog čega je u 18. veku dobila naziv "Noćna straža", dok je originalan naziv glasio: "Četa milicije drugog okruga pod komandom kapetana Fransa Baninka Koka".
Slika je dva puta napadnuta nožem, 1911. i ponovo 1975. godine, kada je napadač naneo 12 posekotina platnu.
Jedan čovek je 1990. godine sliku poprskao kiselinom, a zahvaljujući brzoj intervenciji čuvara, tada je oštećen samo lak.
Severni pol se pomera i to 50 kilometara godišnje, što je zvanično potvrdila i Evropska svemirska agencija. Jedna jedina studija koju je uradio privatni istraživač Adrian Kerton iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje da su klimatske promene u direktnoj korelaciji sa pomeranjem Severnog pola.
Politiku ne zanima kultura, to joj ne treba jer razvija kritičko mišljenje koje traži odgovore na pitanja. Kultura u Srbiji nikoga ne zanima, istakao je u emisiji Sinteza predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković.
Na Starom savskom mostu počelo je uklanjanje tramvajskih šina, a prisutan je kordon policije. Postavljene su i betonske barikade kojima su zatvorene obe strane mosta. Pokret Kreni-promeni je objavio da su privedeni lider tog pokreta Savo Manojlović i njihov gradski odbornik Aleksandar Jovanović.
Poslanici republičkog i pokrajinskog parlamenta blokirali su dva ulaza zgrade suda i Tužilaštva u Novom Sadu, u znak protesta što se ne hapse odgovorni za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici. Za četvrtak je najavljeno novo ukupljanje ispred suda.
Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Politiku ne zanima kultura, to joj ne treba jer razvija kritičko mišljenje koje traži odgovore na pitanja. Kultura u Srbiji nikoga ne zanima, istakao je u emisiji Sinteza predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković.
Izložbom "Dualnost Milene Pavlović Barili", u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, predstavljeno je stvaralaštvo naše značajne umetnice i istaknut njen doprinos srpskoj, ali i svetskoj modernoj umetnosti, u međuratnom periodu.
Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) saopštila da je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, preminuo akademik Dejan Despić, jedan od naših najznačajnijih kompozitora 20. i 21. veka.
Velikanke srpske kulture su često slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji zbog borbe protiv patrijarhata i birokratije, bile su primer hrabrosti i posvećenosti uprkos preprekama i stereotipima, rečeno je na otvaranju izložbe "Velikanke srpske kulture".
U čast pokojnog muzičara Masima Savića u beogradskom Sava centru održan je koncert na kojem su, pored ostalih, njegove pesme izvodili Neno Belan, Sergej Ćetković, Amel Ćurić, Kaliopi i Željko Joksimović.
Komentari (0)