Nacionalni muzej u Amsterdamu: U toku restauracija Rembrantove slike "Noćna straža", javnost će moći da prati sam proces
U Nacionalnom muzeju u Amsterdamu u toku je najveća do sada restauracija remek-dela holandskog baroknog slikara Rembranta "Noćna straža".
Izvor: Tanjug |
12.11.2024. 18:25
Foto: AP/Peter Dejong
"Noćna straža" je restaurirana najmanje 25 puta, ali najnoviji projekat istraživanja i restauracije je najobimniji do sada.
Nakon pet godina istraživanja, osam restauratora započelo je reastauraciju korišćenjem tehnika kao što su digitalna fotografija i veštačka inteligencija, kako prenosi BBC.
Generalni direktor muzeja Tako Dibits rekao je da će javnost moći da prati sam proces restauracije.
Prema njegovim rečima, početak restauracije je uzbudljiv, a uklanjanje laka sa slike otkriće bogatu istoriju "Noćne straže".
Lak, nanet tokom restauracije od 1975. do 1976. godine, biće uklonjen krpama od mikrovlakana i pamučnim brisevima.
Prvobitni naziv slike
"Noćna straža" iz 1642. godine rađena je uljem, a jedna je od najranijih slika koja prikazuje grupu u akciji.
Više od dva miliona posetilaca godišnje dolazi da vidi ovu sliku u muzeju.
Više od 400 godina nakon smrti po zlu čuvene mađarske grofice Elizabete Batorij ili Krvave grofice, kako su je zvali, prava istina o toj ženi, koja se smatra najvećim ženskim masovnim ubicom i dalje nije poznata.
Pozorište Atelje 212 obeležava Dan pozorišta izložbom fotografija Vukice Mikače "Uspomene" i premijerom predstave "Junaci doba krize" Vila Arberija u režiji Andree Pjević.
Slika je premazana tamnim lakom i na njoj se tokom godina zadržala prašina, tako da se stiče lažan utisak da prikazuje noćnu scenu, zbog čega je u 18. veku dobila naziv "Noćna straža", dok je originalan naziv glasio: "Četa milicije drugog okruga pod komandom kapetana Fransa Baninka Koka".
Slika je dva puta napadnuta nožem, 1911. i ponovo 1975. godine, kada je napadač naneo 12 posekotina platnu.
Jedan čovek je 1990. godine sliku poprskao kiselinom, a zahvaljujući brzoj intervenciji čuvara, tada je oštećen samo lak.
Urednik i novinar Newsmax Balkans televizije Saša Dobrijević nagrađen je na Olimpijadi intelektualnih svojina za doprinos međunarodnoj naučnoj zajednici svojim izveštavanjem o napretku nauke i inovacija na globalnom nivou.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić ocenio je za Newsmax Balkans kao "sjajnu vest za Srbiju" to što je predsednik Aleksandar Vučić jedan od prvih svetskih državnika koji je razgovarao sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.
U naselju Miljakovac u ponedeljak je došlo do teške saobraćajne nezgode, kada je putnica ispala iz autobusa na liniji 50, na kojem su ostala otvorena vrata za vreme vožnje. Vozilo je prešlo preko putnice koja je hitno prevezena u Urgentni centar, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz MUP.
Marija Matić uobičajeno je ime, ali nosi ga neobična i hrabra devojka. Imala je samo 16 godina kada su joj lekari saopštili da će joj amputirati nogu, jer je obolela od osteosarkoma, malignog tumora kostiju. Ipak, iako nema jednu nogu, Marija trči kroz život i raduje se svakom danu.
U čast pokojnog muzičara Masima Savića u beogradskom Sava centru održan je koncert na kojem su, pored ostalih, njegove pesme izvodili Neno Belan, Sergej Ćetković, Amel Ćurić, Kaliopi i Željko Joksimović.
Pozorište Atelje 212 obeležava Dan pozorišta izložbom fotografija Vukice Mikače "Uspomene" i premijerom predstave "Junaci doba krize" Vila Arberija u režiji Andree Pjević.
Odajući počast slavnoj srpskoj vojsci iz Prvog svetskog rata, kompanija Beograd na vodi postavila je novu skulpturu "Ramonda" na travnatoj površini ispred Galerije, na Sava promenadi.
Uprava Arheološkog parka Pompeja, ostataka antičkog grada na jugu Apeninskog poluostrva, donela je odluku da ograniči broj posetilaca na 20.000 dnevno.
Hrvatski reditelj Nebojša Slijepčević otvorio je u sredu jubilarni 20. filmski festival Slobodna zona u Sava centru, gde je potom prikazan njegov kratki igrani film "Čovjek koji nije mogao šutjeti", koji je ove godine osvojio Zlatnu palmu u Kanu.
Komentari (0)