(VIDEO) Trgovinski pregovori EU i SAD: Carine, reciprocitet i geopolitička igra u više pravaca
Pregovori predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa pokušaj su da se postigne trgovinski sporazum koji bi uključivao osnovnu carinu od 15 odsto na većinu robe iz Evropske unije.
"U pitanju su ključni sektori: automobilska i poljoprivredna industrija, farmacija i proizvodi visoke vrednosti koje Evropa izvozi. Ako ne dođe do dogovora sa Amerikom, jasno je da će se narušiti trgovinska ravnoteža. Sjedinjene Države već sada uvoze više iz Evrope nego što izvoze, a razlog tome delimično leži i u evropskom sistemu trgovinskih kvota koje postavlja Brisel", objašnjava Miletić.
Tramp je majstor prejakih reči i trgovine, sve što počne kao sukob, kod njega se obično završi kao dogovor, istakao je za Newsmax Balkans osnivač Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.
Očekuje se da će na trgovinskim pregovorima u Stokholmu, koji počinju u ponedeljak, Kina i Sjedinjene Američke Države produžiti pauzu na carine za još tri meseca, preneli su kineski mediji, pozivajući se na neimenovane izvore upoznate sa ovim pitanjem.
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija postigle su trgovinski sporazum u Škotskoj, po kome će, između ostalog, proizvodi iz EU u Americi biti ocarinjeni sa 15 odsto, javlja Rojters.
On podseća da Tramp insistira na bilateralnim dogovorima i da je slične sporazume već potpisivao sa Japanom i drugim partnerima. Evropska unija sada dolazi na red, ali, kako kaže Miletić, EU je i sama žrtva globalnog trgovinskog rata.
"Kada je Tramp počeo sa carinskim merama, Kina je odgovorila zabranom izvoza retkih minerala. To su ključni sirovinski resursi za evropsku industriju, naročito za visokotehnološki sektor. A Kina drži 94 odsto svetskog tržišta tih materijala", upozorava on.
Evropska unija je već pripremila set kontramera – carine u vrednosti od 109 milijardi dolara (oko 93 milijarde evra) na američku robu, ukoliko SAD jednostrano uvedu više carinske stope do roka koji ističe 1. avgusta.
Printscreen: Newsmax Balkans
Na pitanje da li postoji jedinstvo među evropskim zemljama da podrže takvu meru, Miletić kaže da odluke donosi Evropska komisija, što olakšava proces.
"Nije potrebna saglasnost svih zemalja članica. Komisija ima ingerenciju da uvede kontramere, ali naravno da će određene zemlje, naročito one koje uvoze najviše američke robe, imati najviše prigovora. Nemačka je verovatno najosetljivija, jer uvozi komponente za auto-industriju, poluproizvode i farmaceutske proizvode", rekao je Miletić.
Kako je dodao, zemlje članice moraju da balansiraju između zaštite sopstvene industrije i spremnosti da trpe posledice američkih carina, ukoliko odluče da se suprotstave.
Sastanak u Pekingu
U međuvremenu, predsednica Evropske komisije se nakon sastanka sa Trampom sprema za važan susret u Pekingu, gde će se sastati sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, uz prisustvo predsednika Evropskog saveta Antonija Košte i kineskog premijera Lija Ćianga.
Tema razgovora biće trgovinski deficit Evropske unije u razmeni sa Kinom, koji premašuje 400 milijardi evra godišnje. Glavni evropski problem je ograničen pristup kineskom tržištu za evropske proizvođače, dok kineski izvoz u Evropu neprestano raste.
foto: Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
Postavlja se pitanje da li EU može pronaći zajednički jezik sa Kinom ili će, kako ocenjuje Miletić, "jači tlačiti".
"Kinesko tržište je specifično i u ekonomskom i u političkom smislu. Konkurentnost evropske robe tamo nije jednostavna tema", zaključuje Miletić.
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava i najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča i najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Sonja (57) i Marko Mirotić (69) iz Podgorice ispunili su svoj dugogodišnji san i pokazali da je sve moguće - ostvarili su se kao roditelji posle 22 godine borbe za potomstvo. Sonja je za Newsmax Balkans ispričala kako je izgledao put na kom nikada nisu izgubili nadu, veru i upornost.
Dve 22-godišnje devojke iz Lazarevca preminule su od povreda zadobijenih u sudaru putničkog i teretnog vozila u mestu Čepelica na magistralnom putu Bileća-Trebinje.
Veliki požar zahvatio je područje u okolini sela Mečkovac, nadomak Vranja, a vatrena stihija, potpomognuta jakim vetrom i visokim temperaturama, opasno se približava kućama i poljoprivrednim imanjima.
U pucnjavi u Budvi koja se dogodila rano ujutru na Slovenskoj plaži ubijeni su otac i sin. Za dvostruko ubistvo osumnjičen je S. S. (65), brat i stric dvojice ubijenih, koji je uhapšen.
Predsednik Opštine Budva Nikola Jovanović proglasio je 29. jul za Dan žalosti u toj opštini zbog zločina na Slovenskoj plaži, kada je muškarac ubio svog brata i bratanca.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da Izrael mora da dozvoli dopremanje pomoći u Pojas Gaze bez obzira na to kako će se rat dalje odvijati.
Ukrajinski dronovi ciljali su Sankt Peterburg, zbog čega je aerodrom Pulkovo bio pet sati zatvoren, dok je predsednik Rusije Vladimir Putin učestvovao u obeležavanju Dana ruske mornarice u svom rodnom gradu, uprkos ranijem otkazivanju pomorske parade zbog bezbednosnih razloga.
Najmanje četiri osobe su poginule, a 34 povređene, od kojih je troje u veoma teškom stanju, u železničkoj nesreći koja se dogodila u nemačkoj saveznoj pokrajini Baden-Virtemberg, saopštila je nemačka policija.
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija postigle su trgovinski sporazum u Škotskoj, po kome će, između ostalog, proizvodi iz EU u Americi biti ocarinjeni sa 15 odsto, javlja Rojters.
Očekuje se da će na trgovinskim pregovorima u Stokholmu, koji počinju u ponedeljak, Kina i Sjedinjene Američke Države produžiti pauzu na carine za još tri meseca, preneli su kineski mediji, pozivajući se na neimenovane izvore upoznate sa ovim pitanjem.
Državljanin Srbije star 51 godinu stradao je u uličnoj tuči oko tri sata posle ponoći u mestu Pomiljano d'Arko u blizini Napulja, u italijanskoj provinciji Kampaniji.
Komentari (0)