Prema rezultatima ankete, čak 64 odsto radnika u Velikoj Britaniji priznaje da pije zbog posla, a svaki peti zaposleni navodi da pije kako bi lakše podneo radne rokove, dok skoro 10 odsto ispitanika oseća pritisak da pije zbog nadređenih ili kolega.
Dobrotvorna organizacija "Alcohol Change UK" apelovala je na poslodavce da razmotre alternativne načine takozvanih tim bildinga i društvenih događaja, koji ne uključuju alkohol, kako bi svi zaposleni mogli da se osećaju prihvaćeno.
"Ne kažemo da ne treba da se ide u pab ili da treba da se ukinu druženja posle posla, već da se radno okruženje učini zdravijim i inkluzivnijim, imajući u vidu da ne piju svi, i to iz različitih razloga", izjavila je Džejn Gardiner iz pomenute organizacije za britanski Skaj njuz (Sky News).
Bivši bankar iz Lodona, Patrik Foks, koji je prestao da pije 2018. godine, ispričao je za Skaj njuz da je često bio pod pritiskom kolega da konzumira alkohol, što je, kako je rekao, negativno uticalo na njegov privatni život.
"Pio sam četvrtkom i petkom posle posla, što se često nastavljalo i tokom vikenda. U nedelju bih se osećao loše i s mukom čekao ponedeljak", rekao je Foks.
On je dodao da u brojnim firmama alkohol i dalje predstavlja centralni element okupljanja, što dodatno pojačava osećaj pritiska među zaposlenima.
Godišnji trošak odsustva zaposlenih zbog posledica konzumiranja alkohola procenjuje se na oko četiri milijarde funti za ekonomiju Engleske.
Ipak, kako pojašnjava Skaj njuz, ukupna potrošnja alkohola među odraslima opada poslednjih godina, a prema poslednjim podacima, 56 odsto odraslih u Ujedinjenom Kraljevstvu izjavilo je da je konzumiralo alkohol u 2022. godini, što je pad u odnosu na 61 odsto iz 2012. godine.
Mladi iz takozvane generacije Z sve češće odbijaju alkohol, dok inicijative poput "Dry January" postaju sve popularnije, uz sve veću ponudu pića bez alkohola ili sa niskim procentom alkohola.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)