Džulijan Asanž bio politički zatvorenik u Velikoj Britaniji: Usvojena rezolucija u Savetu Evrope
Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PS SE) usvojila je rezoluciju kojom se priznaje da je osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž bio politički zatvorenik u Velikoj Britaniji.
Za rezoluciju u PS SE, koju čine poslanici iz 46 država članica Saveta Evrope, glasalo je 88 poslanika, 13 je bilo protiv, a 20 je bilo uzdržano, saopštio je Vikiliks na svom nalogu na društvenoj mreži Iks.
U nacrtu rezolucije pod nazivom "Pritvaranje i osuda Džulijana Asanža i njihov zastrašujući uticaj na ljudska prava", koji je ranije objavljen na sajtu PS SE, ukazuje se na značaj slobode štampe i navodi da "oštro postupanje prema Džulijanu Asanžu, koji je nedavno pušten iz pritvora nakon više od decenije politički motivisanog krivičnog gonjenja za njegov novinarski rad" zaslužuje posebnu pažnju.
Iako se pozdravlja njegovo oslobađanje, izražava se zabrinutost da "nesrazmerno oštar tretman" prema njemu "stvara opasan zastrašujući efekat i klimu autocenzure koja utiče na sve novinare, izdavače i druge koji izveštavaju o stvarima od suštinskog značaja za funkcionisanje demokratskog društva".
Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž (53) rekao je da je pušten iz zatvora jer je priznao krivicu za novinarstvo, a ne zato što je pravni sistem funkcionisao.
Skoro milion ljudi u Velikoj Britaniji je pogrešno kategorisano da su previše bolesni da bi radili, iako su voljni i sposobni da se zaposle, pokazuje studija Centra za socijalnu pravdu (CSJ).
Napominje se da je PS SE uznemirena izveštajima da je CIA tajno ispitivala Asanža u Ambasadi Ekvadora u Londonu i da je "navodno razvijala planove da ga otruje ili čak ubije" u Velikoj Britaniji i osuđuju se "svi oblici i prakse transnacionalne represije".
Istovremeno se izražava žaljenje što britanske vlasti, kako se navodi, "nisu uspele da efikasno zaštite Asanžovu slobodu izražavanja i pravo na slobodu, izlažući ga dugom pritvoru u strogo obezbeđenom zatvoru, uprkos političkoj prirodi najtežih optužbi protiv njega".
"Njegov pritvor u cilju ekstradicije daleko je premašio razumnu dužinu prihvatljivu za tu svrhu", ocenjuje se u rezoluciji.
Foto: Tanjug/AP/Pascal Bastien
U rezoluciji se SAD pozivaju da reformišu Zakon o špijunaži i da isključe njegovu primenu na izdavače, novinare i uzbunjivače "koji otkrivaju poverljive informacije sa namerom da podignu svest javnosti i informišu o teškim zločinima, kao što su ubistvo, mučenje, korupcija ili nezakonito praćenje".
Pozivaju se SAD i da sprovedu "temeljne, nepristrasne i transparentne istrage o navodnim ratnim zločinima i kršenjima ljudskih prava koje su otkrili Vikiliks i Asanž" i sarađuju sa španskim pravosudnim organima kako bi se razjasnile sve činjenice o navodnom nezakonitom praćenju Asanža i njegovih sagovornika u Ambasadi Ekvadora u Londonu.
Hitno revidirati zakone o ekstradiciji
Velika Britanija poziva se da hitno revidira svoje zakone o ekstradiciji "kako bi se sprečila mogućnost izručenja osoba koje se traže zbog krivičnih dela političke prirode" i sprovede nezavisnu reviziju postupanja nadležnih organa prema Asanžu "u cilju utvrđivanja da li je on bio izložen mučenju ili nehumanom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju".
Foto: Tanjug/AP/Pascal Bastien
Asanž (53) je u utorak, obaćajući se u PS SE, rekao da je pušten iz zatvora jer je priznao krivicu za novinarstvo, a ne zato što je pravni sistem funkcionisao.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, u saradnji sa policijom, prikupilo je dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Goran Vasić, vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu.
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Osam godina nakon eksplozije u fabrici "Milan Blagojević – Namenska" u kojoj su poginula dva radnika, pravosuđe je donelo novu odluku. U ponovljenom postupku, Vladimir Lončarević je oslobođen, dok je Tomu Stojiću kazna smanjena na dve godine zatvora.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Evropskog saveta Antonio Košta sastali su se u Palati Srbija kako bi razgovarali o ključnim pitanjima odnosa Srbije i Evropske unije, kao i o izazovima Srbije na evropskom putu.
Dok EU poručuje da su reforme ključ pristupanja, u Srbiji se i dalje otvara pitanje izbornih uslova. O njihovom unapređenju, preporukama ODIHR i mogućoj kandidaturi studenata govore pravnik i aktivista za ljudska prava Milan Antonijević i narodni poslanik Demokratske stranke Filip Tatalović.
Iznenadni gubitak u proizvodnji električne energije koji je doveo do nezapamćenog nestanka struje širom Španije i Portugala 28. aprila počeo je u Granadi, rekla je španska ministarka energetike Sara Agesen.
Uz podršku Ambasade Srbije u Atini, svečano je otvorena izložba "Simboli stradanja: Srbi u Drugom svetskom ratu" organizovana od strane Muzeja žrtava genocida u Beogradu i grčke Fondacije "Ne zaboravljam".
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da još razmatra da li će prisustvovati razgovorima o prekidu vatre u Ukrajini, planiranim četvrtak u Turskoj, ali da ne zna da li će u njima učestvovati i ruski predsednik Vladimir Putin.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp sastao se sa privremenim predsednikom Sirije Ahmadom al-Šarom, što je prvi susret lidera dve zemlje u poslednjih 25 godina.
Evropska unija odobrila je 17. paket sankcija protiv Rusije, potvrdio je francuski ministar spoljnih poslova Žan-Noel Baro, dodajući da će Unija sada u saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama raditi na uvođenju dodatnih, strožih mera ako Moskva odbije predloženi prekid vatre.
Sud Evropske unije poništio je odluku Evropske komisije kojom je odbijen zahtev lista "Njujork tajms" za pristup SMS porukama između predsednice Komisije Ursule fon der Lajen i izvršnog direktora "Fajzera" Alberta Bourla, koje su razmenjene tokom pregovora o nabavci vakcina protiv koronavirusa.
Turska policija uhapsila je 97 studenata u kampusu istanbulskog univerziteta Bogaziči koji su protestovali tokom predavanja islamskog propovednika Nuredina Jildiza poznatog po kontroverznom gledištu da u brak mogu da stupaju i šestogodišnje devojčice.
Izlaznost na parlamentarnim izborima u Albaniji iznosila je 42,21 odsto, saopštila je Centralna izborna komisija te zemlje nakon što su prebrojani svi glasovi.
Komentari (0)