Borelj: Trampov povratak na vlast trebalo bi da natera Evropu da jednom zauvek odraste

Odlazeći visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj izjavio je da je pristup novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa u stilu "Amerika na prvom mestu" štetan po Evropu i svet, i poručio da bi Trampov povratak trebalo da natera Evropu da odraste.

Izvor: Tanjug   |  

30.11.2024. 17:54

Borelj: Trampov povratak na vlast trebalo bi da natera Evropu da jednom zauvek odraste

"Govoriti jezikom moći zahteva jedinstvo između država članica i više političke integracije. Sa Trampom moramo da radimo kao kada je reč o Bregzitu - da delujemo zajedno i ne dozvolimo da budemo podeljeni. Trampov pristup 'Amerika na prvom mestu' štetan je za svet i Evropu... Trampov povratak trebalo bi da natera Evropu da jednom zauvek odraste", istakao je Borelj u intervjuu za španski list "La Razon".

Komentarišući sukob u Ukrajini, Borelj je rekao da je od početka rata EU imala ogromnu odgovornost da pomogne Ukrajini da se odupre agresiji.

"Zapad je sigurno sporo shvatao, ili je bar potcenjivao negativnu evoluciju ruskog predsednika Vladimira Putina kako u njegovoj unutrašnjoj politici, tako i u odnosu na njegove susede. Odgovor na prvu agresiju, 2014. godine, koja je dovela do aneksije Krima kršeći sve principe međunarodnog prava, bio je nesumnjivo suviše blag", ocenio je visoki predstavnik EU.

Prema njegovim rečima, učešće severnokorejskih vojnika na strani Rusije, predstavlja globalizaciju sukoba, ali ne i svetski rat "poput onih koje je Evropa pretrpela u 20. veku".

"Iznad svega, to pokazuje da Putin iscrpljuje svoje vojničke rezerve tako što ne pribegava opštoj mobilizaciji, dok se ekonomski problemi Rusije pogoršavaju, uz visoku inflaciju, depresijaciju rublje i pad ekonomskog rasta", dodao je Borelj.

Ocenio je i da učešće Severne Koreje u ukrajinskom ratu ima posledice po bezbednost indo-pacifičkog regiona, oblasti od prioritetnog interesa za Amerikance, i da se nada da "Tramp ovo razume".

Prema njegovim rečima, EU je od početka ruske invazije ostvarila neophodno jedinstvo za preduzimanje mera bez presedana, kao što je vojna pomoć zemlji u ratu sa nuklearnom silom.

"Zajedničko ekonomsko bogatstvo zemalja članica EU je daleko veće od bogatstva Rusije. Osim toga, imamo zamrznutu rusku imovinu u vrednosti od 300 milijardi evra. Takođe bismo mogli da izdamo evroobveznice kako bismo ponovo pokrenuli našu proizvodnju oružja i vojno podržali Ukrajinu", istakao je Borelj i dodao da je održavanje pomoći Ukrajini više pitanje političke volje nego kapaciteta.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)