"Šajberovo kolo", najveća afera u istoriji jugoslovenskog fudbala: Namešteni rezultati, poništeni mečevi, oduzete titule

Fudbalska liga SFRJ sedamdesetih i osamdesetih godina važila je nezvanično za četvrtu najjaču ligu na Starom kontinentu. Stadioni su bili puni, rezultati tesni, a šampion se odlučivao u neizvesnim završnicama. Ipak, 14. juna 1986. godine – i na terenu i van njega – sve je bilo pod znakom pitanja.

14.06.2025. 09:02

"Šajberovo kolo", najveća afera u istoriji jugoslovenskog fudbala: Namešteni rezultati, poništeni mečevi, oduzete titule

Na današnji dan pre 39 godina, takođe u subotu, odigrala se jedna od najkontroverznijih epizoda u jugoslovenskoj fudbalskoj istoriji, poznata kao "Šajberovo kolo".

Sezona 1985/86. prvenstva Jugoslavije u fudbalu bila je izuzetno uzbudljiva. Za titulu su se borili Partizan i Crvena zvezda, a oba kluba imala su pred poslednje kolo po 47 bodova, s tim što je klub iz Humske imao za jedan gol bolju gol-razliku od rivala iz Ljutice Bogdana. O konačnom plasmanu na tabeli u slučaju istog broja bodova u to vreme odlučivala je gol-razlika, a ne međusobni dueli, gde je u prednosti bila Crvena zvezda (1:1, 2:1).

Zvezda je gostovala u Sarajevu, dok je Željezničar igrao protiv crno-belih na stadionu JNA. Na utakmici protiv Željezničara, od dresa Partizana opraštali su se Zvonko Živković i Zvonko Varga, pa je sudija Beriša Šinasi dozvolio da, mimo protokola, meč na JNA počne sa desetak minuta zakašnjenja da bi prvotimcima crno-belih bio priređen svečani ispraćaj, taman toliko da Partizan može da prati dešavanja na Koševu.

Tim Partizana u sezoni 1985/86:

Fahrudin Omerović, Zvonko Varga, Ljubomir Radanović, Vladimir Vermezović, Admir Smajić, Slobodan Rojević, Goran Stevanović, Nebojša Vučićević, Miloš Đelmaš, Zvonko Živković, Bajro Župić, Milonja Đukić, Vlado Čapljić , Radoslav Nikodijević, Miodrag Bajović, Miodrag Radović, Milinko Pantić, Milorad Bajović, Dragan Mance, Goran Bogdanović, Jovica Kolb, Isa Sadriju.

Trener: Nenad Bjeković

Zvezda je želela na isti način isprati u pečalbu svog golmana Živana Ljukovčana, ali je to sudija Goce Popev odbio, pa je meč u Sarajevu morao da počne na vreme.

Golovi su se ređali kao na traci. Kako Zvezda postigne pogodak na Koševu, tako i Partizan zatrese mrežu u Beogradu, čuvajući tako taj gol viška u ukupnoj gol-razlici. Spikeri sa razglasa obaveštavali su publiku i igrače o aktuelnim rezultatima.

Tim Crvene zvezde u sezoni 1985/86:

Živan Ljukovčan, Boško Đurovski, Husref Musemić, Marko Elsner, Mitar Mrkela, Milan Janković, Zlatko Krdžević, Slavko Radovanović, Žarko Đurović, Goran Milojević, Milko Đurovski, Miodrag Krivokapić, Zoran Dimitrijević, Jovica Nikolić, Milan Ivanović, Dragan Miletović, Zoran Pavlović, Miroslav Šugar, Milan Jovin, Zlatko Krmpotić, Miralem Zjajo, Vlada Stošić.

Trener: Gojko Zec

Na poluvremenu je rezultat na oba meča bio identičan - 3:0 za beogradske klubove, a na kraju su "večiti" slavili sa po 4:0, pa je titula pripala Partizanu koji je imao gol-razliku +36, ispred Zvezde sa +35.

Kome je šta trebalo u poslednjem kolu

Ostali rezultati bili su tako "podešeni" da je svako dobio ono što mu je trebalo. Postignut je izuzetno visok broj golova - čak 44 na devet odigranih mečeva.

U poslednjem kolu prvenstva SFRJ, Dinamo Zagreb jurio je poslednji voz za Kup UEFA, pa mu je bila potrebna pobeda sa što većom razlikom nad poslednjeplasiranom Vojvodinom - bilo je 7:1. U borbi za opstanak, najkraćih rukava ostao je OFK Beograd, jer je, uz pobedu nad Veležom, morao da traži spas u rezultatima ostalih konkurenata.

Printscreen: Rsssf.org

Međutim, u Nikšiću su Sutjeska i Budućnost "bratski" podelili bodove rezultatom 5:5, Čelik i Rijeka su odigrali taman koliko je svima odgovaralo – 1:1, a gol-razlika Vinkovčana bila je nedostižna za „romantiku“. U Splitu se, tvrdilo se tada, "nameštao" najbolji strelac lige. Bivši hajdukovac u dresu Vinkovčana, Davor Čop, postigao je het-trik u porazu 5:3 i sa 22 gola postao prvi strelac lige. Pokušali su to isto da urade i u Nikšiću, ali Miloš Bursać, iako je dao tri gola, nije uspeo da preuzme prvo mesto.

Šajberova reakcija

Nekoliko sati nakon što su završene utakmice, tadašnji predsednik Fudbalskog saveza Jugoslavije Slavko Šajber, zbog sumnje u regularnost, doneo je odluku da poništi celo poslednje kolo i naložio da se ono odigra ponovo.

Zbog velikog broja navodno nameštenih mečeva, 12 klubova je započelo novu sezonu sa po šest bodova minusa. Međutim, Partizan je odbio da ponovo odigra utakmicu protiv Željezničara, smatrajući da bi time indirektno priznao učešće u nameštanju. Zbog toga je utakmicu izgubio službenim rezultatom 3:0, dok je Crvena zvezda poražena sa 2:1. Na osnovu tih rezultata, Crvena zvezda je postala šampion Jugoslavije u sezoni 1985/86.

Rezultati 34. kola

Hajduk Split - Dinamo Vinkovci 5:3

Čelik – Rijeka 1:1

Vojvodina – Dinamo Zagreb 1:7

Partizan – Željezničar 4:0

Sarajevo – Crvena zvezda 0:4

Osijek – Sloboda Tuzla 2:1

Velež – OFK Beograd 2:3

Priština – Vardar 0:0

Sutjeska – Budućnost 5:5

Partizan je naredne sezone kažnjen oduzimanjem šest bodova, pa je Vardar 1987. godine osvojio titulu. I Zvezda i Vardar godinu dana kasnije igrali su u Kupu evropskih šampiona (KEŠ) kao zvanični prvaci Jugoslavije.

Nakon odluke FSJ, usledili su brojni pravni postupci. Partizan je uložio žalbu Ustavnom sudu i Sudu udruženog rada, koji su 1990. godine doneli presudu kojom su poništene sve odluke FSJ. Prema toj presudi, tvrdnje o nameštanju utakmica nisu bili dokazane, pa je Partizanu vraćena titula za sezonu 1985/86. Ta odluka izazvala je dodatne kontroverze i podelila javnost.

Vermezović: Mi smo te godine osvojili titulu

Jedan od najuspešnijih fudbalera Partizana osamdesetih godina i član ekipe iz sezone 1985/86. Vladimir Vermezović govori za Newsmax Balkans o tim događajima.

"To je bilo davno i rešeno je kako je rešeno. Mi jesmo osvojili titulu. To je bila dobra sezona za nas, imali smo kvalitetnu ekipu. I sledeće sezone imali smo najviše bodova, ali ta priča oko oduzimanja bodova uticala je da sa minusom jurimo Vardar", prisetio se Vermezović.

Prema njegovim rečima, to vreme bilo je potpuno drugačije od današnjeg.

"Bilo je drugo vreme, druga zemlja. Nije za poređenje. Danas su pare najvažnije. Nikog ne interesuje ni budućnost srpskog fudbala, ni razvoj igrača. Svi gledaju samo da potroše pare, pa zato generalno nemamo uspeha", zaključio je Vermezović.

Stevanović: Bolje se sećam pobede protiv Dinama

I Vermezovićev saigrač iz Partizanovog tima u sezoni 1985/86. Goran Stevanović kaže da kada su prvenstva neizvesna, uvek ima onih koji su zadovoljni i onih koji nisu - i svi upiru prstom jedni na druge.

"Toga ima u svakom prvenstvu, u mnogim državama. Sada, skoro četiri decenije kasnije, jedva se sećam tog poslednjeg kola. Daleko bolje pamtim pretposlednje, jednu fantastičnu utakmicu u Zagrebu, kada smo preokrenuli rezultat pred kraj meča i pobedili Dinamo sa 3:2", istakao je Stevanović u izjavi za Newsmax balkans.

Foto: ATAImages/Dušan Milenković

Prema njegovim rečima, kazne koje je Partizan tada dobio uticale su na to da dve godine zaredom ne igra Kup evropskih šampiona.

"Možda je i to uticalo da Darko Pančev, tada veliki centarfor, ne dođe u Partizan, već da potpiše za Zvezdu. On je bio igrač-gol, a upravo takav nam je nedostajao. Ko zna kako bi se stvari kasnije razvijale i u domaćem prvenstvu i u evropskim utakmicama", naglasio je Stevanović.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)