On je odbacio medijska nagađanja da planira novu intervenciju u način izbora članova kolektivnog Predsedništva države koja bi bila u interesu Hrvata.
"Zasad ne pripremam novu odluku", rekao je Šmit.
Više medija bliskih najvećoj bošnjačkoj Stranci demokratske akcije poslednjih dana najavljivali su kako vodeće svetske sile razmatraju smenu nemačkog političara na čelu međunarodne uprave do kraja ove godine.
Prema istim navodima on bi trebalo nametnuti izmene izbornog zakona kako bi Hrvati mogli birati svoga člana Predsedništva BiH bez preglasavanja bošnjačkih birača.
Izborna i ustavna reforma
Šmit kaže da u BiH treba sprovesti izbornu i ustavnu reformu kojom bi se ponajpre otklonila diskriminacija manjina koje se ne mogu kandidodavati za vodeće poziciji u državi, a u skladu sa nekoliko odluka Evropskog suda za ljudska prava.
"To znači i moguću izmenu ustava. Međunarodna zajednica, uključujući EU, spremna je da pomogne ali inicijativa mora doći od domaćih političkih aktera. Ja sam spreman da im pomognem u tom kontekstu", rekao je Šmit.
Ipak, nije posve isključio mogućnost novih intervencija do izbora 2026. "ako se izbori ne mogu organizovati fer i pošteno", rekao je Šmit ne navodeći pojedinosti.
Deblokada budžeta
Zbog aktiviranja bonskih ovlašćenja u vezi slučaja Vijadukt, koju je Šmit doneo na štetu Republike Srpske, i izborima u BiH, on kaže da se ništa nije dogodilo sa reformama i da sve stoji jer nema budžeta.
"Zato sam odlučio da najpre deblokiramo budžet, a zatim radimo na pripremama za izbore. Vreme curi, a izbori 2026. su već na vidiku", rekao je.
Na pitanje da li će kao visoki predstavnik dočekati izbore u BiH 2026. godine, kazao je da ne može garantovati, ali izbori zahtevaju i međunarodni doprinos.
"Moj mandat još traje. Ostaću dok ga ne ispunim - posebno ako mogu doprineti evropskim integracijama i ispunjenju obaveza iz Dejtona", rekao je, između ostalog, Šmit.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)