Istraga u NATO: Više novca i oružja, ali i korupcije
Hapšenja u Agenciji za nabavke NATO: poslovi sa nabavkom oružja i municije ionako su poznati kao problematični, a u vreme kada se sve više ulaže u odbranu, rizik od korupcije postaje veoma realan.
Prva dva hapšenja prijavio je 14. maja belgijski javni tužilac. Kako je navedeno, reč je o "mogućim nepravilnostima" u ugovorima za kupovinu municije i dronova za NATO.
Sumnja se da su zaposleni ili bivši zaposleni u Agenciji NATO za podršku i nabavke (NSPA) prosleđivali informacije određenim izvođačima radova u oblasti odbrane, piše Dojče vele (DW).
Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je da postoje velike šanse da se ukrajinsko pitanje dovede u bolju poziciju u naredne dve nedelje, istakavši ulogu koju u tome igraju ukrajinska, američka i turska vlada.
Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je da Alijansa nije obećala da će članstvo Ukrajine u toj organizaciji biti garantovano mirovnim sporazumom sa Rusijom.
Istraživač organizacije Novi treći put Dragoslav Rašeta, u autorskom tekstu za Newsmax Balkans, analizira kako je Redžep Tajip Erdogan podigao vojnu industriju Turske i time dobio svoje nove diplomatsko oružje.
"Postoje naznake da je novac dobijen tim nezakonitim radnjama opran, delimično i osnivanjem konsultantskih kompanija", navedeno je u saopštenju tužioca.
Ubrzo nakon toga i holandske vlasti objavile su informaciju o tri hapšenja.
Između ostalih, uhapšen je i jedan 58-godišnji bivši službenik Ministarstva odbrane čiji je posao "uključivao međunarodne ugovore o javnim nabavkama".
Kancelarija javnog tužioca u Luksemburgu, gde se nalazi sedište NSPA, navela je da su u toj zemlji zaplenjena određena dokumenta. Dodaje se i da je istraga proširena na Italiju, Španiju i SAD, a koordinira je Evrodžast, pravosudna agencija Evropske unije.
NATO: Želimo do korena ovog slučaja
Na nedavnom sastanku NATO u Antaliji, u Turskoj, generalni sekretar vojnog saveza Mark Rute rekao je novinarima da je agencija NSPA sama pokrenula istrage.
"Želimo da dođemo do korena ovog slučaja", rekao je Rute.
U NSPA je zaposleno više od 1.500 ljudi. Pored sedišta u Luksemburgu, agencija ima kancelarije u još nekoliko drugih evropskih zemalja. Ona je zadužena za pružanje logističke podrške za operacije ili misije NATO-a, a pored toga ona u ime zemalja članica pregovara o zajedničkim ugovorima o nabavci oružja i opreme.
Foto: Envato
Ideja je da se tim zajedničkim nabavkama, odnosno efikasnim grupisanjem potražnje, uštedi novac. Kako sam NATO navodi, agencija posluje na principu "bez gubitaka i bez profita".
Prošle godine je NSPA, u ime nekoliko zemalja članica, potpisala ugovor vredan skoro 624 miliona evra za nabavku protivvazduhoplovnih raketa "stinger".
Bivši generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg objavio je taj sporazum u maju 2024, ali nije navedeno koje su zemlje u to uključene.
Ekspertkinja za pitanja odbrane Frančeska Grandi, iz organizacije Transparensi internešenel, ocenjuje da aktuelna istraga u NATO-u, bez obzira na njen ishod, predstavlja "dragoceni podsetnik" na to koliko je važan temeljni nadzor nad načinom trošenja javnog novca na odbranu. "Ovaj slučaj zaista na neki način dolazi u pravi čas, jer nas podseća na važnost transparentnosti".
Loš tajming za NATO
Za NATO, međutim, to baš i nije pravi čas. Zbog velikog vojnog nagomilavanja Rusije usred rata u Ukrajini, članice NATO-a u ogromnoj meri povećavaju ulaganja u odbranu, što će verovatno potrajati godinama.
Veruje se da će se na predstojećem samitu Alijanse, a pod pritiskom američkog predsednika Donalda Trampa, 32 zemlje članice obavezati da će na odbranu trošiti najmanje 3,5 odsto svog bruto domaćeg proizvoda (BDP).
To bi bio ogroman iskorak u odnosu na trenutni cilj od dva odsto, odnosno trenutnu prosečnu proporcionalnu potrošnju BDP-a od 2,7 procenata. Tokom 2024. NATO je kolektivno potrošio 1,3 biliona dolara na odbranu, pokazuju podaci Alijanse koji su objavljeni prošlog meseca.
Za velika ulaganja sprema se i Evropska unija, čije članice čine dve trećine NATO-a. Evropska komisija objavila je nedavno plan po kojem će se iskoristiti odličan kreditni rejting Unije za pozajmicu od 150 milijardi evra. To bi trebalo da pomogne da 27 članica EU investiraju dodatnih 800 milijardi evra u odbranu.
Više novca – više problema
S dodatnim stotinama milijardi koje će se u narednih pet godina uliti u odbrambenu industriju, javne institucije će se verovatno naći pod ogromnim pritiskom, jer će morati da upravljaju rizicima zbog potencijalne korupcije.
Sektor odbrane je praktično svuda u svetu posebno sklon korupciji – zbog visokog nivoa tajnosti vladinih ugovora, velikih količina novca i osetljive prirode pregovora, objašnjava Frančeska Grandi iz Transparensija.
Ni Evropa nije izuzetak. Na nacionalnom i na nivou Evropske unije, mnogi mehanizmi transparentnosti često se ne primenjuju kada su u pitanju odbrana i bezbednost.
Evropski parlament, na primer, nema uobičajeni budžetski nadzor nad novcem koji se, preko Evropskog mirovnog fonda, šalje Ukrajini za njene odbrambene potrebe. A više od deset milijardi evra već je dodeljeno Kijevu putem mehanizma koji je van budžeta Unije.
U Transparensiju su veoma zabrinuti, jer smatraju da kreatori politike nisu dovoljno zainteresovani za transparentnost i nadzor u rastućem talasu izdataka za odbranu, kaže Grandi. Istovremeno, lobiranje u oblasti odbrambene industrije je u porastu.
"Zbog nedostatka nadzora rizikujemo da završimo s odbrambenom arhitekturom koja ne obezbeđuje bezbednost svojih građana onako kako bi trebalo, koja je obeležena neefikasnošću, koja rasipa novac, ali i stvara prostor za zloupotrebu moći i neprimeren uticaj", zaključuje ekspertkinja organizacije Transparensi internešenel Frančeska Grandi.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Muriz Memić, otac ubijenog mladića Dženana Memića, u emisiji Razumno sa Borisom Brezom otkrio je dosad nepoznate detalje i novine iz predmeta o kojem godinama bruji cijeli Balkan.
Prema preliminarnim podacima Rumuske izborne komisije, u drugom krugu predsedničkih izbora pobedio je nezavisni kandidat i gradonačelnik Bukurešta Nikušor Dan, koji je osvojio 53,60 odsto glasova.
Strahinja Trivković (19), maturant Treće beogradske gimnazije, dobitnik je više od 160 nacionalnih i međunarodnih nagrada iz različitih oblasti, a 2025. godine proglašen je za najboljeg diplomatu na svetu. Za Newsmax Balkans govorio je o svojim priznanjima i otkrio u čemu je ključ njegovog uspeha.
Politički analitičar Zoran Vuletić rekao je da novi potencijal i novi izvor opozicionih glasova leži u dogovoru studenata, opozicije, univerziteta i profesora, dok je Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost dodao da će izbora biti kada se proceni da je to dobro za društvo.
Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ 1990 i izaslanik u Domu naroda BiH, govorio je u emisiji "Razumno" sa Borisom Brezom o aktualnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp optužio je bivšu potpredsednicu SAD Kamalu Haris da je platila pevačici Bijonse 11 miliona dolara za "nelegalnu" podršku tokom izbora 2024. godine.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski naložio je formiranje stalne proširene nacionalne pregovaračke grupe za okončanje rata i uspostavljanje pravog, pouzdanog mira.
Italijanska policija identifikovala je i uhapsila 11 lopova koji su izveli spektakularnu pljačku u Livornu tokom koje su pomoću eksploziva otvorili dva blindirana vozila za prevoz novca, a potom ih zapalili.
Ruski sud je kaznio američkog tehnološkog giganta Epl sa 7,5 miliona rubalja (oko 83 hiljade evra) zbog kršenja zakona o LGBT propagandi u tri navrata, saopštila je danas pres služba moskovskog suda.
Ministarstvo spoljnih poslova Litvanije saopštilo je da je pokrenulo slučaj protiv Belorusije u Međunarodnom sudu pravde (ICJ) optužujući tu državu da je organizovala i omogućila krijumčarenje migranata u Litvaniju, prenosi Rojters.
Politička drama kakvu Rumunija ne pamti - tri kruga, jedan nevažeći izborni ciklus, optužbe za mešanje Rusije i konačno, preokret koji niko nije očekivao. Nikušor Dan je novi predsednik Rumunije. U neizvesnoj političkoj trci pobedio je Đorđa Simiona, lidera desnice.
Američki predsednik Donald Tramp razgovarao je sa ukrajinskim kolegom Volodimirom Zelenskim o potencijalnom prekidu vatre u sukobu Kijeva i Moskve, a zatim je obavio i razgovor sa liderom Rusije Vladimirom Putinom, koji je trajao dva sata, preneo je CNN.
Bista pevača Džim Morisona, frontmena grupe Dorsi, slučajno je pronađena tokom pretresa koji je izvela finasijska i antikorupcijska jedinica Kriminalističke policije Pariza u okviru istrage o prevari, potvrdilo je pariško tužilaštvo za RTL France.
Komentari (0)