(VIDEO) Crnogorski priređivači igara na sreću za Newsmax Balkans: "Praćenje igrača koji ulažu 20 evra je nedopustivo"
Uplate u igrama na sreću veće od 20 evra u Crnoj Gori biće pod posebnim merama nadzora, što će, kako tvrde priređivači, igrače oterati na crno tržište.
Priređivači igara na sreću navode da je granica u Evropskoj uniji 2.000 evra, a da će spuštanje te granice napraviti veliki administrativni posao i njima i Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore.
Predstavnica udruženja priređivača igara na sreću Montenegrobet Jovana Klisić govorila je za jutarnji program "Otvori oči" o posledicama odbijanja MUP Crne Gore da izmeni predviđenu normu iz predloga izmena Zakona o sprečavanju pranja novca.
"Praćenje igrača koji ulažu 20 evra potpuno je nedopustivo, ako se uzme u obzir da je granica ili prag tolerancije u EU dve hiljade evra. To je protivustavno, a svakako i protiv EU direktiva. Mi ćemo o tome obavestiti i Evropsku komisiju i već je napisana ustavna inicijativa. Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo finansija doneli su tri do četiri potpuno nelogična zakona od kojih se nijedan ne primenjuje", ukazala je Klisić.
Foto: Newsmax Balkans
Ona se osvrnula i na to šta bi zapravo u praksi značilo da će svi koji se kockaju sa više od 20 evra biti pod nadzorom.
"To znači da treba da se omogući praćenje svih transakcija, odnosno uplata od 20 evra. Prvo, ovde nema tehničkih kapaciteta za to, jer to nije lako ni ispratiti, a ne postoji ni racionalan razlog za tako nešto. Druga stvar, to će dovesti do odliva igrača ka nelegalnim sajtovima. Jednostavno, igrači koji igraju sa 20 evra ne žele da budu praćeni, prosto nije ni normalno da neko bude praćen sa tim iznosom niti u igrama na sreću, niti u realnom životu. Niko ne ide i ne gleda šta svako od nas kupuje i stavlja u korpu za 20 evra. Regulacija igara na sreću u Crnoj Gori postoji više od 25 godina, dok je, recimo, granica za praćenje kriptovaluta 1.000 evra, iako one nisu nikako pravno regulisane", istakla je sagovornica Newsmax Balkans.
U Srbiji 6. januara počinje primena Zakona o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću koji je stupio na snagu 6. decembra prošle godine, a kojim su predviđena brojna ograničenja za maloletnike.
Dodala je da se Crna Gora i ne trudi da reguliše inspekcijske kontrole, što se, kako je navela, vidi iz činjenice da već sedam godina nije zatvoren nijedan nelegalni objekat. S druge strane, istakla je da je Crna Gora u ovom trenutku "najveće nelegalno tržište u igrama na sreću".
"Trenutno postoji više od 400 nelegalnih lokacija kojima mogu da pristupe i maloletnici, u kojima se suštinski nijedna regulacija ne može sprovesti. Postoji više od stotinu nelegalnih sajtova koje država ne može da iskontroliše. Posledica je da će regularni priređivači gubiti svoje profite i da će doći u poziciju da ne mogu da rade na legalan način", zaključila je Klisić.
Gostovanje Jovane Klisić možete pogledati u videu:
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Građani i studenti okupili su se ispred Višeg javnog tužilaštva u Beogradu u nedelju u 20 sati zbog hapšenja više studenata. Okupljeni ispred Palate pravde u Savskoj ulici prešli su na Gazelu, a građani u više gradova blokirali su raskrsnice u znak građanske neposlušnosti zbog hapšenja studenata.
Nakon što je tokom jutra policija uklonila sve blokade, građani su u više delova Beograda, ali i drugih gradova ponovo izašli na ulice. Pripadnici MUP pomeraju ih sa kolovoza na trotoar, ali su na pojedinim mestima ulice i dalje blokirane kontejnerima i drugim predmetima.
Na gradskoj deponiji u Loznici izbio je požar u subotu oko 12.20 sati i od tog trenutka su sve nadležne službe bile na terenu. Gradski štab za vanredne situacije proglasio je vanrednu situaciju na području MZ "4. juli".
Jedna osoba poginula je, a druga je spasena iz vozila koje je učestvovalo u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na raskrsnici ulica Novosadske i Fruškogorske u Sirigu.
Uprava policije Crne Gore saopštila je da je uhapšen S. M. (23) iz Srbije, zbog lažnog prijavljivanja da je u avionu Er Srbije na relaciji Beograd-Tivat postavljena bomba, zbog čega je bio zatvoren tivatski aerodrom.
Prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) u maju 2025. godine u Crnoj Gori iznosila je 1.014 evra, dok je prosečna bruto zarada bila 1.208 evra, saopštila je Uprava za statistiku Crne Gore (MONSTAT).
Crna Gora treba da uđe u Evropsku uniju i pored svih mana u tom savezu, jer je svaka druga alternativa lošija, ocijenila je za Newsmax Balkans televiziju nekadašnja crnogorska ministarka evropskih poslova Gordana Đurović.
Zamjenik ministra vanjskih poslova BiH (HDZ) Josip Brkić govorio je u emisiji Razumno sa Borisom Brezom o obaranju apelacije Slavena Kvačevića, izmjenama Izbornog zakona, ali i o diplomatskoj šteti koju BiH trpi zbog sastanka Zukana Heleza sa iranskim izaslanikom, te otkazivanja konferencije rabina.
Dervo Sejdić, koji je uz Jakoba Fincija, tužio i dobio spor protiv BiH pred Europskim sudom u Strasbourgu, govorio je u emisiji Razumno sa Borisom Brezom o tome zašto ova presuda nije provedena nakon 16 godina, te što misli o odbacivanju apelacije u predmetu Slaven Kovačević.
Istarska policija uhapsila je i predala pritvorskom nadzorniku italijanskog državljanina, koji je u jednom kampu tajno snimao decu u turističkom objektu i koji je osumnjičen za iskorišćavanje dece za pornografiju, saopštila je istarska policijska uprava.
Komentari (0)