Da li će vanredni izbori u Podgorici uzdrmati vlast u Crnoj Gori?
Vanredni izbori u Podgorici u nedelju 29. septembra mogli bi da utiču na kompletnu političku scenu u Crnoj Gori. Uostalom, pravo glasa ima 145.724 građana, a to je trećina biračkog tela.
Izvor: DW |
28.09.2024. 18:07
Foto: Newsmax Balkans
Posle višedecenijske vladavine Demokratske partije socijalista (DPS), vlast je u glavnom gradu Crne Gore u oktobru 2022. preuzela tadašnja opozicija i novi politički subjekt: Pokret Evropa sad (PES.) Funkcionerka tog pokreta Olivera Injac izabrana je za gradonačelnicu.
Nedugo zatim došlo je do raskola u PES između premijera Milojka Spajića i predsednika države Jakova Milatovića, zbog čega je deo odbornika PES formirao poseban klub iza kog danas stoji Milatović, prenosi DW.
Visokopozicionirani član škaljarskog kriminalnog klana Vasko Lješković ubijen je na Cetinju, saznaju podgoričke Vijesti iz više izvora u Upravi policije.
Popis poljoprivrede, čiji je cilj dobijanje međunarodno uporedivih podataka za unapređenje te oblasti i kreiranje agrarne politike, biće sproveden na teritoriji Crne Gore od 1. oktobra do 10. decembra ove godine.
Vanredni lokalni izbori u Podgorici raspisani su nakon što je skraćen mandat lokalnom parlamentu, što su inicirali opozicioni odbornici (DPS, SD, SDP), a podržao Milatovićev Pokret za Podgoricu i građnski pokret URA. Prethodno Milatovićevi odbornici koji su se otcepili od PES-a sa bivšim kolegama nisu mogli da dogovore podelu funkcija, što je opterećivalo funkcionisanje grada.
Na izborima u Podgorici učestvuje 13 lista, među kojima i ona iza koje stoji predsednik države Jakov Milatović, na kojoj su i opozicione partije URA i PZP. Na izborima nastupa i najjača opoziciona partija, DPS. Vladajuće partije izlaze u dve kolone: PES i Demokrate u jednoj, a prosrpske partije bivšeg Demokratskog fronta u drugoj.
Na predstavljanju liste koja nosi njegovo ime, predsednik Milatović rekao je da je "izabrao da ne okreće glavu na drugu stranu pred lošim praksama na lokalnom i državnom nivou“, te da će, kako je naglasio, rezultati izbora u Podgorici zaustaviti „politički cirkus“. Takvu odluku njegov, sada koalicioni partner, Dritan Abazović, vidi kao hrabru, jer je Milatović, kao jedan od osnivača PES, napravio, kaže, otklon od politike koju ta partija sada vodi na državnom nivou.
Nagoveštaj novih političkih procesa?
Rezultati predstojećih izbora, prema mišljenju Marka Pejovića iz Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), mogu da oblikuju buduće odnose između vlade, predsednika i opozicije, a potencijalno i da utiču na šire političke saveze i smer kojim će zemlja ići u narednom periodu.
"Ako vladajuće partije ostvare značajan uspeh (Pokret Evropa sad, Demokratska Crna Gora, bivše partije Demokratskog fronta), to bi moglo da osnaži poziciju vlade, jer bi rezultati pokazali da uživaju široku podršku među građanima. A mogli bi i da iskoriste taj uspeh kao potvrdu da su na pravom putu u sprovođenju politika", kaže Pejović.
U scenariju po kojem bi opozicione partije ostvarile značajan uspeh, to bi, kako kaže Pejović, bio signal nezadovoljstva trenutnom vladom, zbog čega bi opozicija radila sve na organizaciji prevremenih parlamentarnih izbora.
Da li je Milatoviću ugrožena pozicija predsednika države?
I pre nego što je nastupom na podgoričkim izborima Milatović ozvaničio svoje političke ambicije, za Pokret Evropa sad on je, zbog javnog neslaganja sa politikom vlade, postao „doskorašnji predsednik svih građana i novi portparol opozicije“, koji „krši Ustav i meša se u teme za koje nema ustavne nadležnosti“.
Zbog svega toga, Marko Pejović kaže da ga ne bi iznenadila ni inicijativa za proveru Milatovićevog legitimiteta na funkciji predsednika države.
"U tom smislu, ne bih isključio ni mogućnost da trenutna parlamentarna većina inicira postupak za utvrđivanje da li je predsednik Crne Gore povredio Ustav u skladu sa članom 93 Ustava Crne Gore, kako bi prekinuli agoniju na relaciji parlament – izvršna vlast – predsednik", kaže Pejović za DW.
Marić s druge strane ocenjuje da podgorički izbori jesu svojevrsni test legitimiteta i da se može očekivati da nekome od aktera bude oslabljen legitimitet, ali ne do nivoa gubitka pozicija.
"To ipak nije dovoljna osnova da poljulja pozicije premijera i predsednika, jer se radi o lokalnim izborima. Mogu, dakle, imati uticaj, ali ne i presudno da utiču na trenutne pozicije i mandate", smatra Boris Marić, dugogodišnji civilni aktivista i bivši generalni sekretar vlade.
Analitičar Boris Marić mišljenja je da lokalni izbori mogu da odrede dalja kretanja na političkoj sceni, ali i da ne mogu da budu uzrok dramatičnih potresa.
„Mogu biti vetar u leđa za buduće procese, ali kratkoročno, u formalnom smislu, neće biti uzrok radikalnog zaokreta na političkoj sceni. Ove izbore bih definisao kao građenje pozicija za sledeće parlamentarne izbore, kad god da budu“, ističe Marić.
Uragan Milton na Floridi, koji je pogodio SAD prošlog meseca uzrokovao je veliku štetu, kako u domaćinstvima tako i na celokupnoj infrastrukturi. Zabeleženo je 17 smrtnih slučajeva, skoro dva miliona ljudi ostalo je bez napajanja električnom energijom, a u nekim oblastima i dalje nema struje.
Na Starom savskom mostu počelo je uklanjanje tramvajskih šina, a prisutan je kordon policije. Postavljene su i betonske barikade kojima su zatvorene obe strane mosta. Pokret Kreni-promeni je objavio da su privedeni lider tog pokreta Savo Manojlović i njihov gradski odbornik Aleksandar Jovanović.
Poslanici republičkog i pokrajinskog parlamenta blokirali su dva ulaza zgrade suda i Tužilaštva u Novom Sadu, u znak protesta što se ne hapse odgovorni za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici. Za četvrtak je najavljeno novo ukupljanje ispred suda.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je saopštilo da je, povodom obrušavanja nadstrešnice zgrade Železničke stanice u tom gradu, u kom je stradalo 15 ljudi, uhapšeno i zadržano 12 osoba. Za krivična dela za koja se osumnjičeni terete zaprećena je kazna zatvora od dve do 12 godina.
Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Crna Gora će u petak ili najkasnije u ponedeljak dostaviti zahtev Srbiji da joj izruči osumnjičenog za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju Aliju Balijagića, saopštio je na konferenciji za novinare ministar pravde Bojan Božović.
Predsednika za predsednika - glasiće predizborni slogan predsednika Hrvatske Zorana Milanovića za predsedničke izbore, zakazane za 29. decembar, prenosi Jutarnji list.
Hrvatski premijer Andrej Plenković najavio je da će Vlada u četvrtak doneti odluku o raspisivanju predsedničkih izbora, koji će biti održani u nedelju 29. decembra, javlja Hina.
Dok policija intenzivno traga za dvostrukim ubicom Alijom Balijagićem, društvenu mrežu TikTok preplavili su lažni profili sa njegovim imenom, fotografijama, a među objavama su mimovi, pesme, ali i pretnje.
Novica Petrač, jedan od osumnjičenih u istrazi Kancelarije evropskog javnog tužilaštva (EPPO) povezanoj sa bivšim hrvatskim ministrom zdravlja Vilijem Berošem, predao se hrvatskim vlastima i nalazi se u istražnom zatvoru, javlja Hina.
Smenjeni ministar zdravlja Hrvatske Vili Beroš proveo je prvu noć u zatvoru u Remetincu, u samici sa televizorom i dozvoljena mu je dvočasovna šetnja u okviru tzv. "kaveza" u dvorištu zatvora.
Komentari (0)