Izrael troši rekordne svote novca na ratove, može li dugoročno da finansira sukobe na više frontova?
Izrael troši rekordne svote na ratove u Gazi, Libanu i Iranu – državni izdaci su veći za 21 odsto, porezi rastu, ekonomija je pod pritiskom. Može li država da dugoročno finansira rat na više frontova?
Rat je skup. Osim razaranja i ličnih tragedija on iziskuje ogromna sredstva za kupovinu oružja i opreme. Gubi se i radna snaga, što i Izrael – i njegovo ekonomija – već jasno osećaju.
Od napada militantne islamističke grupe Hamas na Izrael 7. oktobra 2023, izraelska vojska intenzivno ratuje u Pojasu Gaze.
Potom su usledili izraelski vazdušni napadi na Liban kao odgovor na napade raketama i dronovima koje je izvodio Hezbolah iz Libana. Prošle nedelje Izrael je otpočeo napade duboko u unutrašnjosti Irana s ciljem onesposobljavanja njegovih nuklearnih kapaciteta.
Portparol iranskog Ministarstva zdravlja Hosein Kermanpur objavio je na mreži Iks (X) da je od početka sukoba 13. juna u izraelskim napadima u Iranu ubijeno više od 400 ljudi, dok je 3.056 osoba ranjeno.
Agencija Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) pozvala je na hitnu deeskalaciju sve intenzivnijeg sukoba između Izraela i Irana, navodeći da rat već primorava lokalno stanovništvo u obema zemljama da se iseljava iz ugroženih zona.
Rat Ukrajine i Rusije traje 1.214, a deveti je dan razmene vatre između Izraela i Irana, i to uz sve druge sukobe na Bliskom istoku koji traju i decenijama. Analitičar Ivan Miletić je za Newsmax Balkans podsetio da kao društvo imamo stalno tinjajuće i obnavljujuće ratove.
Zbog svega toga izraelska ekonomija trpi ozbiljan pritisak. Mnogi pripadnici rezervnih jedinica pozvani su u vojsku i morali su da privremeno napuste svoja radna mesta.
Istovremeno su poništene radne dozvole za brojne Palestince, a prelazak granica za njih postaje sve teži, piše Dojče vele (DW).
Zbog toga je sve teže popuniti radna mesta. U aprilu je nezaposlenost u zemlji iznosila tri odsto, što je znatno manje u odnosu na 4,8 odsto u 2021. godinu.
Mnogo novca ide za vojsku
U isto vreme, vojni izdaci su snažno porasli. Prema izveštaju Stokholmskog međunarodnog instituta za mirovna istraživanja (SIPRI) iz aprila 2024, izraelski vojni izdaci porasli su za 65 odsto dostigavši oko 40,4 milijarde evra. Time su vojni izdaci porasli na 8,8 odsto bruto domaćeg proizvoda – najviše na svetu nakon Ukrajine.
Planirani državni budžet za 2025. predviđa ukupnu državnu potrošnju od 756 milijardi izraelskih šekela (oko 187 milijardi evra), što je 21 odsto više nego prethodne godine. Biće to najveći godišnji budžet u izraelskoj istoriji. On uključuje oko 33,5 milijardi evra za odbranu, navodi The Times of Israel.
Foto: Tanjug/AP/Ariel Schalit
Itai Ater, profesor ekonomije na Univerzitetu u Tel Avivu, kaže da je rat trenutno "vrlo skup" i da postoji "velika neizvesnost u pogledu bliske i daleke budućnosti".
"Vojni troškovi, i u ofanzivi i u defanzivi, izuzetno su visoki. To će sigurno uticati na budžet, deficit, BDP i izraelski dug", rekao je Ater za DW.
Troškovi su zaista visoki. Tokom poslednjih 20 meseci mnogi su Izraelci proveli stotine dana u rezervnim jedinicama. Drugi su morali da napuste svoja mesta stanovanja uz granicu, što je drastično poremetilo njihove živote. I socijalne službe su pod pritiskom.
"Od napada prošlog petka mnogi nisu radili, uključujući zaposlene u industriji, trgovini, tehnologiji i obrazovanju", kaže Ater.
Redovni komercijalni letovi za Izrael i iz njega trenutno su obustavljeni. Avionski prevoznici povukli su svoje avione, a zatvoren je i vazdušni prostor iznad većeg dela Bliskog istoka.
Povećani porezi
Kako bi ublažila finansijski teret, izraelska vlada povećala je poreze. Porez na dodatu vrednost (PDV) za većinu roba i usluga porastao je sa 17 na 18 odsto početkom godine. Povećani su i zdravstveni doprinosi koji se odbijaju od plata zaposlenih, kao i doprinosi za nacionalno osiguranje.
Izraelska ekonomija je proteklih godinu i po trpela, ali se pokazala "iznenađujuće otpornim", kaže Benjamin Bental, penzionisani profesor ekonomije sa Univerziteta u Haifi.
I dok su turizam, industrijska proizvodnja, građevina i poljoprivreda pretrpeli gubitke, sektori poput visoke tehnologije, odbrane i trgovine hranom ostali su stabilni.
U 2024. izraelsko privreda je ostvarila prihode veće od 470 milijardi evra, nadmašivši rezultat iz prethodne godine.
Foto: AP/Leo Correa
Bental ističe stalni uspeh sektora visoke tehnologije i stabilnost tržišta rada koje je "najnapetije dosad".
Nisu se ostvarile ni pretnje da će Hezbolah ili Iran napasti ključnu energetsku i internetsku infrastrukturu pa su i poslovne aktivnosti uglavnom neometane.
Tehnološka velesila
Nije slučajno što se Izrael smatra tehnološkom silom. Taj sektor zapošljava 12 odsto ukupne radne snage i učestvuje sa oko 25 odsto čitavog poreza na dohodak zahvaljujući visokim platama u tom sektoru, navodi američka investiciona banka Jefferies. Tehnološki proizvodi i usluge čine 64 odsto izraelskog izvoza i oko 20 odsto BDP-a.
No prema izveštaju Izraelske agencije za inovacije iz aprila, broj zaposlenih u tom sektoru stagnira od 2022. godine. Godine 2024. broj domaće radne snage u visokoj tehnologiji smanjio se prvi put u deceniji, dok je istovremeno porastao broj onih koji sele u inostranstvo na duže vreme.
Poljski i italijanski državljani napuštaju zemlju posle iranskih napada
Trenutno te firme još uvek zapošljavaju oko 390.000 ljudi unutar Izraela i dodatnih 440.000 izvan zemlje. Tu je i bojazan kako bi povećani porezi mogli naterati takve firme i njihove zaposlene da odu iz Izraela.
Šta će biti sutra?
Najveća nepoznanica trenutno je osećanje velike neizvesnosti kada je reč o budućnost u Izraelu i regionu. To utiče na radnike, poslodavce i ulagače.
"Ipak, ako pogledate berzu i kurs, čini se da su ulagači optimisti – verovatno očekuju skori kraj rata, uklanjanje iranske nuklearne pretnje i oporavak ekonomije", kaže Ater.
Za investitore su kratkoročni rizici porasli, ali stvarni učinak zavisi od toga koliko će vojni sukobi trajati i kako će se završiti.
Foto: AP/Leo Correa
"Alternativni scenario, u kojem ulazimo u dugotrajni iscrpljujući rat s Iranom, takođe je moguć. U tom slučaju, izraelska ekonomija verovatno neće napredovati", rekao je Ater.
Gledajući unapred, Ater smatra da generalna bezbednosna situacija, a posebno izraelsko-palestinski sukob, ostaju među najvećim dugoročni ekonomskim izazovima za zemlju.
Uz te napetosti, on upozorava i na unutrašnje društvene podele te na restriktivnu reformu pravosuđa i njen uticaj na demokratske institucije.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV NEDELJE
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
19:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-SPOMENICI SRBIJE ( R )
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
20:00
PRESEK PLUS
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
21:00
PULS PLANETE
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
U Moskvi je zabeležena temperatura od 34,6 stepeni, čime je oboren temperaturni rekord postavljen 1903. godine, izjavio je naučni direktor Ruskog hidrometeorološkog centra Roman Vilfand.
Američke carine od 30 odsto na izvoz iz Evropske unije naštetiće preduzećima, potrošačima i pacijentima sa obe strane Atlantika, saopštila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Kamion sa cisternom za tečni naftni gas (TNG) sleteo je sa puta nakon sudara u blizini Bolonje u kome je učestvovao i jedan automobil, posle čega je cisterna eksplodirala, pri čemu je poginuo vozač kamiona, prenosi list "Korijere di Bolonja".
Carine od 30 odsto na svu robu koja se iz Meksika ili zemalja Evropske unije uvozi u Sjedinjene Američke Države stupiće na snagu 1. avgusta, saopštio je američki predsednik Donald Tramp.
Zamenik direktora Federalno istražnog biroa (FBI) Den Bonđino razmatra ostavku usled eskalacije sukoba između FBI-ja i Ministarstva pravde SAD u vezi sa obradom i objavljivanjem dosijea vezanih za finansijera Džefrija Epstina, saopštili su izvori bliski agencijama.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski saopštio je da su ruski vazdušni napadi tokom noći obuhvatili više oblasti, uključujući Harkovsku, Sumsku, Lavovsku oblast i Bukovinu i da je tom prilikom lansirano 26 krstarećih raketa i 597 jurišnih dronova.
Preliminarna istraga o padu aviona kompanije Er Indija, u kojem je poginulo 260 ljudi, pokazao je da su se tri sekunde nakon poletanja prekidači za isključivanje goriva motora aviona gotovo istovremeno prebacili sa režima "rad" na "isključeno", što je dovelo do toga da motori ostanu bez goriva.
Komentari (0)