(VIDEO) Lokalni izbori u Hrvatskoj: Šta dobija srpska manjina, a kako je u Zagrebu

Izbori u Hrvatskoj za lokalnu predstavničku i izvršnu vlast, koji su počeli jutros u sedam sati, protiču regularno i uz manja kršenja izborne tišine, saopštila je hrvatska izborna komisija.

Izvor: Tanjug

18.05.2025. 11:19 >> 14:36

(VIDEO) Lokalni izbori u Hrvatskoj: Šta dobija srpska manjina, a kako je u Zagrebu

Na lokalnim izborima u Hrvatskoj do 11.30 sati glasalo je 15,12 odsto, odnosno 505.980 birača, saopštila je hrvatska izborna komisija.

Odziv na ovim izborima je nešto slabiji nego na izborima pre četiri, odnosno osam godina, kada je do 11.30 sati glasalo 15,47, odnosno 15,98 odsto birača.

Portparol i član izborne komisije Slaven Hojski rekao je da se slučajevi kršenja izborne tišine uglavnom odnose na objave na društvenim mrežama, prenela je Hina.

Slično je bilo i u subotu kada su u izbornu komisiju stizale pritužbe da se na pojedinim nalozima na društvenim mrežama objavljuje sadržaj kojim se krši izborna tišina.

Izborna komisija je ranije pozvala građane i sve učesnike u izbornom procesu da poštuju izbornu tišinu, kao i da kršenja prijavljuju opštinskim, gradskim i županijskim izbornim komisijama, kao i izbornoj komisiji Grada Zagreba.

Foto: Tanjug/HINA/Tomislav Pavlek

U Hrvatskoj je otvoreno 6.600 biračkih mesta na kojima će birači odlučivati o lokalnoj vlasti za iduće četiri godine - većima i skupštinama opština, gradova i županija, načelnicima, gradonačelnicima i županima.

Glasa se u 576 lokalnih jedinica, 428 opština, 127 gradova i 20 županija, kao i Zagrebu koji ima status grada i županije.

Za opštinska i gradska veća, županijske skupštine i zagrebačku Gradsku skupštinu, načelnike, gradonačelnike i župane, kao i njihove zamenike kandidovala su se 31.082 kandidata, što je 7.770 manje nego pre četiri godine. 

I ovaj put, broj kandidata je veći od broja kandidatkinja, kandidata je oko 57 posto, a kandidatkinja 42 posto. Kandidati prosečno imaju gotovo 48 godina, kandidatkinje 45, što je u proseku 47 godina. Dvoje najmlađih tek je odnedavno punoletno, a najstariji kandidat ima 96 godina.

Šta dobija srpska manjina 

Pripadnici nacionalnih manjina na lokalnim izborima biraće iz svojih redova, između ostalih, deset zamenika župana, 18 zamenika gradonačelnika i 39 zamenika opštinskih načelnika.

Zamenike župana, pripadnici srpske manjine biraće u sedam županija - Karlovačkoj, Ličko-senjskoj, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-sremskoj, Šibensko-kninskoj, Sisačko-moslovačkoj i Bjelovarsko-bilogorskoj.

Pravo na zamenika župana u Bjelovarsko-bilogorskoj ima i češka manjina, dok italijanska ima u Istarskoj, a romska u Međimurskoj županiji.

Najviše zamenika načelnika iz svojih redova, 18, biraće pripadnici srpske manjine, a u osam zamenike gradonačelnika.

Foto: Newsmax Balkans/Nikola Kojić

U 12 opština u kojima neka nacionalna manjina čini većini, pripadnici hrvatskog naroda iz svojih redova biraju zamenike načelnika, među ostalim, u Dvoru, Gvozdu, Krnjaku, Donjem Lapcu, Erdutu, Civljanu i Kistanju.

Najuticajnija srpska stranka je SDSS koja ima i tri zagarantovana poslanička mesta u Hrvatskom parlamentu.

U sedam gradova i 112 opština izbori su izvesni, jer se u njima kandidovao samo po jedan kandidat, a poznati su i sastavi 35 opštinskih veća za koje je, takođe, istaknuta samo po jedna lista.

Izborna trka u Zagrebu

Što se ostalih gradova i opština tiče, analitičari procenjuju da će ovi lokalni izbori biti neizvesni. Najviše pažnje privlači izborna trka za gradonačelnika Zagreba u kojoj, prema anketama, vodi aktuelni gradonačelnik Tomislav Tomašević, s tim da će se o pobedniku, najverovatnije odlučivati u drugom izbornom krugu, za dve nedelje, odnosno 1. juna.

Aktuelni gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević, koji je zajednički kandidat stranaka Možemo i Socijaldemokratske partije (SDP) ima šest protivkandidata, pa ankete predviđaju održavanje drugog izbornog kruga, jer niko neće osvojiti više od 50 odsto glasova izašlih na birališta u glavnom gradu.

U većini većih gradova ankete predviđaju drugi krug izbora za gradonačelnika. U Splitu, prema istoj anketi, vodi aktuelni gradonačelnik Ivica Puljak iz Centra s nešto više od 30 odsto glasova, a na drugom mestu je HDZ-ov Tomislav Šuta s oko 24 odsto glasova.

Neizvesno je u Rijeci gde se prvi put u više od 30 godina dovodi u pitanje pobeda Socijaldemokratske partije i to zbog unutarstranačkog sukoba uoči lokalnih izbora.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)