Predsednik Sjedinjenih Država na društvenim mrežama je napisao kako "ono što Putin ne shvata jeste da da nije bilo mene, mnogo jako loših stvari bi se već dogodilo Rusiji i to JAKO LOŠIH. On se igra sa vatrom!". Ova izjava dolazi pomalo neočekivano s obzirom da su obojica imali produktivan telefonski razgovor pre nešto više od nedelju dana. Ostaje nejasno na šta je tačno mislio Tramp kada je ovo napisao, jer ova izjava može da se tumači dvojako. Da je on lično koristeći funkciju predsednika sprečio da se nešto "jako loše" desi Rusiji ili da je njegova opozicija Bajdenu i ratu u Ukrajini sprečila da se to nešto desi Rusiji.
Svakako, činjenica je da ovaj rat traje predugo i da Tramp želi da se on što pre okonča nekim dogovorom koji bi uvažio bezbednosne interese Ukrajine, ali i nacionalne interese Rusije. On zna da ne sme previše da nagradi Rusiju za ovu agresiju, tako da međunarodno priznanje zauzetih teritorija sasvim sigurno nije na stolu. Problem izgleda nastaje upravo po pitanju bezbednosnih garancija koje bi Ukrajina trebalo da dobije, a koje Rusija nije spremna da prihvati jer ona očekuje punu neutralnost bez stranih mirovnih trupa. Sa druge strane Rusija nije spremna, barem ne još uvek, da prihvati prekid vatre bez mirovnog dogovora na vidiku jer bi sve suprotno samo poslužilo za konsolidovanje ukrajinskih snaga.
Ono što stvara nervozu u Vašingtonu jeste činjenica da su se pregovori odužili i da je rat trebalo već da bude okončan, barem iz ugla Donalda Trampa i njegovih saradnika. U ovom trenutku nova američka administracija ostvaruje uspehe na unutrašnjem planu, od uspostavljanja pune kontrole na granici, do masovnih ušteda u budžetu i ukidanja poreza na bakšiš i prekovremeni rad. Tako da Trampova administracija može još neko vreme da toleriše rat na istoku Evrope. Ipak, ukoliko se rat ne završi do sledećih izbora u novembru 2026. godine, demokrate će sasvim sigurno pokušati da kapitalizuju na tome da je Tramp nesposoban i da je previše popuštao pred Putinom i da je to razlog zašto rat još uvek traje.
Na samom početku je rokove i ultimatume ka Rusiji iznosila osoba od najvećeg Trampovog poverenja, državni sekretar Marko Rubio. Međutim, očigledno je da to više nije dovoljno i da su amerikanci naleteli na ruske bajonete. To ne znači da će doći do značajne eskalacije ovog sukoba, ipak svaki dan koji prođe bez dogovora o prekidu vatre i konačnom miru je dan u kojem će stradati nedužni na obe strane fronta. Narativi su sada bitno drugačiji od onih sa početka rata kada se govorilo o zauzimanju Kijeva, ali i potpunoj destrukciji Rusije. Sada obe strane nastupaju realistično, ili barem prizemnije nego što je to bio slučaj pre samo devet meseci. Međutim, ne verujem da ćemo videti sastanak dva lidera dok svi detalji ne budu bili dogovoreni, sve suprotno od toga bi narušilo kredibilitet Moskve i Vašingtona.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)