(VIDEO) Analitičar za Newsmax Balkans: Tarife između SAD i EU direktno pogađaju i Srbiju

Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.

Autor:

M. K.

11.05.2025. 19:33

(VIDEO) Analitičar za Newsmax Balkans: Tarife između SAD i EU direktno pogađaju i Srbiju

Sastanak američkog ministra finansija Skota Besenta i potpredsednika kineske vlade He Lifenga, koji je počeo u subotu, trajao je više od deset sati. Prema rečima našeg sagovornika, postoji nekoliko indikatora u kom se smeru kreću pregovori.

"Troši se vreme da se dođe do nekih malo boljih uslova. Ne bih rekao da je konačni dogovor blizu. Imamo samo dva štura saopštenja - jedno je Trampovo, u kojem je rekao da se najavljuje smanjenje carina, a to bi moglo da bude izlaz iz ovoga. S druge strane, Peking je rekao da je Amerika inicirala ove sastanke", navodi naš sagovornik.

Zoronjić se osvrnuo na činjenicu da tarife Amerike prema EU mnogo više pogađaju male države, a među njima i Srbiju.

"Ukoliko Sjedinjene Američke Države uvedu tarife Evropskoj uniji, to će se direktno odraziti na nas u Srbiji. To su stvari koje nas ovde treba da brinu i moramo tom problemu da pristupimo racionalno, a ne navijački. Srbiji je najveći trgovinski partner Evropska unija, a Nemačka kao njen lider", zaključuje Zoronjić.

Resetovanje odnosa

Naš sagovornik ukazuje da je Tramp najavio totalno resetovanje odnosa. Na pitanje kome odgovara da dođe do resetovanja odnosa, Zoronjić kaže:

"Kada pričamo o totalnom resetovanju, to je svakako jedan deo Trampovog narativa. To ne mora nužno da znači da će sada sve biti iz početka – rušimo, pa gradimo - ali jeste nešto što je prihvatljivo, rekao bih, njegovim biračima, pre svega u Sjedinjenim Američkim Državama. Ako pričamo o tome kome bi odgovaralo određeno štimovanje tih odnosa, svakako su to Sjedinjene Američke Države", zaključuje Zoronjić.

Sagovornik emisije "Presek" podseća da je samo u prethodnoj godini Kina imala 300 milijardi dolara suficita u ekonomskoj razmeni sa SAD, pa je jasno da bi Amerika želela da bude zastupljenija u toj saradnji, odnosno da njeni proizvodi budu prisutniji na kineskom tržištu.

Ceo razgovor sa Emilom Zoronjićem pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)