(VIDEO) Tenkovska brigada u Litvaniji - odgovor Berlina na rusku pretnju

U istorijskom koraku za nemačku vojsku, Bundesver je po prvi put formirao stalnu tenkovsku brigadu van granica zemlje, i to na istočnom krilu NATO - u Litvaniji. Ova odluka deo je šire strategije Alijanse za jačanje odbrane baltičkog regiona.

Autor:

M. K.

22.05.2025. 20:39

(VIDEO) Tenkovska brigada u Litvaniji - odgovor Berlina na rusku pretnju

Ceremoniji otvaranja u Vilnjusu prisustvovao je i nemački kancelar Fridrih Merc. A kako za Newsmax Balkans navodi dopisnik Vlastimir Vidić, brigada simbolizuje prekretnicu u nemačkoj vojnoj politici. 

"Tako nešto nije viđeno još od Drugog svetskog rata. Iako je nemačka vojska učestvovala u mirovnim misijama, ovo je prvi put da Bundesver ima trajnu vojnu formaciju takvog obima van zemlje", kaže Vidić.

Tenkovska brigada, koja će brojati oko 5.000 ljudi (4.800 u uniformi i oko 200 civila), biće u potpunosti operativna do kraja 2027. godine. Nemačka će, osim vojnog kadra, u Litvaniju dovesti i njihove porodice, kao i logističke i društvene sadržaje, čime se praktično uspostavlja stalna vojna baza.

Baltik kao "Ahilova peta"

Strategija NATO identifikuje baltički region kao potencijalnu slabu tačku - posebno takozvani Suvalki koridor, uski pojas zemlje između Poljske i Litvanije, koji razdvaja Belorusiju od ruske enklave Kalinjingrad.

"Procena je da bi, u slučaju konflikta, Rusija pokušala da spoji te dve oblasti, čime bi izolovala baltičke zemlje. Zato je formiranje ove brigade od suštinskog značaja za bezbednosnu arhitekturu Evrope", objašnjava Vidić.

Poruka Moskvi

Kancelar Merc i ministar odbrane Boris Pistorius u Litvaniji su jasno poručili da Nemačka vidi Rusiju kao direktnu pretnju evropskoj stabilnosti.

"Poruka je jasna - Nemačka i Evropa moraju biti dovoljno snažne da ne bi morale da ratuju. Ova brigada je simbol odvraćanja, ali i spremnosti da se brani svaki pedalj teritorije NATO", navodi Vidić.

Pitanje regrutacije i društvene podrške

I dok politički vrh šalje odlučne poruke, unutar same Nemačke postoje brojni izazovi - naročito kada je reč o ljudskim resursima.

"Ova brigada se sastoji isključivo od profesionalaca, dok ostatak Bundesvera i dalje u velikoj meri čine dobrovoljci. Mlađe generacije koje su odrasle u pacifizmu nisu sklone vojnoj karijeri. Postavlja se pitanje - kako popuniti redove vojske u budućnosti", ističe Vidić.

Na predstojećem samitu NATO, kako najavljuje, Nemačkoj bi mogao biti upućen zvaničan zahtev da poveća broj pripadnika Bundesvera za čak 60 do 80 hiljada, što otvara nova pitanja o održivosti modela dobrovoljne službe.

Formiranje brigade u Litvaniji označava novo poglavlje nemačke bezbednosne politike, koje se odvija u senci rata u Ukrajini.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)