Istraga u NATO: Više novca i oružja, ali i korupcije
Hapšenja u Agenciji za nabavke NATO: poslovi sa nabavkom oružja i municije ionako su poznati kao problematični, a u vreme kada se sve više ulaže u odbranu, rizik od korupcije postaje veoma realan.
Prva dva hapšenja prijavio je 14. maja belgijski javni tužilac. Kako je navedeno, reč je o "mogućim nepravilnostima" u ugovorima za kupovinu municije i dronova za NATO.
Sumnja se da su zaposleni ili bivši zaposleni u Agenciji NATO za podršku i nabavke (NSPA) prosleđivali informacije određenim izvođačima radova u oblasti odbrane, piše Dojče vele (DW).
Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je da postoje velike šanse da se ukrajinsko pitanje dovede u bolju poziciju u naredne dve nedelje, istakavši ulogu koju u tome igraju ukrajinska, američka i turska vlada.
Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je da Alijansa nije obećala da će članstvo Ukrajine u toj organizaciji biti garantovano mirovnim sporazumom sa Rusijom.
Istraživač organizacije Novi treći put Dragoslav Rašeta, u autorskom tekstu za Newsmax Balkans, analizira kako je Redžep Tajip Erdogan podigao vojnu industriju Turske i time dobio svoje nove diplomatsko oružje.
"Postoje naznake da je novac dobijen tim nezakonitim radnjama opran, delimično i osnivanjem konsultantskih kompanija", navedeno je u saopštenju tužioca.
Ubrzo nakon toga i holandske vlasti objavile su informaciju o tri hapšenja.
Između ostalih, uhapšen je i jedan 58-godišnji bivši službenik Ministarstva odbrane čiji je posao "uključivao međunarodne ugovore o javnim nabavkama".
Kancelarija javnog tužioca u Luksemburgu, gde se nalazi sedište NSPA, navela je da su u toj zemlji zaplenjena određena dokumenta. Dodaje se i da je istraga proširena na Italiju, Španiju i SAD, a koordinira je Evrodžast, pravosudna agencija Evropske unije.
NATO: Želimo do korena ovog slučaja
Na nedavnom sastanku NATO u Antaliji, u Turskoj, generalni sekretar vojnog saveza Mark Rute rekao je novinarima da je agencija NSPA sama pokrenula istrage.
"Želimo da dođemo do korena ovog slučaja", rekao je Rute.
U NSPA je zaposleno više od 1.500 ljudi. Pored sedišta u Luksemburgu, agencija ima kancelarije u još nekoliko drugih evropskih zemalja. Ona je zadužena za pružanje logističke podrške za operacije ili misije NATO-a, a pored toga ona u ime zemalja članica pregovara o zajedničkim ugovorima o nabavci oružja i opreme.
Foto: Envato
Ideja je da se tim zajedničkim nabavkama, odnosno efikasnim grupisanjem potražnje, uštedi novac. Kako sam NATO navodi, agencija posluje na principu "bez gubitaka i bez profita".
Prošle godine je NSPA, u ime nekoliko zemalja članica, potpisala ugovor vredan skoro 624 miliona evra za nabavku protivvazduhoplovnih raketa "stinger".
Bivši generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg objavio je taj sporazum u maju 2024, ali nije navedeno koje su zemlje u to uključene.
Ekspertkinja za pitanja odbrane Frančeska Grandi, iz organizacije Transparensi internešenel, ocenjuje da aktuelna istraga u NATO-u, bez obzira na njen ishod, predstavlja "dragoceni podsetnik" na to koliko je važan temeljni nadzor nad načinom trošenja javnog novca na odbranu. "Ovaj slučaj zaista na neki način dolazi u pravi čas, jer nas podseća na važnost transparentnosti".
Loš tajming za NATO
Za NATO, međutim, to baš i nije pravi čas. Zbog velikog vojnog nagomilavanja Rusije usred rata u Ukrajini, članice NATO-a u ogromnoj meri povećavaju ulaganja u odbranu, što će verovatno potrajati godinama.
Veruje se da će se na predstojećem samitu Alijanse, a pod pritiskom američkog predsednika Donalda Trampa, 32 zemlje članice obavezati da će na odbranu trošiti najmanje 3,5 odsto svog bruto domaćeg proizvoda (BDP).
To bi bio ogroman iskorak u odnosu na trenutni cilj od dva odsto, odnosno trenutnu prosečnu proporcionalnu potrošnju BDP-a od 2,7 procenata. Tokom 2024. NATO je kolektivno potrošio 1,3 biliona dolara na odbranu, pokazuju podaci Alijanse koji su objavljeni prošlog meseca.
Za velika ulaganja sprema se i Evropska unija, čije članice čine dve trećine NATO-a. Evropska komisija objavila je nedavno plan po kojem će se iskoristiti odličan kreditni rejting Unije za pozajmicu od 150 milijardi evra. To bi trebalo da pomogne da 27 članica EU investiraju dodatnih 800 milijardi evra u odbranu.
Više novca – više problema
S dodatnim stotinama milijardi koje će se u narednih pet godina uliti u odbrambenu industriju, javne institucije će se verovatno naći pod ogromnim pritiskom, jer će morati da upravljaju rizicima zbog potencijalne korupcije.
Sektor odbrane je praktično svuda u svetu posebno sklon korupciji – zbog visokog nivoa tajnosti vladinih ugovora, velikih količina novca i osetljive prirode pregovora, objašnjava Frančeska Grandi iz Transparensija.
Ni Evropa nije izuzetak. Na nacionalnom i na nivou Evropske unije, mnogi mehanizmi transparentnosti često se ne primenjuju kada su u pitanju odbrana i bezbednost.
Evropski parlament, na primer, nema uobičajeni budžetski nadzor nad novcem koji se, preko Evropskog mirovnog fonda, šalje Ukrajini za njene odbrambene potrebe. A više od deset milijardi evra već je dodeljeno Kijevu putem mehanizma koji je van budžeta Unije.
U Transparensiju su veoma zabrinuti, jer smatraju da kreatori politike nisu dovoljno zainteresovani za transparentnost i nadzor u rastućem talasu izdataka za odbranu, kaže Grandi. Istovremeno, lobiranje u oblasti odbrambene industrije je u porastu.
"Zbog nedostatka nadzora rizikujemo da završimo s odbrambenom arhitekturom koja ne obezbeđuje bezbednost svojih građana onako kako bi trebalo, koja je obeležena neefikasnošću, koja rasipa novac, ali i stvara prostor za zloupotrebu moći i neprimeren uticaj", zaključuje ekspertkinja organizacije Transparensi internešenel Frančeska Grandi.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
GradjaНИН ( R )
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
Kreće sezona odmora, a za mnoge koji imaju kućne ljubimce problem gde će ih smestiti dok su odsutni. Poslednjih godina u Srbiji je sve više pansiona koji nude niz usluga za brigu i smeštaj vašeg kućnog ljubimca. Pre nego što se opredelite za tu opciju, pogledajte cene.
"Reka Raška je umrla", reči su ribolovaca koji su trideset godina čuvali i gajili različite vrste ribe na teritoriji Novog Pazara. Nakon velikog pomora, u vodi nije ostalo ništa osim uginulih riba koje ribolovci danima nalaze duž čitave reke. Nadležni još utvrđuju šta se tačno dogodilo.
Pripadnici pontonirskih jedinica Vojske Srbije postavili su pontonski most preko Velike Morave u opštini Svilajnac, u neposrednoj blizini postojećeg, glavnog mosta na kojem je obustavljen saobraćaj, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Tim istraživača sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu učestvuje u istraživanju o izboru karijere prema profilu ličnosti, a novina u ovakvim istraživanjima je to da je kreirana aplikacija koja je potpuno besplatna, a preko koje se može proveriti koje profesije najbolje odgovaraju profilu ličnosti.
Direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović rekla je da formiranjem političke stranke "Partija Amerika" Ilon Mask želi da bude "jezičak na vagi" između Republikanaca i Demokrata, kao i da stekne ucenjivački kapital kako bi sprovodio politike koje njemu odgovaraju.
Izraelska vojska je saopštila je da je napade, tokom noći nedelje na ponedeljak, na mete pobunjenika Huta u Jemenu izvršilo oko 20 borbenih aviona, koji su bacili više od 50 komada municije. Ispaljene su rakete i iz Jemena na Izrael.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp i američki ministar trgovine Hauard Latnik saopštili su da je primena novih carinskih tarifa odložena do 1. avgusta, prenosi "Gardijan".
Broj poginulih u poplavama koje su proteklog vikenda pogodile centralni deo savezne američke države Teksas porastao je na 82, uključujući 28 dece, a spasioci u teškim uslovima nastavljaju potragu za osobama koje se još vode kao nestale, među kojima je i 10 nestalih devojčica iz letnjeg kampa Mistik.
Grčka je spasila više od 430 migranata oko 25 nautičkih milja od ostrva Gavdos, njenog najjužnijeg ostrva, u jednoj od pet intervencija od petka, saopštila je obalska straža Grčke.
Papa Lav XIV stigao je u dvorac Gandolfo, papsku letnju rezidenciju, čime je otpočeo šestonedeljni odmor tokom kojeg će, kako je rekao, "obnoviti telo i duh".
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je, uoči sastanka sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, da je odlučan da obezbedi povratak talaca koji se nalaze u Gazi i da otkloni pretnju Hamasa po Izrael.
Komentari (0)