Prva lekarka u Srbiji i detalji o kraljicama: Otvorena izložba "Velikanke srpske kulture"

Velikanke srpske kulture su često slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji zbog borbe protiv patrijarhata i birokratije, bile su primer hrabrosti i posvećenosti uprkos preprekama i stereotipima, rečeno je na otvaranju izložbe "Velikanke srpske kulture".

Izvor: FoNet   |  

14.11.2024. 15:10

Prva lekarka u Srbiji i detalji o kraljicama: Otvorena izložba "Velikanke srpske kulture"

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da ta izložba slavi životne priče i dela velikanki koje su ostale upamćene jer nisu pristajale da ostanu na mestu koje im je dodeljeno.

"One su trajno upisane u našu istoriju, a vreme je da ostanu deo kolektivnog sećanja i da se o njima tek istražuje i govori", dodala je Janković.

Ona smatra da je diskriminacija žena uglavnom utemeljena na "kvaziteorijama, mitovima i mantrama" koji su vekovima negovani i duboko utkani u društveno tkivo kao najjače sredstvo kontrole.

Zbog pretnje da diskriminacija žena postane dominantna društvena paradigma, uprkos napretku, moramo biti svesni da ljudi u biti ne čitaju zakone i da se društvo i vrednosti ne formiraju pod prisilom, već kroz interakcije i prihvatanje kulturnih modela koji se nude kao poželjni, rekla je Janković.

Ona je objasnila da su upravo zbog toga, pored drugih aktivnosti, odlučili da pripreme izložbu "Velikanke srpske kulture" jer kao institucija za zaštitu osnovnog ljudskog prava na ravnopravnost imaju obavezu da ne podležu logici tržišta i promovišu ono što se traži, već moraju da pokrenu suštinska pitanja o rodnim ulogama.

"Srpske engleskinje pomagale ranjenicima"

Ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson istakao je da su na izložbi prikazane i žene poreklom iz Velike Britanije koje su bile sestre Srbije i pomagale ranjenima za vreme Prvog svetskog rata.

On je objasnio da su "srpske Engleskinje" Ledi Pedžet i Flora Sands ostale zabeležene kao žene koje su se u vremenu stradanja pokazale kao žene koje ne podlažu stereotipima.

"Dajemo počast vojskovođama, državnicima, naučnicima i industrijalcima, ali namerno ili nenamerno, u istoj meri ne spominjemo, niti cenimo kako su velikanke menjale društva u kojima su stvarale ili radile", dodao je Fergunson.

Koje žene su predstavljene na izložbi?

Među ženama koje su predstavljene na izložbi su slikarke Milena Pavlović Barili i Zora Petrović, glumica Žanka Stokić, prva dama srpskog teatra Mira Trailović, prva doktorka pravnih nauka Anka Gođevac Subotić, humanitarke Delfa Ivanić, Ljubica Luković, Mirka i Mejbl Grujić i Marija Trandafil, prva školovana kostimografkinja Milica Babić Jovanović.

Predstavljena je i prva lekarka Draga Ljočić, najškolovanija Srpkinja i prva doktorka nauka Ksenija Atanasijević, naučnica Jelka Bojkić Makavejev, profesorka Ileana Čura, svetska putnica Jelena Dimitrijević, prva feministkinja Draga Dejanović, ali i kraljice Natalija Obrenović, Draga Obrenović i Marija Karađorđević, koje su se isticale kulturnim radom i dobročinstvom.

Izložba će biti otvorena do 31. januara 2025. godine u Domu Jevrema Grujića u Beogradu, u Svetogorskoj 17.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)