(VIDEO) Trgovinski pregovori EU i SAD: Carine, reciprocitet i geopolitička igra u više pravaca

Pregovori predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa pokušaj su da se postigne trgovinski sporazum koji bi uključivao osnovnu carinu od 15 odsto na većinu robe iz Evropske unije.

27.07.2025. 19:45

(VIDEO) Trgovinski pregovori EU i SAD: Carine, reciprocitet i geopolitička igra u više pravaca

Evropa pokušava da ostavi prostor za izbegavanje viših carina od 30 ili čak 35 odsto, koliko je Tramp ranije najavljivao.

O aktuelnim trgovinskim tenzijama između Brisela i Vašingtona, kao i o potencijalnim ekonomskim posledicama, za emisiju Presek na Newsmax Balkans televiziji govorio je analitičar Ivan Miletić.

"U pitanju su ključni sektori: automobilska i poljoprivredna industrija, farmacija i proizvodi visoke vrednosti koje Evropa izvozi. Ako ne dođe do dogovora sa Amerikom, jasno je da će se narušiti trgovinska ravnoteža. Sjedinjene Države već sada uvoze više iz Evrope nego što izvoze, a razlog tome delimično leži i u evropskom sistemu trgovinskih kvota koje postavlja Brisel", objašnjava Miletić.

On podseća da Tramp insistira na bilateralnim dogovorima i da je slične sporazume već potpisivao sa Japanom i drugim partnerima. Evropska unija sada dolazi na red, ali, kako kaže Miletić, EU je i sama žrtva globalnog trgovinskog rata.

"Kada je Tramp počeo sa carinskim merama, Kina je odgovorila zabranom izvoza retkih minerala. To su ključni sirovinski resursi za evropsku industriju, naročito za visokotehnološki sektor. A Kina drži 94 odsto svetskog tržišta tih materijala", upozorava on.

Evropska unija je već pripremila set kontramera – carine u vrednosti od 109 milijardi dolara (oko 93 milijarde evra) na američku robu, ukoliko SAD jednostrano uvedu više carinske stope do roka koji ističe 1. avgusta.

Printscreen: Newsmax Balkans

Na pitanje da li postoji jedinstvo među evropskim zemljama da podrže takvu meru, Miletić kaže da odluke donosi Evropska komisija, što olakšava proces.

"Nije potrebna saglasnost svih zemalja članica. Komisija ima ingerenciju da uvede kontramere, ali naravno da će određene zemlje, naročito one koje uvoze najviše američke robe, imati najviše prigovora. Nemačka je verovatno najosetljivija, jer uvozi komponente za auto-industriju, poluproizvode i farmaceutske proizvode", rekao je Miletić.

Kako je dodao, zemlje članice moraju da balansiraju između zaštite sopstvene industrije i spremnosti da trpe posledice američkih carina, ukoliko odluče da se suprotstave.

Sastanak u Pekingu

U međuvremenu, predsednica Evropske komisije se nakon sastanka sa Trampom sprema za važan susret u Pekingu, gde će se sastati sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, uz prisustvo predsednika Evropskog saveta Antonija Košte i kineskog premijera Lija Ćianga.

Tema razgovora biće trgovinski deficit Evropske unije u razmeni sa Kinom, koji premašuje 400 milijardi evra godišnje. Glavni evropski problem je ograničen pristup kineskom tržištu za evropske proizvođače, dok kineski izvoz u Evropu neprestano raste.

foto: Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin

Postavlja se pitanje da li EU može pronaći zajednički jezik sa Kinom ili će, kako ocenjuje Miletić, "jači tlačiti".

"Kinesko tržište je specifično i u ekonomskom i u političkom smislu. Konkurentnost evropske robe tamo nije jednostavna tema", zaključuje Miletić.

Gostovanje Ivana Miletića pogledajte u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)