Uticajna fotografkinja Goranka Matić, prisutna na medijskoj i umetničkoj sceni više od 45 godina, preminula je u Beogradu u 76. godini posle kraće bolesti.
Hroničarka zbivanja na umetničkoj, kulturnoj, društvenoj i političkoj sceni, počev od novotalasnih osamdesetih preko burnih devedesetih godina 20. veka, Goranka Matić počela je profesionalnu karijeru u časopisu Džuboks, a nastavila je u Startu, Poletu i Svijetu.
Bila je u prvoj postavi nedeljnika Vreme, gde je kao urednica fotografije provela 17 godina, a zatim je bila urednica fotografije u novinskoj kući Politika (2006-2010) i u Radio-televiziji Srbije (2011-2015).
Jedan od najpriznatijih srpskih operskih umetnika i redovni profesor na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu Nikola Mijailović imenovan je za direktora Opere i Baleta Opere i Teatra Madlenijanum.
Njen rad je naročito značajan u oblasti rok fotografije, pre svega tokom Novog talasa, a neke od njih obeležile su omote ploča Idola, U škripcu, Bajage i instruktora, Đorđa Balašević.
Autorka je i kultnih fotografija o turbulentnim društveno-političkim zbivanjima na beogradskim ulicama tokom devdesetih godina 20. veka.
Objavila je i nekoliko knjiga.
"Iskustvo u gužvi"
Muzej savremene umetnosti u Beogradu priredio joj je 2021. godine retrospektivnu izložbu "Iskustvo u gužvi", koju je činilo više stotina fotografija i materijala druge vrste (arhiva, dokumentacija, foto-eseji), strukturisanih prema tematskim celinama.
Prvu celinu retrospektive, čija je kustoskinja bila Una Popović, činile su prve autorske izložbe i radovi Goranke Matić realizovani u mediju fotografije.
Druga celina obuhvatala je fotografije rok koncerata i protagonista Novog talasa i aktera likovne scene, koje su nastale osamdesetih uglavnom u Studentskom kulturnom centru, dok su treću celinu činili portreti (umetnici, reditelji, pisci, političari i dr), a četvrtu fotografije sa političkih skupova, manifestacija i protesta u Beogradu od 1990. do 2000. godine.
Petu celinu retrospektive činili su umetnički projekti Goranke Matić.
Život i delo Goranke Matić
Rođena 1949. godine u Mariboru, Goranka Matić završila je studije istorije umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Od 1971. godine bila je stalna saradnica Studentskog kulturnog centra kao jedna od urednica likovnog programa i kustoskinja galerije Srećna nova umetnost.
Od 1978. do 1980. vodila je Galeriju 45 na Novom Beogradu.
Fotografijom se aktivno bavila od 1980. godine, a njene fotografije izlazile su u gotovo svim vodećim časopisima bivše Jugoslavije (Duga, Politika, Omladinske novine, Beorama, Ritam, Liberation, Polet, Delo).
Tokom umetničke karijere učestvovala je na brojnim kolektivnim i samostalnim izložbama u zemlji i inostranstvu.
Njeni radovi nalaze se u kolekciji MSUB.
Dobitnica je nekoliko značajnih nagrada, među kojima su nagrada na 39. Oktobarskom salonu 1998. godine, nagrada "Osvajanje slobode" Fondacije Maja Maršićević –Tasić 2002, Politikina nagrada za najbolju izložbu 2003. (Tiho teče Sutjeska), godišnja nagrada ULUPUDS 2005, nagrada Udruženja novinara Srbije za životno delo 2019. i nagrada Fondacije "Tanja Petrović" za izuzetan doprinos afirmisanju kulture i umetnosti u medijima, koja joj je uručena 2021. u MSUB.
Vreme i mesto sahrane Goranke Matić biće naknadno saopšteni.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Na Petrovaradinskoj tvrđavi je počeo 25. Egzit festival, koji će trajati do 13. jula, a na glavnoj bini prve večeri posetioce očekuje nastup holandskoj di-džeja Tijesta, koji je više puta dobio titulu najboljeg na svetu.
Dres kod je ponovo aktuelan u poznatom milanskom pozorištu Skala, mada nikada zvanično nije ni bio ukinut, ali se proteklih godina nije primenjivao, prenose italijanski mediji.
Komentari (0)