U tužbi, koja će biti podneta okružnom sudu Kalifornije kasnije danas, navodi se da je Tramp upotrebio Akt o vanrednoj međunarodnoj ekonomskoj situaciji iz 1977. bez odobrenja Kongresa da bi uveo tarife, što je, kako se tvrdi, nezakonit postupak. Ovaj akt daje predsedniku široka ovlašćenja u slučaju vanredne situacije, iako nikada nije primenjen radi uvođenja tarifa.
Trampova administracija je navela da vanrednu situaciju predstavljaju trgovina drogom, ilegalna imigracija i trgovinski deificit. Njusom je u saopštenju naveo da Trampove nezakonite tarife već izazivaju haos u porodicama Kalifornije, firmama, ekonomiji te države, dovode do skoka cena i ugrožavaju radna mesta.
On je dodao da su tarife koštale Kaliforniju milijarde dolara, kao i da su poremetile lance snabdevanja.
Njusom je ranije ovog meseca već najavio da nastoji da postigne sporazume sa drugim zemljama kako bi pokušao da ublaži posledice Trampovog trgovinskog rata.
Kalifornija je najveći uvoznik među američkim državama, naveo je Njusom u saopštenju, naglašavajući značaj trgovine sa Meksikom, Kanadom i Kinom, navodi Aksios.
Iako je Tramp suspendovao primenu najvećeg dela sankcija na 90 dana, osim Kini, neke od carina ostaju na snazi. Pored toga, kako podseća Aksios, Bela kuća je nagovstila uvođenje dodatnih tarifa na poluprovodnike i farmaceutske proizvode, podsetio je Aksios.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)