(VIDEO) Analitičar za Presek: Tramp pojačava pritisak, EU traži prostor za manevar - 1. avgust kao prelomna tačka

Tramp je majstor prejakih reči i trgovine, sve što počne kao sukob, kod njega se obično završi kao dogovor, istakao je za Newsmax Balkans osnivač Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.

Autor:

M. K.

14.07.2025. 15:44

(VIDEO) Analitičar za Presek: Tramp pojačava pritisak, EU traži prostor za manevar - 1. avgust kao prelomna tačka

Uvođenje carina u visini od 30 odsto na uvoz iz Evropske unije i Meksika, koje je američki predsednik Donald Tramp najavio za 1. avgust, otvorilo je novu rundu trgovinskih tenzija između SAD i ključnih partnera. Tržišta su reagovala neizvesno, dok su u Briselu pokrenute unutrašnje konsultacije o mogućem odgovoru, uključujući i listu kontramera, vrednu čak 21 milijardu evra.

Evropska unija je, barem zasad, odlučila da odloži kontramere, ne želeći da direktno eskalira trgovinski sukob. Ipak, u pozadini se već priprema odgovor, koji bi stupio na snagu ukoliko pregovori ne donesu rezultate.

Politički analitičar Dušan Janjić navodi da Tramp koristi snažnu retoriku kao instrument trgovinskog pritiska, oslanjajući se na činjenicu da Evropska unija, zbog svog unutrašnjeg mehanizma odlučivanja, sporo reaguje.

"Evropska unija nije bila spremna ni za njegov prvi mandat, a sada nije spremna ni za drugi. Kod njih sve funkcioniše na konsenzusu – i to Tramp zna. Zato i pritiska", ističe Janjić.

Sporne carine deo su šireg paketa nesuglasica koji traje još od Trampovog prethodnog mandata. Prema Janjićevim rečima, iako je tokom Bajdenove administracije došlo do delimičnog smirivanja odnosa, Tramp sada otvara novu fazu sukoba.

U Briselu se, tvrdi Janjić, trenutno raspravlja o mogućem prihvatanju američkih carina u visini od 25 do 30 odsto, kako bi se izbegao otvoreni trgovinski rat.

"Evropa pokušava da manevriše u toj margini. Veliki su iznosi u igri. Nemačka automobilska industrija je preplavila američko tržište i Tramp to koristi kao kartu", naglašava Janjić.

Tramp traži kompenzaciju od EU

Kako kaže, američki predsednik takođe koristi poziciju SAD kao ključnog bezbednosnog garanta, tražeći dodatnu kompenzaciju od EU za američku vojnu podršku tokom rata u Ukrajini.

"Tramp kaže, sad da nam platite i za upotrebu naše flote koja vas je štitila", objašnjava Janjić logiku zahteva predsednika SAD.

Odgovarajući na pitanje da li Tramp zaista želi trgovinski rat ili koristi pretnju da bi izvukao što bolje uslove, Janjić napominje da je odgovor u Trampovom pristupu - snažne reči, ali i spremnost na dogovor kada se postigne željeni balans.

"Svi trgovinski ratovi koje je Tramp počeo, završeni su trgovinskim sporazumom", ocenjuje on.

Pandemija kovid-19 oslabila zapadne ekonomije

Prema njegovim rečima, trgovinski sukob između SAD i EU samo je deo složenije slike globalne preraspodele moći. Podseća da je pandemija koronavirusa dodatno je oslabila zapadne ekonomije, dok je Kina iskoristila krizni period za tehnološki i industrijski proboj, što posebno brine SAD, koje vide Kinu kao strateškog izazivača.

"Kina je za tri godine pandemije napravila ogroman profit. Dok je ostatak sveta čekao kineske delove, oni su razvijali sopstvene modele", objašnjava Janjić.

Dodaje da američka ekonomija, pogođena prekidima u lancima snabdevanja i gubitkom konkurentnosti, pokušava sada da se reafirmiše kroz protekcionističku politiku, čiji je simbol i nova carinska ofanziva.

Uticaj BRIKS

Kao dodatni izazov, ocenjuje Janjić, pojavljuje se sve veći uticaj BRIKS - neformalnog ekonomskog saveza velikih ne-zapadnih zemalja, koji u međunarodnoj areni sve više nastupa kao protivteža zapadnim institucijama.

"BRIKS je politički nekorektan termin, ali kaže sve", komentariše Janjić.

S druge strane, Evropa, spora u odlučivanju, bez zajedničke spoljne politike i fragmentisana u pristupu, teško uspeva da nađe zajednički odgovor, navodi sagovornik Newsmax Balkans.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Tramp koristi slabosti EU. On zna kako da pritisne, a da ne pretera - jer mu cilj nije rat, već trgovinski dobitak. Zasad, čini se da obe strane izbegavaju konačnu eskalaciju. Ali kako se približava 1. avgust, datum kada bi američke carine trebalo da stupe na snagu, pritisak raste. Na stolu su automobili, prehrambeni proizvodi, tehnologija - a iza kulisa, mnogo veći strateški interesi", zaključuje Janjić.

Razgovor sa Dušanom Janjićem pogledate u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)