(VIDEO) U Potočarima se obeležava 30 godina od zločina u Srebrenici: "Da se nikad nikome ne ponovi"

U Memorijalnom centru Potočari obeležava se 30 godina od zločina u Srebrenici. U Memorijalnom centru sahranjeno je više od 6.700 žrtava, a za najmanje 1.200 osoba i dalje se traga.

11.07.2025. 12:44

(VIDEO) U Potočarima se obeležava 30 godina od zločina u Srebrenici: "Da se nikad nikome ne ponovi"

U tišini i bolu, uz prisustvo porodica, biće ukopano još sedam žrtava čiji su posmrtni ostaci identifikovani i pronađeni, ali ne u celosti. Održana je i komemoracija za sve žrtve, uz prisustvo velikog broja građana, delegacija i visokih zvaničnika.

Mlađim generacijama ostaviti bolju budućnost

Porodice preminulih za Newsmax Balkans naglašavaju da je svaka godišnjica je za njih tužna i bolna, ali takođe ističu da mlađe generacije moraju da znaju šta se desilo te 1995. godine, a da je zadatak zapravo generacija koje su preživele ovaj zločin da mlađima ostave bolju budućnost i bolji život. 

"Ovakve stvari ne smeju da se zaborave, da se priča o tome, da deca znaju šta se dešavalo, da se to nikad nikome ne ponovi, kao što se nama dogodilo. Da pošaljemo poruku, da znaju, i ne daj Bože nikome da se desi", priča Beguna Sinanović, koja je u Srebrenici izgubila tri brata.

Povratnici dokaz da je suživot moguć

Reporteri Newsmax Balkans razgovarali su sa meštanima koji su se nakon 1995. godine vratili da žive u Srebrenici. Oni su nam rekli da su uvek osećali ovaj kraj kao svoj dom i da su oni dokaz da suživot naroda može da bude održiv, da funkcioniše.

Foto: Newsmax Balkans/Dunja Mimić

"Mi koji smo se vratili, trebamo da budemo mnogo mudri. Moramo da prevaziđemo loše poruke, jer to nisu poruke celog srpskog naroda. Treba da ostanemo ovde, da živimo na svom. Vratila sam se da živim u svom, jer sam neko ko živi i radi sa mladim ljudima ovde u Srebrenici i vidim da deca posebno žele da žive ovde u miru bez ikakvih problema, bez ikakvih tereta iz ratne prošlosti", navodi odbornica u Skupštini opštine Srebrenica Begija Smajić. 

Podsetimo, zbog zločina u Srebrenici, bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić je pred krivičnim sudom u Hagu osuđen na kaznu doživotnog zatvora, kao i tadašnji predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić.

Prilog iz Srebrenice pogledajte u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)